Naudingumas ir vertė


Ekonomikos pagrindų dalyko. Naudingumas ir vertė. Darbuotojų poreikis ir darbo normos. Kainų sistema. Vekseliai , čekiai ir busimieji sandoriai. Užduotis Nr.

Mažėjantis ribinis naudingumas ekonomistams reiškia tašką, kai paskutinis suvartotas prekės vienetas teikia mažesnį pasitenkinimą, negu ankstesnis.

Įmonės veiklai labai svarbu teisingai nustatyti darbuotojų poreikį pagal kiekį ir kokybę. Tam tikros krypties darbuotojų skaičius priklauso nuo įmonės veiklos krypties, techninio bei organizacinio lygio. Nauji įrengimai ar technologijos pasikeitimai, kartais sumažina darbuotojų poreikį arba reikalauja kitokios kvalifikacijos darbuotojų.

Darbuotojų skaičius įmonėje gali būti sąrašinis ir vidutinis sąrašinis. Darbo normos nustatomos pagal normatyvus arba sudaromos įmonėje atsižvelgus į vidines įmonės gamybos sąlygas.

Rinkos ekonomikos sąlygomis kaina yra vienas iš svarbiausių rodiklių, tiesiogiai veikiančių įmonės finansinę būklę. Todėl įvertindami kainą, gamintojai siekia, kad ji atitiktų gamintojų reikalavimus ir vartotojų poreikius.

Kaina - prekės vertės piniginė išraiška. Kainos lemia žmogaus apsisprendimą įsigyti vienokių ar kitokių prekių ir pasinaudoti paslaugomis. Kainų sistema atsako į pagrindinius klausimus: ką gaminti, kokias prekes ar paslaugas teikti, kas bus vartotojai? Kai vartotojas pageidauja konkretaus produkto, jis pasirengęs daugiau už jį mokėti. Kylant kainoms, atsiranda naujų gamintojų arba esami gamintojai didina gamybos apimtis, otam reikia papildomos darbo jėgos ir darbo užmokesčio. Mažėjant paklausai, kainos taip pat mažėja, gamintojo veikla tampa nepelninga ir jis pradeda ieškoti naujo verslo.

Nuo kainų priklauso visas prekinis ūkis. Jos rodo prekių trūkumą ar perteklių rinkoje. Rinkos ekonomikos sąlygomis kainos turi labai svarbią reikšmę kiekvienai verslo įmonei. Nuo jų tiesiogiai priklauso:

Kiekvienoje verslo įmonėje labai svarbu tinkamai pasirinkti ir įgyvendinti kainų politiką. Kaina, kaip ekonominė kategorija, atlieka daug svarbių funkcijų: apskaitos, paskirstymo, pasiūlos ir paklausos subalansavimo, racionalaus gamybos išdėstymo, skatinimo.

Apskaitos funkcija - kai kaina atspindi būtinas sąnaudas gaminti ir parduoti produkcijai - ne tik gamybos kaštus bet ir įmonės siekiamą pelną.

Paskirstymo funkcija ta, kad valstybė per kainodarą įgyvendina nacionalinio produkto perskirstymą tarp gyventojų socialinių grupių, kaupimo ir vartojimo fondo. Ši funkcija realizuojama taip, kad į kainų sudėtį įeitų daugelis Mokesčių, kurie formuoja valstybės biudžetą.

Paklausos ir pasiūlos subalansavimo funkcija - kai per kainas įgyvendinamas ryšys tarp gamybos ir vartojimo. Kainos parodo, kad tarp paklausos ir pasiūlos nėra darnos, taip priversdamos įmones lanksčiau keisti veiklos kryptį. Racionalaus gamybos išdėstymo funkcija rinkos ekonomikos sąlygomis yra ta, kad kainos skatina prekių gamybos paskirstymą regione, įmonėje ar padalinyje. Naujų rinkų, kurios didintų pelną, paieška yra kiekvienos įmonės ekonominės veiklos tikslas.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2194 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gediminas
  • Naudingumas ir vertė
    10 - 7 balsai (-ų)
Naudingumas ir vertė. (2016 m. Sausio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/naudingumas-ir-verte.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 01 d. 14:53
×
110 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo