Moterų paveikslai XX a lietuvių prozoje


Moterų paveikslai XX. lietuvių prozoje Įžanga. Dėstymas 1 dalis. Informačiniai šaltiniai.


Įvairių šalių ir epochų rašytojai mėgino pažvelgti į moters sielą. Anot Lietuvos literatūros tyrinėtojos Ramintos Gamziukaitės, autoriai mėgino atskleisti moters psichologiją, sukurti situacijas, kuriose moteris galėtų suvaidinti įvairiausius gyvenimo teatre skirtus vaidmenis. „Moteris literatūroje gali būti įvairialypė – paviršutiniška ir lengvabūdiška, lyriška ir romantiška, sudėtinga ir prieštaringa, naivi ir paprasta, tyra arba nuodėminga, intelektuali arba vitališka.“ Moteris kaip savosios lyties atstovė, pasižyminti savitu charakteriu, užimanti tam tikrą vietą visuomenėje ir šeimoje, laiminga ar nelaiminga savo asmeniniame gyvenime – tai ir būtų tradicinis paveikslas. Moteris lietuvių literatūroje, kaip ir kitų tautų, yra ta, kuri viską išgyvena skaudžiau už vyrus, kuri jaučia nenumaldomą troškimą būti laiminga, kuriai gyvenimo vingiai kartais sunkiai paklūstantys. Šioje kalboje aptarsiu kone ryškiausius moterų paveikslus 20 amžiaus lietuvių prozoje: Severiją Juozo Tumo-Vaižganto apysakoje „Dėdės ir dėdienės“, mamatę Šatrijos Raganos apysakoje „Sename dvare“ ir Moniką Mariaus Katiliškio romane „Miškais ateina ruduo".

XX amžiaus literatūroje ryškios dvi kryptys: realizmo ir neoromantizmo. Realistai savo kūryboje sprendė psichologines, moralines ir socialines problemas. Ši literatūra sukūrė dinamišką, dramatišką, kartu ir individualų charakterį, veikiantį realioje istorinėje- socialinėje aplinkoje. Neoromantikų kūrybos centre – vidiniai žmogaus išgyvenimai. Juos domino saviugdos, tautos likimo klausimai, tapatybės paieškos.

Beveik visuose XX amžiaus lietuvių kūriniuose rasime moters paveikslą.

  • Lietuvių kalba Kalbėjimo potemės 2018
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (974 žodžiai)
  • Mokykla
  • Anzelika
  • Moterų paveikslai XX a lietuvių prozoje
    10 - 5 balsai (-ų)
Moterų paveikslai XX a lietuvių prozoje. (2016 m. Gegužės 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/moteru-paveikslai-xx-a-lietuviu-prozoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 15:12
×