NASDAQ OMX Vilnius reikšmė Lietuvos finansų rinkai


Įvadas. Finansų rinkos teoriniai aspektai. Finansų rinka ir jos dalyviai. Finansų rinkos priemonės. Nasdaq omx Vilnius apibūdinimas, teikiamos paslaugos, veikla. NASDAQ OMX Vilnius bendras apibūdinimas, teikiamos paslaugos. NASDAQ OMX Vilnius 2016 - 2017 metų statistiniai duomenys. Išvados. Literatūros sąrašas.


Finansų rinka – tai rinka, kurioje perkamas ir parduodamas finansinis turtas ( obligacijos, akcijos ir kiti vertybiniai popieriai ). Kai firmos nori padidinti savo kapitalą ir įsigyti lėšų papildomoms investicijoms, jos gali parduoti savo vertybinius popierius finansų rinkoje. Investuotojai ( tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys ) finasų rinkoje gali įsigyti vertybinių popierių, taip panaudodami savo turimas laisvas lėšas, tikėdamiesi gauti pelną ateityje.

Visos pasaulio šalys turi vertybinių popierių biržas, kurios savo klientams teikia vertybinių popierių prekybos ir informavimo paslaugas. Lietuvoje šias paslaugas teikia NASDAQ OMX Vilnius. Ši akcinė bendrovė atlieka svarbų vaidmenį Lietuvos finansų rinkoje, joje sukoncentruota didžioji dalis visos vertybinių popierių pasiūlos ir paklausos. Prekyba vertybiniais popieriais NASDAQ OMX Vilnius vyksta pažangiausioje elektroninėje prekybos sistemoje, kurią naudoja visos NASDAQ grupės biržos ir prie kurios jungiasi tiek Baltijos šalių biržų, tiek NASDAQ Vilnius nariai. Taigi, kokią naudą Lietuvos finansų rinkai teikia NASDAQ OMX Vilnius?

Išstudijuoti mokslinę literatūrą ir pateikti finansų rinkos ir jos dalyvių apibrėžimus.

Apžvelgti NASDAQ OMX Vilnius paskutinių metų statistinius duomenis ir reikšmę Lietuvos finansų rinkai.

Rinka, kurioje perkamas ir parduodamas finansinis turtas ( obligacijos, akcijos, depozitų sertifikatai ir kiti vertybiniai popieriai ), teikiamos įvairios papildomos finansinės paslaugos, vadinama finansų rinka. Kitaip tariant, finansų rinka – tai vertybinių popierių (fondų) rinka. Vyrauja tendencija, kad kuo labiau išsivysčiusi šalies finansų rinka, tuo ekonomikos plėtros rezultatai geresni.

Pasak Daivos Jurevičienės, „antrinė rinka – finansų rinka, kurioje investuotojai perka ir parduoda jau esamus vertybinius popierius“. (Daiva Jurevičienė, 2016)

Nors autoriai pateikia skirtingus pirminės ir antrinės rinkos apibrėžimus, tačiau jų esmė yra ta pati. Taigi, pirminėje rinkoje dalyvauja pirmą kartą parduodami vertybiniai popieriai, antrinėje rinkoje – vertybiniai popieriai, kurie parduodami antrą, trečią ir t. t. kartą. Pirminės rinkos pavyzdžiu galėtų būti aukcionai, kuriuose platinama nauja obligacijų emisija. Antriniai šių obligacijų aukcionai, kuriuose parduodamos anksčiau išleistos obligacijos, yra antrinės rinkos pavyzdys.

Analizuojant finansų rinkos teorinius aspektus, kyla klausimas – kodėl į finansų rinką ateina naujas investuotojas. Taigi, iš vienos pusės įmonės norėdamos padidinti turimą kapitalą ir savo finansavimo galimybes, gali išleisti vertybinius popierius ir juos parduoti finansų rinkoje. Iš kitos pusės, investuotojas, išleisdamas savo santaupas ir įsigydamas šiuos vertybinius popierius, tikisi, kad ateityje gautas pelnas už įsigytus vertybinius popierius pateisins investavimo riziką.

Investuotojai – tai fiziniai ir juridiniai asmenys, savo vardu nuosavybės teise turintys bent vieną kokios nors bendrovės vertybinį popierių arba ketinantys jų įsigyti. Investuotojai užsiima įvairiomis vertybinių popierių operacijomis. Jie gali pateikti nurodymą pirkti ar parduoti vertybinį popierių telefonu arba tiesiogiai (angl. online) elektroniniu būdu. Jie gali nurodyti, kad jų operacija būtų atliekama vyraujančia rinkoje kaina arba tik tuo atveju, jei vertybinio popieriaus kaina pasieks tam tikrą nurodytą lygį. Investuotojai gali finansuoti dalį perkamų vertybinių popierių skolintais pinigais, taip užsitikrindami didesnę tikėtiną grąžą iš savo investicijų. (Daiva Jurevičienė, 2016) Pagrindiniai investuotojai – tai finansų institucijos, tokios kaip draudimo kompanijos, pensijų fondai, bankai, investicinės bendrovės.

  • Finansai Namų darbas
  • Microsoft Word 142 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (4656 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tomas
  • NASDAQ OMX Vilnius reikšmė Lietuvos finansų rinkai
    10 - 2 balsai (-ų)
NASDAQ OMX Vilnius reikšmė Lietuvos finansų rinkai. (2017 m. Gegužės 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/nasdaq-omx-vilnius-reiksme-lietuvos-finansu-rinkai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 21:46
×