Narkotinė priklausomybė ir smegenų pastiprinamieji mechanizmai


Neurotransmiterių sistemą. Limbinė sistema. Neurotransmiterių sistema tai. Vartoti glicina.

Psichologijos referatas. Įvadas. Smegenų pastiprinimo samprata. Smegenų sritys, susijusios su pastiprinimu. Narkotinės savidirgos sukeliami poveikiai. Narkotikų efektyvumo skirtumų poveikis. Narkotinė tolerancija. Opiatinė priklausomybė ir joje dalyvaujančios neurotransmiterių sistemos: dopaminas, gasr, serotoninas. Kitų medžiagų poveikis pastiprinimo mechanizmui. Alkoholis. Kofeinas ir nikotinas. Išvados. Literatūra.


Priklausomybės nuo įvairių narkotikų pagrindą sudaro jų sukeliamas atitinkamų smegenų regionų stimuliavimas, kuomet narkotikai imituoja endogeninių neurotransmiterių ar neuromoduliatorių funkcijas. Šių sistemų dirbtinis sužadinimas skatina pripratimą (tiek fizinį, tiek emocinį), o tai motyvuoja toliau vartoti – narkotikas įgyja pastiprinantįjį potencialą.

Įvairios narkotinės medžiagos veikia skirtingas neurotransmiterių sistemas. Vieni veikia monoaminerginę sistemą, kuriai priklauso dopaminas, serotoninas ir noradrenalinas, kiti - stimuliuoja amino rūgštis, atliekančias neurotransmiterių funkcijas smegenyse, kaip antai:, glutaminą ir gliciną. Poveikis šioms sistemoms sukelia skirtingus efektus. Be to, narkotikai veikia ne tik neurotransmiterių funkcionavimą, tačiau taip pat ir jų sintezės, laikymo ir išlaisvinimo iš sinaptinio plyšio procesus.

Labiausiai su smegenų pastiprinimo mechanizmu yra siejamas dopaminas(atsakingas už jaudinančiuosius efektus), o ypač jo išsiliejimas į nucleus accumbens (kaktinėje smegenų skiltyje; tai branduolys, susijęs su motyvacija) ir į kitas su pirmine paskata susijusias smegenų sritis, kaip antai: MPSP (medialinis priekinių smegenų pluoštas; tai galutinis taškas - surenkama informacija apie paskatas iš įvairių smegenų sričių), ADS (apatinė dangčio sritis). Su pastiprinimo mechanizmu siejama ir limbinė sistema, kuri atsakinga už emocijų reguliavimą. Be to, šių smegenų sričių savidirga narkotinėmis medžiagomis (ADS, limbinės sistemos, MPSP) sukelia tolerancijos efektus, pasireiškiančius didesniu narkotikų kiekio poreikiu.

Kalbant apie įvairų narkotikų potencialą sukelti priklausomybę, didelis dėmesys skiriamas opiatams (heroinas, morfijus – efektyvūs skausmo malšintojai), kurie sukelia stiprų smegenų pastiprinimą ir greitą priklausomybę. Šios egzogeninės medžiagos veikia endogeniniams opiatams jautrius receptorius, ko pasekmė – natūralaus funkcionavimo sutrikdymas, reikalaujantis tolesnio pastiprinimo sintetiniais stimuliatoriais. Yra žinomi du endogeninių opiatų šeimos nariai CNS - dinorfinai, beta-endorfinai, ir mu, delta ir kappa receptorių tipai. Mu receptorius reguliuoja daugelį morfino sukeliamų efektų (tuo pačiu ir heroino) ir randasi vandentiekio pilkojoje medžiagoje (kur padeda malšinti skausmą), limbinėje sistemoje, ADS, nucleus accumbens – srityse, kurios yra susijusios su dopaminergine pastirpinimo sistema.

Tad šio darbo tikslas yra aptarti narkotikų poveikio ir priklausomybės mechanizmus receptoriniame ir neurotransmiterių sistemų lygyje.

  • Psichologija Referatai
  • 2012 m.
  • Oleg
  • 22 puslapiai (4199 žodžiai)
  • Kolegija
  • Psichologijos referatai
  • Microsoft Word 122 KB
  • Narkotinė priklausomybė ir smegenų pastiprinamieji mechanizmai
    9 - 3 balsai (-ų)
Narkotinė priklausomybė ir smegenų pastiprinamieji mechanizmai. (2012 m. Lapkričio 18 d.). http://www.mokslobaze.lt/narkotine-priklausomybe-ir-smegenu-pastiprinamieji-mechanizmai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 22:08