Motinystė ir žindymas


Įvadas. Motinystė ir žindymas. Motinos pieno sudėtis. Natūralaus maitinimo įtaka kūdikiui. Natūralaus maitinimo įtaka motinai. Literatūros sąrašas. Priedai.


Pasak Robertson A., nuo pirmųjų dienų mityba turi būti pilnavertė ir užtikrinti visus augančio vaiko poreikius ir sąlygoti kokybišką imuninės sistemos brandą. Neabejojama, kad žindymas v ienintelis teisingas naujagimio maitinimo būdas turintis unikalų biologinį ir emocinį poveikį tiek kūdikio tiek ir motinos sveikatai. Natūralaus maitinimo propagavimas yra viena svarbiausių užduočių akušeriams, ginekologams, šeimos gydytojams, neonotologams, visuomenės sveikatos ir kitiems specialistams. Tačiau nors ir pakankama švietėjiška veikla suteikiama motinoms vos gimus kūdikiui, net 30 proc. motinų nutraukia maitinimą jau po mėnesio, iki 6 mėn. kūdikį žindo tik 30,5 proc. motinų, iki 1 metų, - 10 proc. motinų. Labai svarbu, kad atsiradus žindymo problemoms būtų laiku suteikta kvalifikuota pagalba [2].

Žindymo metu kūdikis jaučia santykį ir vienybę su motina. Niekas geriau už natūralų maitinimą neskatina intesnyvaus ir laimingo motinos ir vaiko ryšio, įgyjamas pasitikėjimas aplinka, stiprinama dvasinės bei fizinės jėgos,o tai daro teigiamą įtaką tolimesniam gyvenimo keliui [1].

Darbo tikslas – įvertinti natūralaus maitinimo įtaką moters ir vaiko sveikatai.

Tik gimusio naujagimio guldymas motinai ant krūtinės bei ankstyvas žindymas per žirmąsias 2 val. po gimimo, sąlygoja biocheminius pokyčius motinos organizme: intensyvią hormonų oksitocino ir prolaktino gamybą. Tai veikia motinos jausmus, t.y. meilės pojūtį savo vaikui. Biologiniai procesai palieka antspaudą ateičiai, o psichologiniai įvykiai keičia smegenų biochemiją. Oksitocinas buvo aptiktas neuronuose, kurie ateina į daugelį CNS sričių ir veikia organizmo funkcijas.

Motinos pienas pakeičiamas dirbtiniais produktais, tačiau neturima jokių įrodymų, kad dirbtinis maistas, vadinamas motinos pieno pakaitalais, yra geresnis ar bent tolygus motinos pienui. Motinų atsisakymas žindyti savo naujagimį ar labai anksti jį atjunkyti, rodo gilią biokultūrinę krizę. Žindymas jau yra užkoduotas motinystės instinktuose, kurį gali užgožti kultūrinės normos. Motinos pasirinkimas kūdikį žindyti ar ne, dažniausiai yra sąlygojamas moters socialinio sluoksnio, išsilavinimo, šeimos bei aplinkinių požiūrio, ekonomikos, politikos, komercijos, ir žinoma pačios motinos kaip asmenybės bruožų [3].

Kiekvienos moters pienas yra skirtingas. Tos pačios motinos pienas kiekvieną dieną gali būti skirtingas, - priešpienis kurį gauna naujagimis, skiriasi nuo subrendusio pieno vyresniam kūdikiui, o jei kūdikis gimęs per anksti, gaminasi specialiai jam pritaikytas pienas, kuris turi labai daug baltymų. Motinos pieno skonis priklauso nuo to, kokį maistą ji valgė. Vieno maitinimo metu, pieno skonis ir konsistencija kinta,- pradėjus maitinimą jis skystas ir vandeningas, o užbaigiant žindymą tirštokas ir riebesnis.

  • Microsoft Word 73 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2315 žodžiai)
  • Kolegija
  • Joana
  • Motinystė ir žindymas
    10 - 3 balsai (-ų)
Motinystė ir žindymas. (2018 m. Spalio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/motinyste-ir-zindymas.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 28 d. 11:49
×