Moters paveikslas lietuvių literatūroje


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Moterų paveikslai XX. lietuvių literatūroje.


Savo kalboje mėginsiu atskleisti, kaip yra kuriami moterų paveikslai ir kaip tai įtakoja aplinka. Lietuvių literatūroje moteris siejama su namų ir šeimos pasauliu, nes moteris yra namų židinio saugotoja. Rašytoja Žemaitė apsakyme „Marti“ pavaizdavo kaimo moterį ir jos padėtį visuomenėje. Katrė – šviesos, žmogiškumo, gerumo ir tvarkos pavyzdys. Prieš savo valią ištekinta Katrė demonstruoja savo gerą auklėjimą. Ji buvo mokoma tvarkos, švaros, mandagumo, o Vingių namuose viskas buvo priešingai. Su ja visi elgiasi grubiai, nepagarbiai. Namuose netvarka ir nešvara. Vingiai žemina Katrę kaip tik moka. Ką tik bedarydavo Katrė, niekaip nesugebėdavo savo uošviams įtikti. Naktimis verkdama, dieną savo skausmą išliedavo dirbdama. Bandė Katrė pakeisti Vingių požiūrį į tvarką, bet nesėkmingai. Katrė tampa nelaiminga, išnaudojama ir nuolat žeminama. Jinai vienintelė bandė sukurti jaukų namų židinį ir jį išsaugoti, tačiau gyvenant tokioje aplinkoje, tai buvo neįmanoma.

Realistas Jonas Biliūnas apysakoje „Liūdna pasaka“ parodė kitokią moterį, gyvenančią ją mylinčio vyro aplinkoje. Pagrindinė veikėja Juozapota vaizduojama kaip be galo graži, mėgstanti svajoti, mylinti savo vyrą, darbšti, pamaldi, pasižyminti intuicija, nemėgstanti apkalbų ir melo, tikinti šviesia ateitimi, gailestinga moteris.

Moters paveikslas lietuvių literatūroje. (2016 m. Balandžio 09 d.). http://www.mokslobaze.lt/moters-paveikslas-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 06:09