Moters karjera Lietuvos kariuomenėje


Įvadas. Moterų ir vyrų teisių lygybė. Kariuomenė kaip specifinė organizacija. Moterys įvairių šalių kariuomenėje. Moterys Lietuvos kariuomenėje. Veiksniai, formuojantys specifinį požiūrį į moterį kariuomenėje. Kariuomenės personalo rengimas ir profesinis tobulinimas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo tikslas: išnagrinėti moters galimybes siekti karjeros Lietuvos kariuomenėje ir priežastis, kliudančias praktiškai realizuoti šias galimybes.

Tačiau kariuomenė, kaip žinoma, yra specifinė organizacija, išsiskirianti iš kitų savo struktūra, funkcijomis ir organizacijos kultūra, todėl moterų padėtis kariuomenėje nėra tolygi moterų padėčiai kitose profesinėse organizacijose.

2003 m. Lietuvos teisės universiteto magistrantės Ritos Pocienės atlikto tyrimo apie moteris, tarnaujančias Lietuvos kariuomenėje, statistiniai duomenys atskleidė, kad leidžiama daryti prielaidą, kad egzistuoja moters karininkės profesionalios karjeros stabdymo praktika.

Kariuomenė - pagrindinė krašto apsaugos sistemos dalis. Jos, kaip organizacijos, specifiką lemia ypatinga, specifinė funkcija - ginklu ginti valstybę nuo agresijos ar kitokio ginkluoto užpuolimo, o jos realizavimo esmę sudaro įvairiausi kovos veiksmai, susieti su ginklo naudojimu ekstremaliomis sąlygomis - nešvara, vargu, purvu, krauju, mirtimi ir kitos blogybės bei baisybės.

Taikos metu, siekiant išugdyti savybes išgyventi minėtomis sąlygomis, nuolatos rengiamos įvairios pratybos ir mokymai, dirbtinai kuriant sąlygas, panašias į realias kovines. Šios pratybos gali vykti kasdien ar su nedidelėmis pertraukomis ištisą tarnybos kariuomenėje laiką. Tokios veiklos sąlygos reikalauja iš karių didelės fizinės jėgos, ištvermės, vikrumo, drąsos, ypatingo psichologinio pasirengimo. Šiomis savybėmis nuo seno kaip tik daugiau pasižymi vyrai.

Nepaisant šios specifikos, jau nuo XIX a. antrosios pusės moterys organizuotai pradėjo dalyvauti karuose, pirmiausia kaip medicinos seserys, o vėliau, ypač Antrojo pasaulinio karo metu bei po jo, joms tapo prieinama vis daugiau karinių specialybių. Drauge iškilo ir moters karininkės karjeros būtinybė. Įvairios šalys per praėjusį šimtmetį sukaupė gana didelę moterų tarnybos kariuomenėje patirtį, kurią įvertinus galima būtų išspręsti kai kurias Lietuvos kariuomenėje tarnaujančių moterų karjeros problemas.

Iki Antrojo pasaulinio karo moterys, tarnavusios kariuomenėje, dažniausiai teikdavo medicinos ar humanitarinę pagalbą, tarnavo įvairiuose aprūpinimo daliniuose, štabuose. To karo metu ir po jo kai kuriose šalyse (Izraelis, Kinija, Sovietų Sąjunga, Šiaurės Korėja, Vietnamas) moterys dalyvavo ir tiesiogiai mūšiuose, tačiau pamažu šios praktikos buvo atsisakyta. Izraelis bene vienintelė valstybė pasaulyje, kur moterys turi atlikti pradinę privalomąją karo tarnybą. Jos gali tarnauti ir profesionalios kariuomenės koviniuose daliniuose.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2027 žodžiai)
  • Kolegija
  • Viktorija
  • Moters karjera Lietuvos kariuomenėje
    10 - 3 balsai (-ų)
Moters karjera Lietuvos kariuomenėje. (2017 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/moters-karjera-lietuvos-kariuomeneje.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 10 d. 04:00
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!