Mykolo lietuvio politinė programa


Mykolas lietuvis referatas. Mykolas lietuvis. Mykolas lietuvis konspektas. Mykolas lietuvis skaidres. Mykolas lietuvis kryme. Rasinys ar lietuvio sirdi nuolat spaudzia nuliudimas?. Ar lietuvio širdį nuolat spaudžia nuliūdimas?. Politinis prieglobstis kursinis. Mykolas lietuvis apie totorių lietuvių ir maskvėnų papročius. Totoriai skaidres.

Mykolo lietuvio politinė programa. Augustino Rotundo politinė programa. Mikalojaus Daukšos tautinės savimonės manifestas. Mykolo Lietuvio politinė programa aprašoma jo paties knygoje “Apie totorių, lietuvių ir maskviečių papročius”. Ši knyga 1550 m. buvo įteikta Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Žygimantui Augustui. Šiame veikale Mykolas Lietuvis skatina Jogailos palikuonį suimti Didžiosios Kunigaikštystės valdžią į savo rankas ir teisinėmis priemonėmis pažaboti plintančią bajorų savivalę. Tiesa apie patį Mykolą Lietuvį tikslių biografinių žinių nėra, manoma, kad jis buvęs Lietuvos bajoras, tačiau įvarūs šaltiniai jo pavardę skelbia vis kitaip. Savo veikale Mykolas Lietuvis sielojasi dėl to, kad vis daugiau LDK priklausiusių žemių pereina Maskvos kunigaikščio valdžion, ir, kad Krymo totoriai nebaudžiami plėšia Lietuvos sritis. Šitokia Lietuvos smukimo priežastimi autorius laiko viešpataujančių sluoksnių savanaudiškumą, visuomenės papročių sugedimą, girtuokliavimą ir teisybės nebuvimą. Mykolas Lietuvis pasigęsta tvirto valdovo valdymo, kurį jis laiko galybės šaltiniu. Apgailestaudamas jis prisimena Vytauto valdymo laikus kai lietuviai buvo karingi, santūrūs ir blaivūs.

Mykolo Lietuvio politinė programa aprašoma jo paties knygoje apie totorių, Lietuvių ir maskviečių papročius . Ši knyga 1550 m. Buvo įteikta lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui žygimantui augustui.

Savo veikale mykolas Lietuvis sielojasi dėl to, kad vis daugiau ldk priklausiusių žemių pereina maskvos kunigaikščio valdžion, ir, kad krymo totoriai nebaudžiami plėšia Lietuvos sritis.

Mykolas Lietuvis savo knygoje aštriai kritikuoja Lietuvos teismus, juose vyraujančią neteisybę, smurtą nukreiptą prieš varginguosius. Jis teigia, kad Lietuvos statutas gina tik didikų teises, taip pat arvirai nepritaria teisminėms feodalų privilegijoms.

Mykolas Lietuvis pasisako ir prieš feodalinės Lietuvos mokesčių sistemą, kur mokesčius moka vien tik pavaldūs miesto gyventojai ir skurdūs žemdirbiai. Jis siūlo įvesti mokesčius visiems krašto gyventojams, imti juos ne nuo žmogaus, o nuo žemės, nes kas turi daugiau žemės, tas daugiau moka mokesčių.

Ypač griežtai mykolas Lietuvis smerkia katalikų dvasininkus, kurie plėšia ir švaisto liaudies triūsą. Taip pat jis kritikuoja ir pačią bažnyčią. Pasak jo, vyskupus ir klebonus žemėmis apdovanodavo kunigaikščiai tam, kad tie skelbtų tikėjimą ir mokslą, bet aukštieji bažnyčios hierarchai prie bažnyčių negyvena, o dykinėja, krauna turtus ir lėbauja švaistydami žmonių turtą. Čia mykolas Lietuvis iškelia klausimą: jeigu dvasininkai neatlieka savo pareigų, tai kam jie naudojasi bažnyčiai skirtomis žemėmis ir tose žemėse gyvenančiais valstiečiais?.

  • Microsoft Word 7 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (943 žodžiai)
  • Jogaila
  • Mykolo lietuvio politinė programa
    10 - 3 balsai (-ų)
Mykolo lietuvio politinė programa. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/mykolo-lietuvio-politine-programa.html Peržiūrėta 2020 m. Lapkričio 24 d. 14:53
×
33 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo