Motyvacijos teorijos (3)


Motyvacijos teorijos. Įvadas. Motyvacijos samprata. Motyvacijos teorijos. Išvados. Literatūra.

kalbėjo tik apie motyvus, kurie sukelia tai, kas verčia žmones veikti. Tik vėliau motyvacijos problemų nagrinėjimą perėmė organizacijų psichologai ir sociologai, skatinami organizacijų, kurios,

Tiek lietuvių, tiek užsienio autoriai pateikia daugybę motyvacijos apibrėžimų, kurie turi ir tokių pačių ir skirtingų aspektų. Tačiau vieningo motyvacijos apibrėžimo nėra.

V. Vroom teoriją toliau vystė 1968 m. E. Lawer - L. Porter. Jų teorijoje yra pabrėžiama dedamų pastangų, gabumų ir būtinų sėkmei asmeninių savybių bei vaidmens organizacijoje suvokimo svarba motyvacijoje. Jų modelyje yra penki kintamieji:

Visi piramidėje išdėstyti poreikiai gali būti padalinti į pirminius poreikius ir aukštesnio lygio poreikius. Pirmuosius tris piramidės lygius sudaro pirminiai, arba fiziologiniai, poreikiai, likusius – aukštesnio lygio poreikiai. Pirminiai poreikia – tai pagrindiniai fiziniai poreikiai, saugumo poreikiai. Piramidės apačioje esantys fiziologiniai poreikiai yra būtini išgyvenimui. Saugumo poreikis reiškia apsaugančio nuo fizinių ir psichologinių sukrėtimų aplinkos poreikį. Kiti trys piramidės sluoksniai yra priskiriami aukštesnio lygio poreikiams – socialiniai poreikiai, pagarbos ir statuso poreikiai, saviraiškos poreikiai. Socialiniai poreikiai apima meilės, prisirišimo poreikį, priklausyti kokiai nors socialinei grupei. Pagarbos poreikiams priklauso dvi poreikių grupes: savigarba bei kitų teikiama pagarba. Piramidės viršuje randasi saviraiškos poreikiai – tai noras realizuoti save - savirelizacija [15].

augimo poreikiai (savęs, kaip asmenybės ugdymas, kūrybiškumas, pagarba) [9].

Dar viena turinio teorija, tai D. C. McClelland‘o teorija. Jis išskyrė tris pagrindinius darbo situacijose poreikius: sėkmės poreikis, valdžios poreikis ir narystės poreikis.

Valdžios poreikis pasireiškia kaip siekimas turėti įtakos kitiems asmenims.

Sėkmės poreikis. Asmenys, kuriems būdinga stipri pasiekimų motyvacija pasikliauja savo jėgomis ir atkakliai siekia savo tikslo.

Narystės poreikis. Asmenys suinteresuoti, kad būtų palaikomi draugiški santykiai [9].

Paskutinė, tačiau taip pat labai svarbi turinio motyvacijos teorija – tai F. Herzberg veiksnių teorija [12] arba dviejų faktorių modelis [8]. F. Herzberg nustatė, kad veiksnių sukeliančių pasitenkinimą ir nepasitenkinimą šaltiniai yra skirtingi. Jų yra dvi grupės:

  • Vadyba Referatas
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1733 žodžiai)
  • Kolegija
  • Krista
  • Motyvacijos teorijos (3)
    10 - 10 balsai (-ų)
Motyvacijos teorijos (3). (2015 m. Birželio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/motyvacijos-teorijos-3.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 21:21
×