Nanotechnologijos (2)


Įvadas. Sąvoka. Istorija. XIX a. ir ankščiau. Xx a. Nanotechnologijų naudojimas pramonėje ir ateities perspektyvos. Medicina. Labai daug dėmesio pastaruoju metu skiriama nanotechnologijų galimybėms medicinos srityje. Nusiųsti vaistus ten, kur reikia. Suranda tikslų ligos adresą. Nauja atpažinimo koncepcija. Įdomu. Tekstilė. Kosmetika. Nanodalelės jau pradėtos intensyviai taikyti ir statybų sektoriuje. Aplinka. Švarus vanduo visiems. Efektyvesnė atsinaujinanti energija. Aplinkos valymas ir atliekų tvarkymas. Aplinkai palankesnė gamyba ir vartojimas. Nanotechnologijos gali išgelbėti ozono sluoksnį. Karo pramonė. Lietuvoje. Medicina Lietuvoje. Prognozės. Nanotecnologijų pritaikymas buityje. Nanotechnologijos, apsaugančios nuo nešvarumų. Kas bendro tarp nanotechnologijų ir apsaugos nuo nešvarumų? Kaip veikia nanodanga? Paviršių, padengtų nanodalelėmis, savybės. Nanodanga naudojama daugelyje sričių. Nanotechnologijų pavojai ir neigiami aspektai. Didžiausia žala - sveikatai. Nano – pavojus didžiausiems ekonominiams reiškiniams. Užsienio praktika. Neįprasti studijų būdai. Atgarsiai Lietuvoje. “Nano” prieš “Nano”. KTU - ateities mokslas. Išvados. Šaltiniai.

1960m. Zeolitas. Ši materija veikia vienų molekulių praleidmo ir kitų nepraleidimo principu. Ši medžiaga dar ir dabar tobulinama.

1981m. Vokiečių fizikai G. Binnig, E. Ruska bei šveicaras G. Rorer ( “IBM” kompanija) išbandė skenuojantį tunelio mikroskopą (STM). STM leido sukurti trimatį atomų išsidėstymo vaizdą laidžių medžiagų paviršiuje. Judant mikroskopo adatai virš kristalo paviršiaus, sudaryto iš kalcio, iridžio ir alavo, jie sugebėj išmatuoti vieno atomo dydžio paviršiaus nelygumus. Skenuojantis tunelinis mikroskopas leidžia tirti nanoobjektus tik ant elektrai laidaus paviršiaus.

Ankstyvaisiais 1980-aisiais, daktaras Luisas Brusas ir jo tyrėjų komanda padarė didžiulį pasiaukolimą nanotechnologijoms, kuomet atrado, kad nano-dydžio krystaliniai puslaidininkiai pagaminti iš tos pačios medžiagos skiriasi spalva. Šie nanokristalai puslaidininkiai pavadinti kvantiniais taškais ir šis darbas galiausiai paaukotas suprasti kvantinių ribų efektus, kurie paaiškina ryšį tarp nanokristalų dydžio ir spalvos.

1990 metai. IBM tyrėjai Donaldas Eigleris ir Erhard Šveizer sugebjo surūšiuoti pavienius Xe atomus ant paviršiaus. Nors proceas buvo skausmingai lėtas, nenuginčijama nuotrauka leido tyrėjams padėti atomus nanoskalės mąstelio taiklumu ir vizualizuoti rezultatuts. Dabar ši žinoma atomų nuotrauka kabo IBM STM nuotraukų galerijoje ir demonstruoja pirminius bandymus sukurti vieną atomą per vieną kartą.

Mokslininku teigimu, netolimoje Ateityje mikroskopiniai mechanizmai padės kaupti energiją, didinti žemės ūkio produkciją, valyti aplinka ir net diagnozuoti ir gyditi ligas,

Svarbiausia yra ne neigti tecnologiją, bet per aukštos technologijos euforiją nepraleisti visų nanodalių įtakos žmogui įvertinimo etapo.

KTU, kaip aukštoji mokykla su tiksliąja pakraipa, vykdo mokslinę veiklą ir prisideda prie šios technologijų srities plėtros Lietuvoje. Fundamentaliųjų mokslų fakultetas veda Medžiagų ir nanotechnologijų studijų programą bakalaurams. Kaip ir daugelis universiteto studijų, ši yra itin perspektyvi ir “amžina”.

  • Microsoft Word 5105 KB
  • 2016 m.
  • 32 puslapiai (6555 žodžiai)
  • Universitetas
  • Nedas
  • Nanotechnologijos (2)
    10 - 11 balsai (-ų)
Nanotechnologijos (2). (2015 m. Kovo 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/nanotechnologijos-2.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 18:10
×