Namai lietuvių literatūroje


Namu ir seimos reiksme lietuviu literaturoje. Namu ir seimos samprata lietuviu literaturoje.

Namai lietuvių literatūroje. (Kristijonas Donelaitis „Metai", Šatrijos Ragana „Sename dvare”, Jonas Biliūnas „Liūdna pasaka”). Išplėstinis planas. Šaltiniai kuriais rėmėsi autorius.


Apie namų prasmę, jaukų pasaulį juose ir ten gyvenantį žmogų nemažai rašyta lietuvių literatūros tekstuose. Daugeliui rašytojų namai ir liko svarbiausias gyvenimo centras. Šiandien įdomu išsiaiškinti, kaip namų pasaulį savo tekstuose pavaizdavo vieni žymiausių lietuvių rašytojų – Kristijonas Donelaitis, Šatrijos Ragana bei Jonas Biliūnas.

Dvaro pasaulį, kaip svarbiausių žmogiškų vertybių saugotoją ir nuoširdžiausių svajonių buveinę tekste „Sename dvare” atskleidė Marija Pečkauskaitė, arba Šatrijos Ragana. Į lietuvių literatūrą atėjusi iš kilmingo dvaro pasaulio, ji paliko ryškų pėdsaką mūsų literatūros istorijoje. Ir galbūt todėl Šatrijos Raganos kūryboje, kaip teigė kritikė Viktorija Daujotytė, „iš tiesų susitinka mirštančios, nykstančios lietuvių gyvenimo, kultūros formos ir nauji, besiskleidžiantys jų daigai“. Ji buvo viena pirmųjų, kuri žengė žingsnį nuo objektyvaus, ramaus lietuvių prozos pasakojimo prie sujaudinto lyrinio kalbėjimo. Galbūt todėl jautrus moters paveikslas ir jaukių namų erdvė jos tekstuose buvo itin svarbūs. Apysakoje „Sename dvare“ kuriamas jaukus veikėjos mamatės Marijos pasaulis. Mamatė gyvendama savo namuose juos prižiūri, puoselėja. Namuose ji muzikuoja, visur aplinkui mato grožį, skaito poeziją. Labai svarbu ir tai, kad namai atskleisti kaip žmonių santykių palaikymo vieta. Todėl namai tampa erdve, kurioje ne tik gyvenama, bet ir bendraujama, mokomasi, čia perimamos svarbiausios gyvenimo vertybės. Mamatė Marija puikiai žino, kas yra gailestis, ji supranta, kad vargstančiam ir kenčiančiam būtina padėti.

  • Microsoft Word 148 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1272 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Gintautė
  • Namai lietuvių literatūroje
    10 - 1 balsai (-ų)
Namai lietuvių literatūroje. (2017 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/namai-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 05:37
×