Moters statuso kitimas amžių bėgyje


Sociologijos referatas. Moters statuso kitimas amžių bėgyje.


Moters socialinis statusas smarkiai pakito nuo akmens amžiaus iki šių dienų moderniosios visuomenės. Nueitas ilgas ir sunkus kelias iki lygių teisių pripažinimo. Nors akmens amžiuje ir buvo užuomazgų į moterų viešpatavimą, pamažu jos buvo prislopintos. Matriarchatas– viena pirmykštės visuomenės organizacijos formų, kai visuomenėje vyrauja moterys, turtas ir pareigos, paveldima motinos linija, matrilokalinė santuoka. Moteris visais laikais buvo suvokiama kaip vaisingumo simbolis, giminės tęsėja ir puoselėtoja. Jau akmens amžiuje, ji turėjo pagrindinį tikslą – saugoti ugnį, gimdyti ir auginti bei auklėti vaikus, kol stipriosios lyties atstovai medžiodavo ir aprūpindavo bendruomenę maistu. Bėgant laikui, moters socialinis statusas visuomenėje keitėsi. Matriarchatą, klajoklių gyvulių augintojų ir ariamosios žemdirbystės tautose, pakeitė patriarchatas - vyrų valdymas. Moteris buvo tarsi atskirta nuo kasdienės visuomenės be jokių teisių.

Viduramžiais(V-XVa.), už bažnyčios ribų, moterys gyveno laisvesnį gyvenimą. Miesto skersgatvių padugnės ir aikštingos dvarų kurtizanės mėgavosi kūniškais malonumais. Ankstyvaisiais viduramžiais moterys, apšauktos raganomis, teismo nuosprendžiu – pleškėdavo miestų aikštėse ant gėdos laužo. Neliečiamybės kodeksas neegzistavo, žmogiškosios vertybės taip pat. Užteko pikto pavydaus kaimyno žodžio ir moteris tapdavo visuomenės pasmerkta auka. Lyčių lygybės nebuvimas įrodinėjamas tuo, kad Ieva buvo sukurta iš Adomo. Nors dažniausiai Viduramžių šaltiniuose apie moterį kalbama paniekinamai, vyrai taipogi turėjo laikytis nustatytų teisės normų. Miestų teisynai už neištikimybę aiškiai nurodė vienodai griežtas bausmes tiek vyrams, tiek moterims. Tačiau ne vien religijoje moters vaidmuo evoliucionuoja. Politikoje (nors, kaip pabrėžia istorikas, pats žodis politika negali tiksliai atspindėti Viduramžių laikotarpio, labiau tiktų sąvoka valdymas) jos neretai užėmė svarbias pareigas.

 • Sociologija Referatai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Violeta
 • 4 puslapiai (1430 žodžių)
 • Kolegija
 • Sociologijos referatai
 • Microsoft Word 20 KB
 • Moters statuso kitimas amžių bėgyje
  10 - 6 balsai (-ų)
Moters statuso kitimas amžių bėgyje. (2015 m. Gruodžio 21 d.). http://www.mokslobaze.lt/moters-statuso-kitimas-amziu-begyje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 19:52