Narkotikų vartojimas ir jų poveikis sveikatai


Įvadas. Šiek tiek narkotikų vartojimo istorijos. Narkotikų vartojimo paplitimas pasaulyje ir Lietuvoje. Narkotikai, rūšys ir poveikis. Narkotikų vartojimo pasekmės. Narkotikų vartojimą palaikantys veiksniai. Narkotikų palaikančio elgesio keitimas. Narkotikų vartojimo prevencija. Išvados. Literatūros sarašas.

Priklausomybės – viena iš aktualiausių ir rimčiausių problemų šiandien. Su kiekviena diena vis daugėja įvairių priklausomybės atmainų. Jeigu prieš 10 metų pasaulis žinojo apie alkoholio, tabako ir narkotinių medžiaugų priklausomybes, tai dabar jų gretose atsirado ir lošimo, interneto, darbo, pirkimo ir kitos įvairiausios priklausomybės.

Narkotikų vartojimo problemą bandoma spręsti teikiant vis daugiau informacijos žmonėms apie narkotinių medžiagų vartojimo pasekmes, bandoma ieškoti pagrindinių narkotikų platintojų, tačiau, kad ir kaip stengiamasi narkomanija yra opus klausimas mūsų visuomenėje.

Archeologiniai tyrimai parodė, kad alkoholinius gėrimus bei kitas narkotines medžiagas žmonija pradėjo vartoti dar iki rašto atsiradimo. Yra prielaidų, kad žmonės nežinodami tam tikrų augalų paskirties jau akmens amžiuje naudojo opijų, hašišą bei kokainą, tai liudija Centrinės ir Pietų Amerikos laidojimo uolose išlikę piešiniai, kuriuose yra vaizduojami žmonės, kurie kramto kokos lapus .Dažniausiai narkotinės kilmės medžiagos buvo nauodojamos religinėse apeigose siekiant pakelti mirusiųjų dvasias, gydant ligas bei taip pat siekaint pajausti ekstazę. Šumerams opijus reiškė džiaugsmą, todėl jie intensyviai naudojo opijų jau 5000 m. pr. m. e. Tuo tarpu 1873 metais tyrinėtojas Georgas Ebersas atrado apie 700 vaistų receptų, surašytų ant egiptiečių papiruso, kurių pagrindinis ingriedientas buvo opijus. Ilgą laiką opijus buvo plačiai naudojamas medicinoje, jis buvo laikomas vienu efektyviausių vaistų.

Kaip jau buvo minėta prieš tai narkotinės medžiagos buvo naudojamos ir religinėse apeigose, ypač norint pabendrauti su dvasiomis ir pajusti transo būseną. Įdomu tai, kad pavyzdžiui inkai apeigų metų nuolat kramtydavo kokos lapus, o prie šventovės galėdavo prisiartinti tik tie, kurie turėjo kokos lapelį burnoje.

XIX amžiuje savo sudėtyje turinčių opijaus vaistų buvo galima įsigyti vaistinėse, nors jau tuo metu buvo žinoma, kad vartojant opijų galima išvystyti priklausomybę nuo jo. Vaistai gydydavo nemigą, širdies skausmus bei nerimą, o kas keisčiausia šių vaistų duodavo net vaikams. Net žymusis Sigmundas Freudas gydėsi kokainu ir tai aprašė savo darbuose, kad tai veiksmingas vaistas.

Vėliau Napoleono kariai į Europą atvežė ir kanapių (hašišo, marihuanos). XX amžiuje pradėta svarstyti apie narkotinių medžiagų naudojimo uždraudimą ne medicininiais tikslais. Buvo pradėta skelbti pavojų kylantį dėl narkotikų vartojimo bangos bei jų daromos žalos visuomenės nariams . Dar vienas iš įdomesnių faktų būtų toks, kad tik nuo 1903 metų kokakoloje esantį kokainą nuspresta pakeisti kofeinu. Šiuo metu yra kuriami įstatymai, konvencijos, kurios draudžia ir reglamentuoja narkotinių medžiagų gamybą, platinimą, bandymą įsigyti bei vartojimą.

  • Microsoft Word 67 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2416 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Narkotikų vartojimas ir jų poveikis sveikatai
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Narkotikų vartojimas ir jų poveikis sveikatai. (2015 m. Gegužės 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/narkotiku-vartojimas-ir-ju-poveikis-sveikatai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 07 d. 06:25
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo