Moters paveikslas įvairių laikotarpių lietuvių literatūroje


Moters paveikslas įvairių laikotarpių lietuvių literatūroje.


Lietuvių rašytojai vaizduoja įvairiausių bruožų bei asmenybių moteris, kurių savybės su laiku keitėsi. Lietuvių literatūroje pagrindinės moters savybės ilgą laiką buvo gerumas, šeimyniškumas bei darbštumas. Moters paveikslas pasižymi savitu charakteriu,moteris užima tam tikrą vietą visuomenėje ir šeimoje, laiminga ar nelaiminga savo asmeniniame gyvenime. Mažai liečiami vidinės moters būties klausimai. Literatūroje būtent per moterį – mamą perteikiama pasauliui moteriškoji patirtis, globojanti bei sauganti jėga. Kai ilgimasi motinos – ilgimasi ir moteriškumo. Nuo XX amžiaus pradėjo ryškėti kiek kitoks lietuvės moters paveikslas su savomis problemomis bei gyvenimiškais iššūkiais. Sprendžiama problema: moteris šeimoje, kūryboje, visuomenės veikloje ir kultūroje. Taigi, savo kalbėjime aptarsiu moters paveikslus įvairių laikotarpių lietuvių literatūroje.

Lietuvių klasikinėje literatūroje moterys dažniau rašė apie šeimos kasdienybę, namų židinio puoselėjimą. XXa. pradžios rašytoja, romantinės pasaulėjautos, krikščioniškos pasaulėžiūros kūrėja Šatrijos Ragana, rašė apie tai, kas tuo laiku buvo aktualu moterims: apie šeimos sukūrimą ir puoselėjimą, apie kasdieninius vargus bei rūpesčius, moters pareigas namuose. Autorė savo kūrinyje „Sename dvare“ pasakoja apie dvaro kasdienybę kartu išryškindama ir pagrindinės veikėjos Mamatės bruožus. Ji rūpestinga, švelni, mylinti meną, muziką bei subtiliai įžvelgianti grožį net paprastose detalėse.

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (843 žodžiai)
  • Mokykla
  • Laura
  • Moters paveikslas įvairių laikotarpių lietuvių literatūroje
    10 - 9 balsai (-ų)
Moters paveikslas įvairių laikotarpių lietuvių literatūroje. (2016 m. Balandžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/moters-paveikslas-ivairiu-laikotarpiu-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 00:12
×