Moterų kūryboje vyrauja šeimos problematika


Seima zemaites kuryboje. Seimos santykiai zemaites kuryboje. Moters paveikslas vaizganto kuryboje. Moters paveikslas biliuno kuryboje. Zemaite marti seimos problemos. Vingių šeima. Seima ir moteris zemaites kuryboje. Žemaitė laimė nutekėjimo. Moteris zemaites kuryboje. Zemaite seimos santykiai.

Dvidešimto amžiaus pradžios ūkininkų šeimą istorijoje įprasta vadinti tradicine lietuvių šeima. Tuomet santuoka tiesiogiai buvo susieta su šeimyninėmis dalybomis ir viso ūkio būkle. Individualūs sprendimai neturėjo jokios įtakos. To meto žinomiausios lietuvių rašytojos buvo žemaitė, lazdynų pelėda bei šatrijos ragana. Visos jos neigiamai vertino šeimyninius santykius tradicinėje lietuvių šeimoje ir kovojo už humaniškus santykius. Savo kūryboje jos ypač daug dėmesio skyrė moteriai, kuri neturi teisės šeimoje. Juk vyro dalia buvo valdyti, o moters - paklusti. Taigi, dvidešimto amžiaus pradžios kūriniuose vaizduojami labai artimi motinos ir vaiko santykiai, tačiau vyro ir žmonos santykiai šalti, be jausmų. Tai lėmė to meto patriarchalines valstietijos gyvenimo būdas. Panagrinėję tik keletą svarbiausių to laikmečio moterų rašytojų kūrinių, matome, kad vyrauja šeimos problematikos tema.

Sunkaus ir kasdieniško gyvenimo aplinkoje rašytojos pavaizdavo, kokia iš prigimties yra Lietuvė moteris. Ji darbšti, mylinti savo vyrą ir vaikus, tačiau kartais palūžtanti nuo visų gyvenimo sunkumų. Taigi, noriu pritarti teiginiui, jog dvidešimto amžiaus pradžios Lietuvos rašytojų moterų kūryboje vyrauja šeimos problematika. Pagrįsdama šį teiginį remsiuosi minėtomis rašytojomis.

Rašytoja žemaitė buvo jautri skriaudai, neteisybei, ji norėjo padėti kitiems, nors pačiai teko patirti sunkią kaimo moters dalią: iš vyro pusės nebuvo jokio supratimo, o be to šis dar ir girtuokliavo. Tačiau bėdos ir vargai tik dar labiau grūdino žemaitės dvasią, pavertė ją ryžtinga. Ši rašytoja į kūrybą atsinešė daug karčios savo gyvenimo patirties, todėl rašė apie tragišką moters likimą. laimė nutekėjimo tai apsakymų ciklas, kuriame pagrindiniu objektu žemaitė pasirinko gerai pažįstamą reiškinį - nelaimingus santykius šeimoje. Vienas iš šio ciklo apsakymų yra marti . Jame vaizduojama patriarchalinė šeima, kur tėvo ir vyro valdžia įgijusi brutaliausias formas. Jaunos moters likimas yra kitų rankose. Moters pareiga – paklusti tėvų, o vėliau vyro valiai. Pagrindinė veikėja katrė yra švelni bei darbšti moteris. Ji lyg iš visai kito pasaulio įžengia i tinginių, apsileidėlių vingių šeimą, kuriai svarbus tik marčios kraitis, žemė ir pinigai. Vingių šeimos bruožas – nežmoniški tarpusavio santykiai. Jų kasdieniai pokalbiai yra vieni barniai. Katrė atsidūrusi tokioje šeimoje, jaučiasi tragiškai, ji yra engiama ir išnaudojama.

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 6 KB
  • m.
  • 2 puslapiai (718 žodžiai)
  • Mokykla
  • Gintare
  • Moterų kūryboje vyrauja šeimos problematika
    10 - 1 balsai (-ų)
Moterų kūryboje vyrauja šeimos problematika. (2011 m. Gegužės 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/moteru-kuryboje-vyrauja-seimos-problematika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 00:45
×