Moters vaizdavimas skirtingų epochų lietuvių literatūros kūriniuose


Moters vaizdavimas skirtingų epochų lietuvių literatūros kūriniuose.


Priklausomai nuo istorinio laikotarpio, keitėsi ir moters įvaizdis. Ypač literatūroje moters paveikslui buvo būdingas įvairiapusiškumas ir suteikiama įvairių būdo savybių gausa. Vienuose kūriniuose ji gali būti fatališka, kituose jautri ar atvirkščiai – savarankiška ir stipri asmenybė. Tačiau yra savybių, kurios moteriai perduodamos iš kartos į kartą ir yra nekintančios, tarsi atsineštos į pasaulį su gimimu ir moteriška prigimtimi. Galima teigti, jog beveik visais laikais moteris buvo ir yra pateikiama kaip namų šeimininkė namų židinio sergėtoja, guodėja, jaukumo ir ramybės puoselėtoja. Taip pat moteris laikoma kantria, likimui nuolankia būtybe. Galbūt keista, tačiau šiais laikais moterys neretai pavadinamos stipriąja lytimi, nors pagal seniai nusistovėjusį stereotipą, stipriąja lytimi yra laikomi vyrai. Taigi, kokia įvairiapusė gali būti moteris, vaizduojama literatūroje, pabandysiu aptarti savo kalboje, remdamasi lietuvių literatūroje kuriamais moters paveikslais.

Visų pirma, kaip jau minėjau, nuo seniausių laikų moteris buvo siejama su namais. Ji augino vaikus, gamino maistą, tvarkėsi namuose. Moters tikslas buvo rūpintis namais, vyru, bei vaikais. Geras to pavyzdys galėtų būti Jono Biliūno apysaka „Liūdna pasaka“. Kalbant apie patį autorių galima pasakyti jog iki Biliūno lietuvių prozoje vyravo epinis pasakojimas, aprėpiantis daug socialinių ir moralinių problemų. Biliūnas pasirinko intymesnį kalbėjimo būdą ir visą dėmesį sutelkė ne į išorinį, bet į vidinį konfliktą.

  • Lietuvių kalba Kalbėjimo potemės 2018
  • Microsoft Word 18 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1254 žodžiai)
  • Mokykla
  • Roberta
  • Moters vaizdavimas skirtingų epochų lietuvių literatūros kūriniuose
    10 - 9 balsai (-ų)
Moters vaizdavimas skirtingų epochų lietuvių literatūros kūriniuose. (2016 m. Balandžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/moters-vaizdavimas-skirtingu-epochu-lietuviu-literaturos-kuriniuose.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 07:29
×