Narkotikų vartojimo priežastys bei kylančios socialinės pasekmės


Įvadas. Teorinė dalis. Narkotikai ir priklausomybė nuo jų. Narkotikai. Priklausomybė nuo narkotikų. Narkotikų istorija. Narkomanija – socialinė problema. Narkotikų vartojimo priežastys. Narkotikų poveikis ir jų vartojimo pasekmės. Narkomanijos prevencijos programos. Narkotikų paplitimas Lietuvoje. Praktinė dalis. Tyrimo duomenų analizė. Išvados ir siūlymai. Literatūros sąrašas. Priedai.


Vykstanti globalizacija siūlo šiuolaikinei civilizacijai naujų, neregėtų galimybių. Deja, kartu ji sudaro palankias sąlygas plisti daugeliui antivisuomeniškų reiškinių. Vienas iš jų – piktnaudžiavimas narkotikais. Jungtinių Tautų narkotikų ir nusikalstamumo biuro duomenimis, visame pasaulyje narkotikus vartoja apie 230 milijonų, nuo 15 iki 64 metų amžiaus, gyventojai, t.y. apie 5 proc. visos žmonijos.

Dauguma asmenų girdėję koncepciją narkomaniją, bet ne visi sugeba adekvačiai apibrėžti šį plintantį negatyvų fenomeną, todėl naudinga išsiaiškinti, kas slypi šios sąvokos sampratoje.

Narkomanija – tai liga, kylanti dėl ilgesnio arba trumpesnio narkotikų vartojimo, kuriai būdinga didėjanti narkotiko tolerancija, psichologinė ir fizinė priklausomybė nuo jo bei besivystantys atitinkami psichikos pakitimai.

Narkotiko tolerancija – silpnėjanti organizmo reakcija į tą patį narkotinės medžiagos kiekį. Palaipsniui malonumas, kurį sukeldavo narkotikas, mažėja, tada asmuo pradeda vartoti didesnę dozę, kad pasiektų trokštamą efektą. Davidavičienė A. G. akcentuoja etimologinę koncepcijos prasmę: narkomanija – tai graikų kalbos žodis „narke“ reiškiantis suakmenėjimą, o žodis „mania“ (manija) – beprotybę ir aistrą. Gurskis S. „Narkomanijos pinklės“ narkomanijos sąvoką modefikuoja metaforiškai: narkomanija – tai „baltoji mirtis“ arba „mirtis piliulėje“.

Hanusz M. išskiria net tik fizinę bei psichinę nepriklausomybę, bet ir visuotinę priklausomybę, o Jurgaitienė D., Vainauskienė R. akcentuoja socialinę priklausomybę – kai jaunuolis nevartoja narkotikų, tačiau tam pritaria, būdami tarp tokių asmenų, kurie vartoja narkotikus.

Taigi narkomanijos reiškinys rimtas, reikalaujantis įvairios specialistų srities gydymo: medicinos, psichologijos ir socialinės paslaugų. Medicinoje bandoma atstatyti asmens gyvybinę pusiausvyrą, psichologai – psichinę pusiausvyrą, socialiniai darbuotojai padeda grįžti individui į realią tikrovę, - vykdo resocializaciją.

Žmonėms jau nuo seno buvo žinomos įvairios narkotinės medžiagos. Kaip rodo archeologiniai tyrimai, dar iki rašto atsiradimo žmonės vartojo alkoholį. Pažino ir įvairius augalus, sukeliančius tam tikrus fizinius bei psichinius pojūčius. Manoma, kad akmens amžiaus žmonėms jau buvo žinomas opijus, hašišas, kokainas. Jau labai seniai pastebėta, kad žmonės gali liguistai priprasti prie įvairių narkotinių medžiagų. Vienas pirmųjų apie tai prabilo žymusis gydytojas ir filosofas Avicena dar XI amžiuje. Yra išlikęs jo rašytas vaistų, kurių sudėtyje buvo opijaus, receptas su įspėjimu, kad ilgai vartojant šiuos vaistus galima prie jų priprasti. Tai pirmasis medicinos istorijoje dokumentas, kuriame kalbama apie galimą priklausomybę nuo narkotikų.

Psichinės ligos ar polinkis visuomenėje elgtis ne pagal įprastas visuomenės normas.

LSD poveikis įvairus. Pastovus vartojimas lemia visų psichių susirgimų paūmėjimą, paranojos vystymąsi.

ANTRANKINĖ: skirta individams arba pogrupiui asmenų, kurie turi problemų, susijusių su narkotikų vartojimu (rizikos grupė).

Prevencinės programos bus skirtos visų formų narkomanijai, įskaitant tabako, alkoholio, raminančiųjų ir migdančiųjų bei lakiųjų medžiagų vartojimų.

Teikiant informaciją bus atsižvelgta į individo, šeimos ir bendruomenės kultūrinį kontekstą ir poreikius.

2015 metais vykdomas tyrimas Lietuvos mokyklose parodė, kad tiek tarp bandžiusių vartoti bent kartą gyvenime, tiek ypač tarp vartojusių per paskutinius 12 mėn. ir per paskutinį mėnesį marihuanos/hašišo vartotojų berniukų yra beveik dvigubai daugiau, negu mergaičių, tad šio, kaip ir daugelio kitų narkotikų vartojimas Lietuvoje yra populiaresnis tarp berniukų.

Tyrimo problema - tyrimas atliekamas tam, kad išsiaiškinti visuomenės nuomonę apie narkotikus, jų vartojimą ir narkomaniją.

  • Microsoft Word 535 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (3332 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gintautas
  • Narkotikų vartojimo priežastys bei kylančios socialinės pasekmės
    10 - 2 balsai (-ų)
Narkotikų vartojimo priežastys bei kylančios socialinės pasekmės. (2017 m. Gruodžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/narkotiku-vartojimo-priezastys-bei-kylancios-socialines-pasekmes.html Peržiūrėta 2019 m. Kovo 26 d. 18:52
×