Narkomanija Priežastys bei pasėkmės


Įvadas. Narkotinių medžiagų žala idivido organizmui. Psichologinės narkomanijos priežastys. Socialinės problemos įtakojamos narkomanijos. Pedagogikos vaidmuo kovoje su narkomanija. Išvados. Literatūros sąrašas.


Temos aktualumas. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje sparčiai auga žmonių skaičius, vartojančių narkotines medžiagas. Auga narkotinių medžiagų prieinamumas ir tiekimas. Vis daugiau užregistruojama jaunų žmonių įklimpusių į narkotikų liūną. Deja, bet jaunimas yra pažeidžiamiausia visuomėnes dalis. Visuomenėje vis dar sklando įvairūs mitai, kad neįmanoma priprasti prie narkotinių medžiagų pabandžius tik vieną ar keletą kartų. Todėl šiuo metu narkotikų vartojimo prevencijos srityje kuriama daug programų ir ivairių projektų. Šią veiklą inicijuoja ne tik valstybinės programos, bet ir ivairūs fondai, nevyriausybinės organizacijos.

Narkotikus galima suskirstyti į legalius, bei nelegalius. Pagal poveikį juos gali suskirstyti į slopinančius, stimuliuojančius, haliucinogenines.

Narkotikų poveikis priklauso nuo šių veiksnių:

Raminamieji ir maigomieji - slopina nervų sistemos aktyvumą ir lėtina organizmo funkcijas;

Stumuliatoriai – laikinai suaktyvina nervų sistemos veiklą ir sužadina organizmo funkcijas;

Haliucinogenai – iškreipia suvokimą ir sukelia ryškius vaizdinius nesant jutiminio dirgiklio;

Opioidai – slopina nervų sistemą refleksus;

Toksinės medžiagos - labai greitai apsvaigstama, atsiranda euforija ar net haliucinacijos.

Narkotinės medžiagos suteikia ne vien tik malonius pojūčius. Ilgalaikis jų vartojimas sukelia įvairias sveikatos problemas. Skirtingų narkotikų vartojimas sukelia ir skirtingas pasekmes. D.G. Myers sudarė kai kurių narkotinių medžiagų poveikių lentelę, kurioje parodomi malonūs ir nemalonūs potyriai.

Didžiausią grėsmę individo sveikatai kelia intraveninių narkotikų vartojimas. Naudojantis nesteriliais švirkštais padidėja tikimybė užsikrėsti žmogaus imunideficito virusu ( ŽIV), šis virusas laikui bėgant gali peraugti į AIDS. AIDS – tai infekcinė neišgydoma liga. Priklausant nuo viruso tipo, vidutiniškai žmogus gali išgyventi nuo 9 iki 11 metų. Nauji vaistai ir gydymo metodai neseniai parodė, kad gyvenimo trukmė gali būti pratęsta iki 20 metų. Deja dėl greito viruso mutavimosi, virusas įgauna atsparumą vaistams. Naudojantis nesteriliais švirkštais, taip pat padidėja tikimybė užsikrėsti hepatitu B, bei hepatitu C.

Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis 2008 – 2014 metų laikotarpiu, galima pamatyt, kad kiekvienais metais pastebimas ženklus didėjimas tarp ŽIV nešiotojų, bet sergančiųjų AIDS.

Narkotikų vartojimas suteikia daug malonių pojūčių, padeda atsiriboti nuo slegiančio išorinio pasaulio, slegiančių bėdų ar emocinio skausmo. Deja, labai greitai prie narkotikų yra priprantama ir su kiekviena diena jų poreikis vis auga, taip ir išsivysto priklausomybė. Pirmiausia atsiranda psichologinė priklausomybė ,o vėliau ir fizinė. Psichologiniais veiksniais galinčiais įtakoti polinkį pradėti narkotikus, galima išskirti:

Anot D. G. Myers kai kurie žmonės gali turėti genetinį taip pat yra išskiriami ir biologiniai veiksniai:

Įvaikinti asmenys yra labiau linkę į alkoholizmą, jei jų vienas ar abu biologiniai tėvai yra alkoholikai;

Tikimybė, jog individas turės problemų dėl alkoholio, yra daug didesnė, kai tapatus dvynys yra alkoholikas;

Atlikti tyrimai rodo, kad pradėjimas vartoti narkotines medžiagas, dažniausiai nėra atsitiktinis, nes dažniausiai viskas prasideda nuo rūkymo, po to pereinama prie alkoholio vartojimo. Vėliau yra atrandamos narkotinės medžiagos, kurios padeda sureguliuoti vidinę būseną, ateina suvokimas, kad draudžiami preparatai nėra kažkoks blogis, nes jie padeda pasijausti geriau. Nors individai ir žino, kad narkotikų vartojimas kelia pavojų, tačiau mada ir noras būti pripažintam yra stipresnis nei pasekmių baimė. Psichinė priklausomybė atsiranda po pirmo pavartojimo narkotinių medžiagų, vis prisimenamas patirtas malonumas. Fizinė priklausomybė atsiranda daug vėliau, kai nervinės ląstelės prisitaiko prie pakartotinio narkotiko veikimo ir normaliai funkcionuojant tik jam esant kraujyje. Fizinė priklausomybė verčia narkotikus narkotikus vartoti kasdien. Narkomanija kaip ir alkoholizmas panašūs tuo, kad dėl patiriamo malonumo individas neigia tą faktą, kad jau tapo priklausomu.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 60 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3352 žodžiai)
  • Eki
  • Narkomanija Priežastys bei pasėkmės
    10 - 9 balsai (-ų)
Narkomanija Priežastys bei pasėkmės. (2016 m. Balandžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/narkomanija-priezastys-bei-pasekmes.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 19:03
×