Nacionalinės pinigų sistemos atkūrimas


Įvadas. Pasitraukimo iš rublio zonos etapai. Nacionalinės pinigų sistemos sukūrimas. Laikinieji pinigai - talonai. Litai. Lietuvos siekis įsijungti į euro zoną. Išvados. Literatūra ir kiti šaltiniai. Priedai.

2012 metų spalio 1 dieną atkurtos Lietuvos nacionalinei pinigų sistemai sukako 20 metų. Laikotarpis nėra labai ilgas, bet įvykių painumas ir susipainiojamas neleidžia lengvai ir teisingai atkurti tų laikų įvykių eigą. 1991 metais teisėta mokėjimo priemone Lietuvoje tapo laikinieji pinigai - talonas. Po daugiau kaip 50 metų pertraukos Lietuva vėl turėjo savus pinigus.

Šiame darbe žvelgsime į 1922 metų pinigų reformą ir Lietuvos banko statusą šiais laikais. Pinigų reforma pagrįstai laikoma pavykusia ir labai svarbia visoms šalies ūkinio gyvenimo sritimis.

Banknotus ir monetas naudojame kiekvieną dieną ir net nesusimąstome, koks ilgas ir netikėtas lietuviškų pinigų kelias. Birželio 25 dieną, 2013 metų suėjo dvidešimt metų nuo valstybės susigrąžinimo dar vieno svarbaus simbolio- lito. Galinos Dauguvietytės žodžiais interviu dienraščiui 15min metu : „Tai mums labai daug reiškė. A.Smetonos laikais mes gimdavome patriotais. Todėl ir šiandien esame tikri, o ne liežuviniai patriotai. Litas mums – pats didžiausias valstybingumo simbolis.“

Lietuviai garsiai diskutuoja apie tai ar reikalingas mums litas ar euras, ar kils kainos po euro įvedimo, kas bus jei nebus euras įvestas mūsų šalyje. Lietuvos visuomenė aktyviai diskutuoja dėl svarbių jai dalykų: kokie pinigai lietuviams reikalingi labiau, ar litai, ar vis dėlto eurai.

Šio darbo tikslas : iš tam tikrų istorinių laikų, remiantis to laikotarpio oficialiais dokumentais, specialistų asmenine patirtimi ir jų nuomone, pateikti nacionalinės pinigų sistemos kūrimo bruožus ir etapus nuo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos iki šių laikų. O taip pat pabandysiu pateikti visus argumentus už ir prieš euro įvedimą Lietuvos valstybėje.

Lietuvos nacionalinės pinigų sistemos atkūrimo idėja pagal Meilę Jasienę pirmą kartą viešai paskelbta 1988 metais gegužės 26 dieną. O pirmasis, kuris pasisakė už savų pinigų atkūrimo idėja – Stasys Uosis. Profesoriaus nuomone savarankiškai respublikai kalba ir raštas yra toks svarbus, kaip savarankiška pinigų sistema. Vlado Terlecko žinomis archyviniai dokumentai rodo, kad pirmą kartą savų pinigų klausimą Vyriausybė svarsto nuo 1919 metų pradžios. Nacionalinė valiuta buvo svarbi Nepriklausomybės atkūrimo dalis. Apie lito įvedimą pradėta galvoti dar prieš Nepriklausomybės atkūrimą, o tapus nepriklausomiems, aktyviai siekta to tikslo. Vlado Terlecko žodžiais internetiniam puslapiui ekonomika.lt : “atkūrus nepriklausomybę netrūko abejojančių, o Vakarų šalių bankininkystės specialistai klausdavo, kaip Lietuva užtikrins lito stabilumą.“ Nors netrūko neigiamai nusiteikusių, bet vis dėlto norėta kuo greičiau išeiti iš rublio zonos ir sukurti savo nacionalinę pinigų sistemą. Pasiekti užsibrėžtą tikslą reikėjo ne tik profesorių kompetencijos, bet ir piliečių drąsos. Savų pinigų įvedimas vertė atlikti daug įvairių darbų : įsteigti Lietuvos banką, parengti pinigų spausdinimą. 1922 metais rugsėjo 6 dieną sukurtas Laikinasis Lietuvos banko komitetas, kuris intesnsyviai dirbo reikalingus darbus siekiant įvesti nacionalinę pinigų sistemą. Vilniaus Universiteto mokslininkai profesorius Stasys Uosis, docentas Vladas Terleckas ir dėstytojas Vilius Baldišis turėdami argumentų, drąsiai gynė lito įvedimo koncepciją. Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę susidarė dar geresnės sąlygos siekti užsibrėžto tikslo- nacionalinės valiutos, dėja nepakako katik atkurtam Lietuvos Bankui lėšų suformuoti reikalingos valdybos. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba 1991 metais priėmė pinigų išleidimo įstatymą, kuriame pasakyta, kad Lietuvos piniginis vienetas yra litas ir jo šimtoji dalis-centas.

  • Microsoft Word 865 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (3450 žodžiai)
  • Universitetas
  • Paulina
  • Nacionalinės pinigų sistemos atkūrimas
    10 - 10 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Nacionalinės pinigų sistemos atkūrimas. (2015 m. Kovo 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/nacionalines-pinigu-sistemos-atkurimas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 06 d. 13:07
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo