Naudotų padangų perdirbimas (2)


Įvadas. Teisinis reglamentas apie atliekas ir atliekų tvarkymą. Atliekų tvarkymo principai. Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo teisės aktai. Atliekų tvarkymo planas. Atliekų susidarymas Europoje. Atliekų apdorojimas. Atliekų tvarkymas Lietuvoje. Naudotų padangų perdirbimas ir panaudojimo būdai. Naudotų padangų poveikis aplinkai. Naudotų padangų sudėtis ir perdirbimo būdai. Naudotų padangų perdirbimas Lietuvoje. Granulių gamybos procesai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Įvairios direktyvos dėl atliekų sąvartynų, pakuočių ir pakuočių atliekų, atliekų deginimo ir kt.

Padangų perdirbimo procesas prasideda nuo padangų rūšiavimo. Kalbant apie padangų rūšis turima omenyje ne gamintoją, o labiau technikos rūšį, kuriais skirtos šios padangos. Padangos skirstomos į lengvųjų automobilių, sunkvežimių, sunkiosios rusiškos technikos ir specializuotos (žemės ūkio) technikos padangas. Skirtingose technikos srityse naudojamoms padangoms taikoma tam tikra jų gamybos technologija, kuri ir nusako iš kokių medžiagų, gumos rūšies pagamintos padangos, o tai jau labai svarbu perdirbimui.

Vėliau išrūšiuotų padangų srautas nukreipiamas į perdirbimo linijas. Įmonėje jų yra dvi, jos pagamintos skirtinguose pasaulio kraštuose (Rusijoje ir Taivanyje), tačiau technologijos labai artimos. Visas linijose vykstantis perdirbimo procesas yra paremtas barodestrukcija t.y. padangos malamos mechaniškai, naudojant didžiulę jėgą (pvz. naujojoje Taivanietiškoje gamybos linijoje sumontuoti elektros varikliai, kuriu bendra galia siekia 1300 arklio galių).

Naudotos padangos surenkamos visoje Respublikoje, o reikiamas papildomas kiekis importuojamas. Iš naudotų padangų gaminami dviejų rūšių miltai (granulės), juodojo metalo laužas bei susmulkintas tekstilės kordas. Atvežtos naudotos padangos ir gumos atliekos pasveriamos ir įvežamos į įmonės teritoriją. Gumos atliekos iškart paduodamos į gamybos procesą, o naudotos padangos iškraunamos pagal teritorijos panaudos schemoje numatytas technologiniame procese naudojamų padangų iškrovimo zonas (kiekvienos iškrovimo zonos dydis yra apie 25-30 m. ilgio ir apie 10 m. pločio). Iš iškrovimo zonų padangos paduodamos į padangų išrūšiavimo aikšteles (350 m2). Šiose aikštelėse vykdomas naudotų padangų išrūšiavimas. Naudotos padangos rūšiuojamos skirstant į padangas su tekstilės kordu, su metaliniu kordu ir į specialios technikos. Rūšiavimo proceso metu atrenkamos ir netinkamos perdirbimui padangos, pvz. išplėštais šoniniais paviršiais ir su metaliniais spygliais (iš šių padangų nėra galimybės pašalinti metalo), šias padangas numatoma eksportuoti tolimesniam apdorojimui. Atskirtos lengvųjų automobilių padangos atrenkamos ir perduodamos arba parduodamos apie 10% dar tinkamų panaudoti pagal paskirtį ir kitoms reikmėms aplinkai saugiu būdu. Dalis išrūšiuotų padangų atidedama kitam technologiniam procesui. Atidėtos padangos sukraunamos į vietas, numatytas teritorijos panaudos schemoje. Išrūšiavimo metu atrinktos padangos perdirbimui pagal tuo metu veikiantį technologinį procesą paduodamos į padangų perdirbimo liniją mechaniniam perdirbimui į gumos granules (Medžiaga gauta iš įmonės).

Paruošiamasis sektorius sudarytas iš dviejų staklių: bortavimo vielos staklės (1) ir padangų karpymo į dalis staklės (2). Abi staklės turi hidraulinį privedimą. Iš pradžių iš padangos pašalinama bortavimo viela, vėliau padangos smulkinamos į kelias dalis. Gabalų kiekis priklauso nuo padangos dydžio. Susmulkinto padangos darbininko sudedamos ant transporterio juostos, kuris paduoda žaliavą į smulkintuvo pakrovimo kūgį. Padangų padavimo periodiškumas reguliuojamas darbininko (Medžiaga gauta iš įmonės).

Trupinimo valcai sudaryti iš dviejų būgnų, besisukantys prišpriešais vienas kito atžvilgiu skirtingu greičiu. Vienas būgnas turi lygų paviršiu, kitas turi sriegį. Tarpas tarp būgnų reguliuojamas nuo 10 iki 1 mm. Praeidamos pro valcus, granules išsisluoksniuoja ir trupinasi. Gaunamas mišinys iš gumos gabaliukų, vielos ir tekstilės, kuris transporteriu (9) paduodamas į granuliatorių (10) (Medžiaga gauta iš įmonės).

Granuliatoriuje dozaciniu šneku mišinys paduodamas į trupinimo zoną. Pastaroji sudaryta iš specialaus dydžio kūgio formos valco. Kūgis turi išilginį sriegį, šnekas paduoda mišinį, mišinys dar kartą smulkinamas. Proceso metu gumos fragmentai smulkinamos nuo 0,1 iki 10 mm, atsiskiria tekstilė ir metalas. Gautas mišinys transporteriu (11) paduodamas į magnetinio separatoriaus vibrostalą (12). Vibracijos veikiamas, mišinys tolygiai pasiskirsto ant stalo paviršiaus, ir letai juda link iškrovimo. Virš vibrostalo įrengta transportinė juosta su nuolatiniu magnetu. Vielą pritraukiama prie transporterio ir 2-3 sekundžių bėgyje patenka į metalo surinkimo rezervuarą.

  • Microsoft Word 1313 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (4202 žodžiai)
  • Universitetas
  • Arlanda
  • Naudotų padangų perdirbimas (2)
    10 - 3 balsai (-ų)
Naudotų padangų perdirbimas (2). (2017 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/naudotu-padangu-perdirbimas-2.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 29 d. 04:55
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo