Nato organizacija


Nato ikurimas. Nato organizacijos tikslai. Tarptautines organizacijos nato. Karine organizacija nato. Nato pateiktis. Nato pateiktys. Nato -tarptautinė organizacija. Nato organizacija skaidres. Nato kariniam aljansui priklauso. Nato tikslai.

Įvadas. Nato istorija. Nato po šaltojo karo. Nato plėtra. Nato (šiaurės atlanto sutarties organizacija) yra gynybinė organizacija, kurią sudaro laisvos ir nepriklausomos valstybės, susivienijusios tam, kad diplomatinėmis, o prireikus – ir karinėmis priemonėmis išsaugotų tarptautinę taiką bei savo nepriklausomybę, kaip sąlygas demokratiniam savo visuomenių vystymuisi ir ekonominiam klestėjimui.

         Nato (kitaip dar vadinama aljansu)savo veiklą grindžia lygiateisiu politiniu ir kariniu bendradarbiavimu, todėl organizacijos priimami sprendimai yra visų ją sudarančių valstybių sprendimai. Tai reiškia, kad nato imasi kokių nors veiksmų tik pritarus visoms jos narėms.

         antrojo pasaulinio karo pabaiga nepanaikino europoje karo grėsmės. Sovietų sąjunga, okupuodama nepriklausomas rytų europos tautas, geležine uždanga ne tik padalijo europą į dvi dalis, bet ir puoselėjo tolesnius ekspansinius planus. Siekdamos atgrasyti priešą ir apginti savo nepriklausomybę, belgija, danija, didžioji britanija, islandija, italija, jav, kanada, liuksemburgas, nyderlandai, norvegija, portugalija, prancūzija 1949 m. Balandžio d. Vašingtone pasirašė šiaurės atlanto sutartį. Jos pagrindu sukurta šiaurės atlanto sutarties organizacija. 1952 m. Į šią organizaciją įstojo graikija ir turkija, o 1955 m. Vokietija. 1982 m. 16-ąja aljanso nare topo ispanija.    .

         nato veikia jau daugiau nei 50 metų. Didžiąją šio laikotarpio dalį, vadinamą šaltuoju karu , nato išsaugojo ir puoselėjo taiką ne tik europoje. Kadangi organizacija yra patikimas saugumo garantas, narystės aljanse siekia vis daugiau valstybių. Šiuo metu nato kolektyvinio saugumo sistema tapo pasiekiama ir buvusioms rytų bloko šalims, ir baltijos valstybėms.

         1999 m. Kovo 12 d. Į nato buvo priimtos čekija, lenkija ir vengrija. Šiuo metu aljansui priklauso 19 valstybių.

         1999 m. kitas valstybes, tarp jų latviją, Lietuvą ir estiją, aljansas įvardijo kaip narystei besirengiančias kandidates.    .

                                                                                                    nato istorija.

       pasibaigus antrajam pasauliniam karui, santykiai tarp buvusių sąjungininkių jav ir sovietų sąjungos ėmė vis labiau blogėti. Vakarų šalis neramino sovietų sąjungos  veikla vidurio ir rytų europoje. Visose šalyse, į kurias įžengė raudonoji armija, greitai valdžioje įsitvirtindavo komunistų partijos. Pasaulyje formavosi nauja politinė situacija.

       santykiai tarp vakarų ir rytų ypač pablogėjo 1948 m. Vakarų berlyno blokados metu, kai sovietų kariuomenė be išankstinio įspėjimo užblokavo vakarų berlyno antžeminį susisiekimą su vakarų vokietija. Agresyvi sovietų sąjungos politika vakarų šalis vertė ieškoti naujų galimybių savo saugumui užtikrinti.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2012 m.
  • 6 puslapiai (1496 žodžiai)
  • Nato organizacija
    10 - 3 balsai (-ų)
Nato organizacija. (2011 m. Birželio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/nato-organizacija.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 08 d. 13:51
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo