Nanotechnologijos poligrafijoje ir spaudoje



Nanotechnologijų kūrimas ir vystymas šiuo metu yra vienas didžiausių prioritetų visame pasaulyje, teikiamos milžiniškos investicijos šiai sričiai plėtoti.
Nanotechnologijos jau padarė įtaką daugeliui skirtingų pramonės šakų: nuo vandens išvalymo įrenginių, elektronikos gamybos, iki fotoninių kristalų.
šios technologijos neaplenkė ir poligrafijos. Kuriami vis tobulesni įrenginiai, gebantis spausdinti bet kur, tobulesnės ir atsparesnės aplinkos ponaują formulę koloidinio gelio (sol-gel) rašalo, sukūrė ilinojaus universiteto tyrėjai. Šis rašalas buvo sukurtas, kad pašalintu nešvarumus esančius spaudos sekcijose. Pašalinus juos sumažėja broko, rečiau reikia perspausdinti leidinius. Šis rašalas pastūmėjo dažų gamintojus į naujas aukštumas. Didelės įmonės labai teigiamai vertina šias naujoves. Tačiau reikalinga sudėtinga mikroskopinė įranga, kad galima būtu kontroliuoti gamybos procesą naudojant nanomaterialus.
Novosibirske, rusijoje taip pat sukūrė unikalų rašalą spausdintuvams panaudojant nanotechnologijas. Naujojo rašalo pagrindas – nanodalelės, kurių tvirtumas prilygsta deimantui. Šios dalelės yra absoliučiai apvalios, kas palengvina dažų praėjimą per spausdinimo galvutes, dėl to jos mažiau užteršiamos. Tyrimai parodė, kad tokie dažai turi valomųjų savybių, dėl ko yra prailginamas galvučių tarnavimo laikas net trekšdaliu. O gaunami atspaudai ryškesni ir tikslesni. Tai įtaknovosibirske, rusijoje yra kuriamas ir tobulinamas unikalus spausdintuvas su uv šviesos diodais, kitaip vadinamas uv-led ir specialiu rašalu jiems. Jau 2006 metais buvo sukurtas pirmas veikiantis spausdintuvo pavyzdys. Nepaisant to kad jis nėra pilnai baigtas, jis jau turi pirkėjus iš pusšimčio šalių. Šis spausdintuvas galės spausdinti beveik ant visko, įskaitant duris, ketaus lydinio radiatorius ir pan.
Uv-led spausdintuvo veikimo principas nuo įprastų rašalinių skiriasi tuo, kad juose naudojamas rašalas, paveiktas uv spinduliai virsta polimeru. Šiuose spausdintuvuose kaip spinduliavimo šaltinis naudojami ultravioletiniai šviesos diodu blokai, tuo tarpu kai įprastiniuose įvairios lempos. Novosibirsko mokslininkai pirmieji išrado toki spausdinimo būdą, ir šiuo metu jau yra paduotas prašymas jį užpatentuot, kuris yra dar svarstomas.
Xerox, sun chemical, fujifilm sericol taip pat mėgino sukurti panašius spausdintuvus, bet dėja nesėkmingai. Olegas markovas, uv spausdintuvų projekto vadovas, užsiminė dėl galimų nesėkmių priežasčių.