Naftos pakaitalai


Naftos pakaitalai Įvadas. Naftos atsargos. Aprašymas. Automobilių kuro keitimas alterntyviu. Kuro elementai. Kuro elementų tipai. Šarminiai kuro elementai. Tiesioginiai metanolio kuro elementai(DMFCRegeneratyviniai kuro elementai(DMFCMoksliniai tyrimai. Kuro elementų perspektyva. Išvados. Naudota literatūra.


Pasak kai kurių analitikų, po kelių dešimtmečių Žemėje nebeliks naftos išteklių,tačiau panikuoti kol kas nėra pagrindo — naftos kelis dešimtmečius užteks visiems. Tačiau kas nutiks vėliau? Bus atrasti nauji naftos telkiniai ir niekas nesikeis, bus pradėti naudoti nauji energijos šaltiniai, o gal dar kartą taps populiarios avižomis varomos transporto priemonės?

Visam transportui nafta yra vienas iš svarbiausių šaltinių. Galima tik įsivaizduoti, kas nutiktų avialinijų ar krovinių gabenimo verslui, jei pasaulyje staiga dingtų nafta. Iš naftos pagamintais degalais varoma apie 90 proc. visų pasaulyje naudojamų transporto priemonių. Be naftos neįsivaizduojamos ir tolimos kelionės. Lėktuvas — ne troleibusas, be degalų nepaskris.

Vos ne kiekvieną dieną rekordus pasiekianti naftos kaina tik dar labiau sustiprino anksčiau prasidėjusius ginčus dėl pasaulyje likusių naftos atsargų ir planų, kuriuos reikėtų įgyvendinti, kad pasauliui netektų išgyventi energetinės krizės.

Bene pesimistiškiausiai nusiteikusi viena neoficiali mokslininkų ir naftos ekspertų asociacija, kurios nariai sako, kad po kelių dešimtmečių žmonijai gresia pavojus.

Ši asociacija teigia apskaičiavusi, jog naftos gavyba pradės mažėti 2010 metais. Kadangi paklausa vis didės, tad siaubą kelianti 50 dolerių už barelį kaina po šešerių metų atrodys „pigiau grybo“.Tiesa, tai — tik prognozės. Kitos organizacijos mano, jog naftos gavyba aukščiausią tašką pasieks maždaug 2020 metais. Dabar surastos naftos atsargos yra didesnės nei trilijonas barelių. Pagal šią prognozę, naftos gavyba iki 2050 metų nemažės. Tačiau tikslių prognozių neįmanoma pateikti, nes nėra žinoma, kiek naujų naftos telkinių bus surasta bei kaip keisis naftos gavybos technologijos.

1998 metais naftos geologai Colinas J. Campbellas ir Jeanas H. Laherrčre sakė maną, jog naftos gavybos pikas bus pirmąjį šio amžiaus dešimtmetį. To priežastys:

1) esą 90 proc. visos Žemėje esančios naftos jau atrasta, o nuo 1970 metų naftos buvo daugiau išgauta nei surasta naujų telkinių;

2) be to, keturi penktadaliai naftos išgaunama telkiniuose, kurie buvo atrasti prieš 1973 metus.

Kai kurie skeptikai šiuolaikinę žmoniją vadina „naftos civilizacija“. Naftos reikšmė dabartiniame gyvenime bei „juodojo aukso“ įtaka pasaulio vystymuisi — akivaizdi.

XVIII amžiuje anglis sukėlė pramonės revoliuciją. O kokią revoliuciją sukėlė nafta, kurią iš Žemės gelmių pradėta siurbti XIX amžiaus viduryje? Perdirbta į žibalą nafta pirmiausia buvo naudojama tik apšvietimui. Situacija pasikeitė, kai buvo išrastas vidaus degimo variklis ir iš naftos pradėtas gaminti benzinas. Tai paskatino plėtoti automobilių bei lėktuvų pramonę. Nafta kaip energijos resursas iš rinkos ėmė stumti anglį, nes mažiau teršė aplinką, be to, ją buvo lengviau transportuoti.

Pigūs energijos šaltiniai skatino žmones daugintis. Žinoma, netiesiogine šio žodžio prasme. Tada, kai buvo pradėti eksploatuoti pirmieji naftos telkiniai, pasaulyje gyveno vos daugiau nei vienas milijardas žmonių.

Nafta žmones šildė ne tik kaip energijos šaltinis, ir ne tik elektrą ji tiekė (ir tebetiekia iki šiol iš šiluminių elektrinių). Ji tapo ir drabužis sparčiai besidauginančiai žmonijai. Daugelio drabužių sudėtis — 40 proc. ir daugiau sintetika — natūralių medžiagų visiems gyventojams paprasčiausiai neužtektų. O sintetika, kaip ir plastmasė, gaminama iš naftos.

Alternatyva gaminamai šilumos bei elektros energijai, naudojant naftą, yra branduolinės jėgainės bei elektros gavyba iš atsinaujinančių šaltinių (vėjo bei saulės jėgainės, hidroelektrinės). Tačiau pastarieji šaltiniai yra kur kas brangesni.

  • Microsoft Word 40 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (5143 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Rima
  • Naftos pakaitalai
    10 - 3 balsai (-ų)
Naftos pakaitalai. (2017 m. Gruodžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/naftos-pakaitalai.html Peržiūrėta 2019 m. Liepos 22 d. 00:00
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema