Moterų teisės Lietuvoje referatas


Įvadas. Moterų padėtis darbo rinkoje. Smurtas prieš moteris. Moters padėtis šeimoje. Žiniasklaida. Moterys politikoje. Apklausa ,,Moterų diskriminacija”. Išvados.


Lietuvoje vyrauja nuomonė, kad moterų diskriminacija neegzistuoja: žiniasklaidos priemonės, politikų pasisakymai tik padeda susidaryti tokiai viešajai nuomonei ir užmerkti akis prieš moterų patiriamą smurtą, patyčias, spaudimą iš visuomenės. Lietuvoje egzistuoja daug stereotipų, pavyzdžiui, kad moteris yra tik namų šeimininkė, o vyras šeimos galva, kad moterims ne vieta sporte, politikoje ir t.t. Šie stereotipai neleidžia moterims jaustis pilnavertėmis, sukuria aplinką, kurioje jos negali pilnai atsiskleisti. Spragų galime atrasti ir teisinėje sistemoje, kur yra įstatymų, ribojančių moterų galimybes bei profesinį tobulėjimą.

Šie principai dažnai yra pažeidžiami, tą parodo ir mūsų atlikta apklausa, kurią parengėme, norėdami sužinoti, ar žmonės mūsų aplinkoje gyvena vadovaudamiesi stereotipais.

Metinį darbą moterų teisių tema pasirinkome todėl, kad mums rūpi moterų padėtis Lietuvoje. Mes pastebime seksistinius pareiškimus, dažnai diskutuojame šia tema, neliekame abejingi, giname tikrąsias žmogiškąsias vertybes - laisvę, lygybę ir pagarbą. Norime, kad  padėtis mūsų valstybėje keistųsi.  

Aptarsime moterų padėtį įvairiose srityse: darbo rinkoje, šeimoje, politikoje, žiniasklaidoje.

Smurtas dažnai kyla dėl socialinio ekonominio statuso bei išsilavinimo, vedybinių konfliktų.

Stebėdami žinių portalus, pamatėme, kad straipsniuose dažnai romantizuojamas smurtas, dėl smurto kaltinami jį patyrę asmenys, svaidomasi seksistiniais pareiškimais. Mes rinkome tokius straipsnius bei antraštes, todėl dabar pateikiame jums:

Pasaulyje vyrų dominavimas politikoje vis dar akivaizdus. Moterys šiuo metu sudaro 20,3 procentus visų pasaulio parlamento narių, o tuo tarpu Lietuvos Respublikos Seime yra 32 moterys, kurios sudaro tik 22.7 procentus visų seimo narių. Labiausiai moterų teises seime gina liberalai, bei tokios politikės, kaip Marija Aušrinė Pavilionienė bei Giedrė Purvaneckienė.

Norėdami sužinoti savo aplinkos žmonių nuomonę, paruošėme apklausą, į kurią  atsakė 48 žmonės. Sužinojome, koks moterų požiūris į joms visuomenės primetamus vaidmenis, ar joms diskriminacijos problema svarbi. Pateikiame savo apklausos rezultatus.

Ar Lietuvoje moterys diskriminuojamos? Taip - 16; ne - 9; iš dalies - 23   

     5.1. Ar yra tekę susidurti su diskriminacija dėl lyties? Taip - 11; ne - 36    

     5.2. Jei atsakėte teigiamai, kokiose situacijose susidūrėte?

,,Dažnai per darbo pokalbius klausinėja ar neplanuoju turėti vaikų, nes esu ištekėjusi ir dar jauna.”

,,Įsidarbinant. Darbdavio nuomonė, darbas labiau tinkamas vyrams nei moterims.”

,,Dėl moteriško darbo ir kalbos stiliaus, dėl kitaip atliktų darbų, nei būtų atlikę vyrai.”

,,Į darbą buvo priimamas tik vyras.”

,,Darbo paieškose, jei esi moteris, turi vaikų, esi tik savo vyrui reikalinga. Vyrai nebliauna, neinkščia, visada viską gali ir jiems nėra per sunku tampyti didelius daiktus, nereikia biuletenių, jei vaikai serga.”

,,Kolegų vyrų priekabiavimas; diskusijose bandymas paneigti moters nuomonę remiantis argumentu, kad ji... moteris. Ir kiti panašaus pobūdžio dalykai.”

,,Man buvo pasakyta, kad, kadangi esu moteris, turėčiau sėdėti namuose ir auginti vaikus.”

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 34 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2843 žodžiai)
  • Kazys
  • Moterų teisės Lietuvoje referatas
    10 - 8 balsai (-ų)
Moterų teisės Lietuvoje referatas. (2016 m. Kovo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/moteru-teises-lietuvoje-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 04:54
×