Nacionalinės valiutos keitimo poveikis viešiesiems finansams


Nacionalinės valiutos keitimo poveikis viešiesiems finansams.


Lietuvos kelias į Europos pinigų sąjungą nelengvas ir tai rodo šalia esančios kaimyninės Baltijos šalys Estija ir Latvija. Estija eurą įsivedė 2011 m., Latvija – 2014 metais. Lietuva liko paskutinė Baltijos šalis niekaip neįveikianti Mastrichto kriterijų. Tikėtina, kad 2015 metai bus palankūs Lietuvai ir ji taps paskutine Baltijos šalimi, sėkmingai prisijungusia prie Europos pinigų sąjungos. Kodėl nepriklausomos valstybės narės savanoriškai atsisako savo nacionalinės valiutos ir visais įmanomais būdais siekia euro? Ar bendrai naudojama valiuta tikrai viešiesiems finansams turi daugiau privalumų nei trūkumų?

Kaip teigia A. Rose (2001), vienas iš svarbiausių įstojimo į Europos pinigų sąjungą privalumas – teigiamas prekybos plėtros poveikis stojančiai šaliai, t.y. vadinamasis Rose efektas. Andrew Rose nustatė, kad prekybos srautai tarp šalių, priklausančių pinigų sąjungai, yra vidutiniškai 100 proc. didesni negu tarp Europos Sąjungos šalių, nepriklausančių pinigų sąjungai. Taigi, prekybos didėjimas skatina ir šalies ekonominį augimą. Yra nustatyta, kad šalies prekybos padidėjimas 1 proc. lemia apie 0,33 proc. bendrojo vidaus produkto padidėjimą. Manytina, kad šį teigiamą poslinkį pajus ir Lietuva, jei 2015 metai bus sėkmingi euro įsivedimo atžvilgiu.

Pratęsiant mintį apie euro teikiamus privalumus, svarbu paminėti, kad įvedus eurą, padidės tarptautinis pasitikėjimas Lietuva. Pasak Davulio (2008) įvedus eurą galima tikėtis nen tik spartesnio užsienio prekybos ir turizmo augimo, bet ir didesnio užsienio investicijų srauto. Dėl tarptautinio verslo pritraukimo naudos gauna tiek valstybė, tiek vartotojai – surenkamas didesnis pelno mokestis, platesnis, o galbūt ir pigesnis prekių ir paslaugų asortimentas. Tiesioginės investicijos į šalį daro teigiamą poveikį jos eksportui.

  • Viešasis administravimas Esė
  • Microsoft Word 23 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1306 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aukse
  • Nacionalinės valiutos keitimo poveikis viešiesiems finansams
    10 - 2 balsai (-ų)
Nacionalinės valiutos keitimo poveikis viešiesiems finansams. (2016 m. Sausio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/nacionalines-valiutos-keitimo-poveikis-viesiesiems-finansams.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 01:01
×