Moterų, turinčių priklausomybę alkoholiui, stigmatizacija įvairiais laikotarpiais


Įvadas. Svarbiausios sąvokos. Alkoholio vartojimo paplitimas tarp moterų. Moterų, vartojančių alkoholinius gėrimus, stigmatizacija praeityje. Šiuolaikinis požiūris į moteris, linkusias į alkoholizmą. Išvados. Bibliografija.

Alkoholizmas, tai labai aktuali problema mūsų visuomenėje, su kuria dažnai susiduria kiekvienas iš mūsų. Šis blogas įprotis atsiranda dėl įvairių priežasčių, tačiau turi labai didelį poveikį žmogaus sveikatai bei emociniam ir psichiniam stabilumui.

Kiekviena visuomenė turi savo papročius, pasaulėžiūrą, vertybių sistemą, socialinės kontrolės būdus. Verta paminėti, kad kartais tas pats reiškinys ar elgesys skirtingose visuomenėse gali būti traktuojamas įvairiai. Kartais tai, kas mūsų valstybės visuomenei yra neįprasta ir netinkama, kitos šalies visuomenei gali būti visiškai suprantama ir neatgrasu. Kalbant apie alkoholizmą, mano nuomone, šis reiškinys beveik visada traktuojamas kaip netinkamas ir smerktinas, o pasak Nick‘a Brownlee alkoholis per savo ilgą istoriją nuvarė į kapus milijonus žmonių ir užsitarnavo tokių epitetų kaip "velnio lašai" arba "motinos pragaištis"(Brownlee, 2006).

Šiame darbe aptarsiu, kaip įvairiais istoriniais laikotarpiais visuomenėje buvo stigmatizuojamos moterys, turinčios priklausomybę alkoholiui. Taip pat atsakysiu į klausimą, kada būtent atsirado ši stigmos rūšis, dėl kokių priežasčių moterys, kalbant apie alkoholizmą, stigmatizuojamos labiau, nei vyrai, kodėl visuomenė prieš tokias moteris nusiteikusi labai priešiškai. Galiausiai palyginsiu, kaip tokio pobūdžio moterys buvo stigmatizuojamos anksčiau, ir kaip visuomenė jas traktuoja dabar.

Šaltinių, kuriuose analizuojama ši tema, yra nedaug, tačiau aš atradau keletą įdomių, kurie patraukė mano dėmesį. Pagrindiniai autoriai, kurių tekstus aptarsiu, bus Sheila B. Blume, Sue Daltonas, Jimas Orfordas ir Alison Rolfe. Taip pat remsiuosi ir kitų autorių literatūra aiškindama svarbiausias sąvokas, apibūdindama, kas yra stigma ir alkoholizmas, aptardama alkoholizmo paplitimą tarp moterų. Trumpai pateiksiu kai kuriuos Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenis ir apibendrinsiu jų svarbą šiam darbui.

Prieš pradėdama analizuoti, kaip visuomenėje stigmatizuojamos moterys, turinčios priklausomybę nuo alkoholio, trumpai pristatysiu dvi svarbiausias šiame darbe vartojamas sąvokas, jų reikšmes, ir kuo jos yra svarbios.

Kita svarbi sąvoka, kuri dažnai bus naudojama mano darbe, tai stigma. Arūnas Acus savo moksliniame straipsnyje „Deviantinis elgesys“ stigmą apibrėžia kaip tam tikrą „etikečių klijavimą“ tam tikrai elgesio rūšiai. Stigma dažniausiai pasireiškia tada, kai žmogaus elgesyje yra kažkas nepriimtino kitiems, kai individas elgiasi kažkaip išskirtinai ir kitaip, negu visi, kitaip, nei to reikalauja elgesio normos. (Acus, 2000; 72-73). Pasak kito autoriaus, Hinshaw, Stepheno, stigmos pasekmės dažnai būna diskriminacija ir socialinė izoliacija. (Hinshaw, 2007). Graikų kalboje šis žodis nusako išdegintą žaizdą- „įspaudą“ ir nudeginimą vergo ar nusikaltėlio kūne. Nuo XIX a. stigmos sąvoką įgyjo perkeltinę reikšmę, ir jos reikšmė ėmė reikšti „paženklinimą“ ar „gėdingą žymę“. (Jasiukevičiūtė; Danilevičiūtė; Pajarskienė, 2010; 91). Stigmatizacija mūsų visuomenėje pasireiškia gana dažnai, kadangi mes visi esame skirtingi, be to, kiekvieną žmonių grupę veikia lokalizacija, kurios dėka mes turime savo papročius, skirtingus požiūrius į tuos pačius reiškinius, skirtingą pasaulėžiūrą. Verta paminėti, kad žmogus, kuriam taikoma stigmos koncepcija vienoje visuomenės grupėje, kitoje grupėje stigmos poveikio gali nepatirti visai, kadangi tai, kas yra nepriimtina vienai visuomenės grupei, gali būti visai suprantama ir net skatinama kitoje visuomenės grupėje.

  • Sociologija Analizė
  • Microsoft Word 66 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2935 žodžiai)
  • Evelina
  • Moterų, turinčių priklausomybę alkoholiui, stigmatizacija įvairiais laikotarpiais
    10 - 2 balsai (-ų)
Moterų, turinčių priklausomybę alkoholiui, stigmatizacija įvairiais laikotarpiais. (2015 m. Gruodžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/moteru-turinciu-priklausomybe-alkoholiui-stigmatizacija-ivairiais-laikotarpiais.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 01:47
×