Moterų užimtumo problema


Įvadas. Darbo reikšmė žmogaus gyvenime. Moterų nedarbo apžvalga. Moterų nedarbas Lietuvoj iki 1996 m. Moterų nedarbas Lietuvoje šiandien. Faktai ir statistika. Problemos, susijusios su moterų darbu. Moterų užimtumo problemų sprendimas. Išvados. Naudota literatūra. Priedas.

Moterų dalyvavimas apmokamame darbe - bene svarbiausias XX amžiaus socialinis pasikeitimas. Dirbančių moterų skaičius pasaulyje nuolat auga, jos vis labiau įsitraukia į visuomenės gyvenimą vienodais pagrindais su vyrais. Profesinės veiklos dėka joms atsiveria naujos galimybės kūrybinių sugebėjimų realizavimui, socialinių ryšių plėtimui, savo ir šeimos ateities planavimui bei įvairiems pomėgiams. [Nr. 8, p. 3]

Lietuvoje, moterys taip pat paliko namų židinį ir aktyviai įsitraukė į visuomenės gyvenimą - švietimo, politikos ir apmokamo darbo sferas. Šis pokytis buvo labai reikšmingas tiek visuomenės, tiek šeimos gyvenime: dirbanti moteris ir motina tapo socialine norma. Tačiau sienos tarp visuomeninės ir privačios srities sugriovimas nereiškia, kad buvo panaikintas šimtmečius egzistavęs darbo pasidalijimas tarp lyčių. Moterų ir vyrų padėties ir pareigų skirtumai visose srityse, tarp jų ir darbo rinkoje, tebėra labai ryškūs, nors pagal įstatymus jie turi lygias teises, o diskriminaciją lyties pagrindu draudžia ir tarptautinės konvencijos, ir atskirų šalių teisinės normos.

Manau, kad moterų užimtume darbo rinkoje yra unikali situacija. Iš vienos pusės, negerai, kad moteris vis mažiau skiria laiko namų ruošai ir vaikų priežiūrai, iš kitos pusės – jos tokią teisę turi. Todėl neturėtų būti suvaržyta ši galimybė, o svarbiausia, darbo rinkoje moterys turi būti lygiateisės su vyrais. Todėl savo darbe pabandysiu šią problemą paanalizuoti giliau. Tai darysiu remdamasis atskirų autorių nuomonėmis bei statistine informacija.

Darbo tikslas – išanalizuoti moterų nedarbo problemas ir pateikti pasiūlymus jų sprendimui.

Prieš pradėdamas moterų nedarbo apžvalgą, iš pradžių pažvelgsiu į darbo reikšmę bet kuriam žmogui ir išvardinsiu funkcijas, kurias darbas atlieka žmogaus gyvenime.

Sakoma, kad darbo reikšmę žmogus suvokia tada, kai visiškai jo netenka. Tik tada suprantama, kad net nelabai geras darbas, keliantis psichologinę įtampą, jam buvo būtinas, nes atlieka mažiausiai septynias funkcijas (L.Feigin ir M.Little, 1985):

1. Darbas padeda žmogui identifikuotis. Pagal jį sprendžiama, kas koks yra, kokiai klasei, visuomenės daliai ir įtakos sferai žmogus priklauso. Dirbdamas žmogus nustato savo vietą socialinėje hierarchijoje ir grupiniuose susivienijimuose, o tai brandina priklausymo kokiai tai grupei bei saugumo jausmus. Dirbamas darbas kaip savotiška vizitinė kortelė pristato žmogų kitiems. Netekus jo, visa tai prarandama, ir šis praradimas žmogui -paprastai labai skaudžiai išgyvenama didžiulė nelaimė.

2. Darbo funkcija turtina ir plečia žmonių tarpusavio santykių sferą. Nuolatinė profesinė veikla didina socialinį patyrimą, todėl atsiveria naujos galimybės įvairių kontaktų užmezgimui, bendravimo turtinimui.

3. Darbas - privaloma veikla. Tai ypač svarbu, nes daugelis žmonių vargiai sugeba organizuoti reguliarią ir kryptingą savo veiklą. Neturėdami nuolatinio darbo, jie pasyviai leidžia dienas, kurdami nerealius planus, svajodami arba miegodami. Toks gyvenimo stilius ilgainiui sukelia savęs menkinimą ir niekinimą.

4. Darbas sudaro sąlygas plėtoti kūrybinius sugebėjimus ir profesinius įgūdžius, o tai įgalina didžiuotis savo sugebėjimais, talentu, stiprina savojo "aš" vertės supratimą, ugdo pasitikėjimo ir saugumo jausmus.

5. Darbas yra veiksnys, programuojantis psichologinį laiką . Net žmonės, nemėgę turėto darbo, jį vertina teigiamai, kaip padėjusį turiningai užpildyti ir organizuotai praleisti dieną. Netekę darbo žmonės vakare labai dažnai net negali tiksliai pasakyti ne tik ką veikę visą savaitę, bet ir visą dieną.

6. Darbu žmogus išreiškia savo žmogiškąją paskirtį. Tai - svarbiausias žmogaus ryšys su pasauliu, kitais žmonėmis. Praradęs darbą žmogus pasijunta bejėgis, niekam nebereikalingas, izoliuotas nuo kolektyvo, pasaulio, gyvenimas jo akyse tampa beprasmis.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2015 m.
  • 13 puslapių (3522 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simona
  • Moterų užimtumo problema
    10 - 10 balsai (-ų)
Moterų užimtumo problema. (2015 m. Balandžio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/moteru-uzimtumo-problema.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 11:29
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo