Nacionalinių parkų veiklos teisinis reglamentavimas ir problematika


Saugomos teritorijos. Saugomos teritorijos yra steigiamos vadovaujantis nacionaliniais teisės dokumentais bei įgyvendinant tarptautinius susitarimus. Kiekvienoje šalyje yra sukurtos ar tradiciškai susiklosčiusios saugomų teritorijų sistemos. Saugomų teritorijų tvarkymo kategorijos. Lietuvos nacionaliniai parkai. Problematika dėl teisės aktų gausos. Veiklą saugomose teritorijose reglamentuoja. Specialistų nuomonės apie LR saugomų teritorijų įstatymą. Prof. LR SAUGOMŲ TERITORIJŲ ĮSTATYMO ANALIZĖ Nagrinėjama esamas saugomų teritorijų reglamentavimas bei pateikiama Saugomų teritorijų įstatymo pakeitimo projektų analizė. Saugomų teritorijų pakeitimo projektas. Minėto projekto iniciatoriai aiškinamajame rašte nurodo „Dabar dažnai nepagrįstai plečiamos ir didinamos visos griežto apribojimo zonos. Tačiau šiems Saugomų teritorijų įstatymo pakeitimams nepritaria Lietuvos nevyriausybinės ir pilietinės organizacijos, tokios kaip Lietuvos aplinkosauginių nevyriausybinių organizacijų koalicija, Lietuvos žaliųjų judėjimas, Judėjimas „Už gamtą“. Įstatymo projekte esančios nuostatos iš esmės prieštarauja ES Paukščių (79/409/EEB) ir Buveinių (92/43/EEB) direktyvoms. Saugomų teritorijų pakeitimo projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad projekte atsižvelgta ne tik į neįdiegtus Europos Sąjungos dokumentų reika-lavimus, bet ir į nelauktus rinkos ekonomikos padarinių mūsų šalyje konfliktus su gamtine aplinka, kintančias žmonių vertybines orientacijas, Saugomų teri-torijų įstatymo reguliuojamų santykių viešojo administravimo ir teisminės praktikos probleminius aspektus. Galiojantį įstatymą siūloma papildyti ir atskiru straipsniu „Saugomų teritorijų statuso panaikinimas“. Projekto autoriai neatsižvelgė į Konstitucinio Teismo 2006 m. Įstatymo projekte siūloma atsisakyti nemažai apribojimų ir valstybiniuose parkuose, neatsižvelgiant į tai, kad mažinant minėtus apribojimus drausti-niuose ir valstybiniuose parkuose, gali būti neįgyvendinami Saugomų terito-rijų įstatyme numatyti tikslai, nes projekto rengėjų aiškinamajame rašte nėra nurodyta motyvų, kodėl mažinami ar iš viso naikinami ankstesni apribojimai, kokių tikslų siekiama, kaip tai paveiks pačias saugomas vertybes ir objektus, ar tai bus naudinga visai visuomenei, ar tik atskiroms suinteresuotų žmonių grupėms.

Galiojantį įstatymą siūloma papildyti ir atskiru straipsniu „Saugomų teritorijų statuso panaikinimas“. Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), vadovaudamasi Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymu atliko Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo pakeitimo įstatymo projekto antikorupcinį vertinimą. Nustatyta, kad įstatymo projekte yra daug netikslumų, kai kurios sąvokos nekonkrečios, nėra apibrėžtos jo-kiuose teisės aktuose, todėl galimi įvairūs piktnaudžiavimai interpretuojant šias sąvokas bei naudojant objektus saugomose teritorijose. STT nuomone, siekiant išvengti piktnaudžiavimų ir įvairių minėtų sąvokų interpretacijų, jos turi būti konkrečiai ir aiškiai apibrėžtos.

  • Aplinka Skaidrės
  • MS PowerPoint 140 KB
  • 2014 m.
  • 25 puslapiai (2425 žodžiai)
  • Tinute4
  • Nacionalinių parkų veiklos teisinis reglamentavimas ir problematika
    10 - 3 balsai (-ų)
Nacionalinių parkų veiklos teisinis reglamentavimas ir problematika. (2014 m. Vasario 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/nacionaliniu-parku-veiklos-teisinis-reglamentavimas-ir-problematika.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 20:53
×