Nacionalinio etiketo ypatumai Japonijos pavyzdžiu


Įvadas. Etiketas teoriniu aspektu. Etiketo samprata. Etiketo rūšys. Nacionaliniai etiketo ypatumai Japonijoje. Etiketo formavimasis. Etiketas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Žodis etiketas kilęs iš prancūzų kalbos žodžio etiquette reiškiančio užrašą, lentelę, todėl etiketo kilmės šalimi yra laikoma Prancūzija. Etiketo pradžia yra siejama su Versalio parko sodininku, kuris pasipiktinęs, kad visi gyventojai ir svečiai mindžioja taip jo puoselėjamą žolę gavo Liudviko XIV leidimą visame parke prismaigstyti lentelių su užrašu „Nemindžiokite žolės“. Kartu su šia lentele ir prasidėjo etiketo istorija.

Etiketas Liudvikui XIV tapo lyg žaidimu. Jis ėmė kurti naujas rūmų taisykles ir jas užrašinėjo ant lapelių, kuriuos kabindavo visur kur tik lankydavo svečiai. Tai nebuvo paikos taisyklės, o paremtos Aristotelio mokymais, higienos normomis. Šios taisyklės tapo savotišku rūmų kodeksu ir taip padėjo karaliui sutramdyti didikus. Liudvikas XIV parodė didikams, kad jų titulas neduoda jiems laisvės elgtis atmestinai. Vėliau šios taisyklės ėmė plisti po visą šalį ir tapo ne tik socialinės, bet ir politinės tvarkos pagrindu.

Šiuolaikinio etiketo reikalavimai buvo šlifuojami ir glotninami daugelį amžių, tačiau tai nėra griežtos, konkrečios ir be alternatyvos taisyklės. Etiketą labiau būtų galima pavadinti patarimais, kaip geriau, tinkamiau ir maloniau elgtis viešoje ir virtualioje erdvėje. Etiketas dažnai naudojamas kaip protokolo sinonimas, tačiau kaip jau minėjau etiketas yra laisvesnis, nes yra grindžiamas patarimais, o protokolas atvirkščiai, tai konkrečios ir griežtos taisyklės. Etiketas pirmiausia remiasi mandagumu. Mandagumo esmę sudaro pagarba ir palankumas žmonėms. Mandagumą sustiprina mokėjimas įvairiomis situacijomis neperžengti pripažinto padorumo. Žmonių tarpusavio santykiuose neturi būti perdėto pataikavimo, meilikavimo, pasipūtimo ar grubumo. Taigi, apibendrinant kas yra etiketas, tai daugelio žmonių kartų patirties rezultatas bei formalių taisyklių taikymas iš anksto numatytose situacijose (pagal A. Lydekos knygą „Etiketas kiekvienam“). Kitaip tariant, etiketas, tai elgesio normų visuma.

Japonija daugeliui dar žinoma, kaip tekančios saulės šalimi ir yra viena iš geriausiai Azijos kultūrą atspindinčių valstybių, nes tauta tobulindama savo papročius daug kultūrinių bruožų pasisavino iš kinų, Centrinės ir Pietryčių Azijos. Istoriškai gyvenimas šioje valstybėje visuomet buvo sunkus. Japonai nuolat buvo priklausomi nuo įvairių žemės stichijų, todėl tai buvo puiki terpė vystytis įvairioms ideologijoms, filosofijoms, kuriomis buvo stengiamasi paaiškinti jog negalima klysti nei sodinant medį, nei nuimant derlių, nei auginant vaikus. Japonai siekė sukurti tobulai darnų pasaulį. Taip tobulinant ir apjungiant kelių valstybių papročius japonai susikūrė savąsias elgesio taisykles.

  • Etika Referatas
  • Microsoft Word 58 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2103 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabzukas
  • Nacionalinio etiketo ypatumai Japonijos pavyzdžiu
    10 - 3 balsai (-ų)
Nacionalinio etiketo ypatumai Japonijos pavyzdžiu. (2016 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/nacionalinio-etiketo-ypatumai-japonijos-pavyzdziu.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 21:59
×