Motyvacija referatas (2)


Įvadas. Motyvacijos teorijų raida. Motyvacija ir vadyba. Kaip motyvuoti? Išvados. Šaltiniai.


Motyvacija yra labai įdomi tema, kurią galima nagrinėti iš verslininkystės perspektyvos. Taip yra todėl, kad įmonės norinčios išlikti konkurencingoje rinkoje, privalo skirti didelį dėmesį įmonės žmogiškiesiems ištekliams. Žmogiškieji ištekliai padeda vadovams geriau suprasti darbuotojų lūkesčius, jų norus ir siekius esamoje įmonėje.(Žiogelytė 2014) . Viena iš žmogiškųjų išteklių sričių yra motyvacija. Tai yra labai aktuali tema, šiandieninėm Lietuvos kompanijom. Kiekvienos įmonės vadovas nori subūrti ir išlaikyti tinkamą, objektyvią ir energingą komandą. Tam nuo seno yra naudojami ir taikomi įvairiausi metodai bei būdai. Visuose metoduose pagrindinė idėja yra ta pati – reikia išanalizuoti iš darbuotojo gautą informaciją apie jo norus ir lūkesčius, taip pat atsižvelgiant į darbuotojo amžių, pajamas, lyti, atliekamas įmonėje pareigas ir t.t.(Jolanta et al. 2015: 262–274) (Žiogelytė 2014) Yra plačiai suprantama, kad motyvuoti darbuotojai yra našesni ir labiau atsidavę darbui. Šiame darbe bus aptariama motyvacijos teorijų raida ir bus pabrėžiama, kaip požiūris į darbuotoją ir jo poreikius keitėsi laikui bėgant. Taip pat bus aptariami mokslininkų pasiūlymai kaip Lietuvos įmonių vadovams reikėtų motyvuoti darbuotojus. Teorijos per amžius buvo naudojamos padedant valdyti įmones, siekiant kuo didesnio produktyvumo nedidinant kaštų. Laikoma, kad darbuotojas yra produktyviausias tuomet, kai jo potencialios galimybės yra realizuojamos, todėl įmonių aukščiausios ir vidudrinės grandies vadovams yra labai svarbu suprasti, kaip reikia darbuotojus motyvuoti ir turėti praktinių žinių pritaikant šias žinias. Taip pat jiems yra svarbu sukurti motyvacinę sistemą kuri būtų tobulinama ir vertinama, ar ji yra veiksminga būtent jų įmonės poreikiams ir potencialams.(Viningienė 2012: 161–171)

Labai ilgą laiką istorijoje į darbuotojus nebuvo žvelgiama kaip į individus. Norėdami, jog jis atliktų darbą taisyklingai, buvo naudojamas „botago ir meduolio“ metodas. Šis motyvacijos metodas buvo aprašomas net Biblijoje, senovės padavimuose ir įvairiuose antikos mituose, kuriuose yra pasakojama, kad už įvykdytą užduotį valdovai mėgdavo atsidėkoti lojaliesiems apdovanojimais, o nepaklususiems – gyvybės atėmimu. Šis metodas buvo labai veiksmingas tol, kol žmonės dirbdavo fizinį darbą. Laikui bėgant ir ypatingai po industrializmo, kai pradėjo rastis vis daugiau naujų specialybių, šis metodas pasrodė vis mažiau ir mažiau veiksmingas. Žmonėms nebeužtenka meduolio už darbą ir jie pradeda siekti naujų tikslų savo darbiniame gyvenime. Pasidarė svarbu santykiai su žmonėmis, karjeros lipimo galimybės, ir motyvuotumas atlikti darbą. Šiuolaikinėje visuomenėje reikia dažniau protinio darbo ir socialinio gyvenimo darbe, todėl „botago ir meduolio“ metodas yra nebeveiksmingas, nes jis nesudaro jokių galimybių ar garantijų, jog bus patenkinami šie individualūs darbuotojų norai. 1950 atsirado nauja mokslo kryptis - biheviorizmas, kuris turėjo labai didelę reikšmę keičiant požiūrį į darbuotojus įmonėse. Biheviorizmas sutelkia dėmesį į individą ir analizuoja žmogaus elgseną darbo vietoje įvairiose situacijose.

  • Microsoft Word 59 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2264 žodžiai)
  • Universitetas
  • Arvydas
  • Motyvacija referatas (2)
    10 - 4 balsai (-ų)
Motyvacija referatas (2). (2017 m. Lapkričio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/motyvacija-referatas-2.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 19 d. 12:48
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo