Našlaitės motyvas pasakose


Salomeja neris naslaite. S.neris naslaite. Trumpas pasakojimas. salonėja neris našlaitė. ,,naslaite'' salomeja neris. Salomeja neris naslaite перевод. Salomeja neris pasaka naslaite. Naslaites personazas. Naslaites pasaka. Pasakos elenutė ir pamotė analizė. Pasake naslaitwle santrauka.

Pasakos – vieni ryškiausių ir žinomiausių tautosakos kūrinių. Pasakos yra skirstomos į daugelį tipų. Vienas žinomiausių ir įdomiausių tipų yra stebuklinės pasakos, kuriose pasakojamos neįtikinamiausios istorijos. Pasakų veikėjai yra skirstomi į teigiamus ir neigiamus personažus. Dažniausiai pasakų personažai yra idealizuojami.

Kiekvienas jų pasižymi tik jiems vieniems būdingomis savybėmis ir charakterio bruožais. Pasakose vaizduojamos gėrio ir blogio kovos, kurios dažniausiai pasibaigia teigiamų, gerųjų personažų pergale. Išsamiausia gerąsias ir blogąsias žmogaus savybes atskleidžia pasakos apie pamočių ir našlaičių kovas.

Pasakos apie našlaitėles ir pamotes pagal motyvus yra skirstomos į tam tikras grupes. Kartais pasakose pasakojama apie vyrą, po žmonos mirties vedusį kitą moterį, dažniausiai piktą raganą, kuri nori atsikratyti podukros. Šiai grupei galime priskirti Lietuvių liaudies pasaką našlaitė ir karvė . Pasaka elenutė ir pamotė yra priskiriama grupei, kurioje pasakojama apie tai, kaip pikta pamotė nekenčia ir persekioja vargšę našlaitėlę. Trečioje grupėje yra pasakojama apie išsiųstą našlaitėlę, kuri už savo gerumą yra apdovanojama sutiktos demoniškos būtybės ar stebuklingos pagalbininkės. Šiai grupei būtų galima priskirti pasaką mergytė meškos trobelėje .

Pasakoje elenutė ir pamotė pikta pamotė nori atsikratyti geros podukros. Jai ji iškasa duobę ir pripila karštų žarijų. Apie baisią pamotės klastą našlaitėlei praneša šuo ir gaidelis. Kaip žinome, pasakos yra sukurtos tam, kad pašieptų žmonių ydas ir atskleistų Lietuvių liaudies troškimus. Todėl piktoji pamotė, papūtus stipriam vėjui, sudega jos pačios iškastoje duobėje. Gali būti, kad ir dabar pagal šią pasaką liaudyje yra sakoma: nekask kitam duobės, nes pats įkrisi.

Pasaka našlaitė ir karvė , kaip ir daugelis pasakų apie našlaitėles, prasideda tuo, kad mirus motinai, tėvas parsiveda piktą pamotę. O podukros – geros, darbščios ir gražios. Podukra šioje pasakoje vaizduojama labai gera ir darbšti – anksti išgena, vėlai pargena . Pamotės dukra tikra priešingybė, kaip diena ir naktis. Pamotė labai pavydi podukrai, todėl duoda jai sunkiausius darbus. Našlaitėlės užduočių vykdymas dar labiau pabrėžia podukros gerumą, bei darbštumą. Bet našlaitėlė už savo gerą būdą susilaukia pagalbos iš karvutės. Tai dar labiau sustiprina pamotės pavydą. Tokio tipo pasakose pamotės dažniausiai turėdavo neribotą valdžią, ir niekas joms negalėdavo pasipriešinti.

  • Microsoft Word 7 KB
  • 2010 m.
  • 3 puslapiai (666 žodžiai)
  • Mokykla
  • Saulius
  • Našlaitės motyvas pasakose
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Našlaitės motyvas pasakose. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/naslaites-motyvas-pasakose.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 18 d. 13:50
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo