Naujas požiūris į pacientą, kaip į lygiateisį sveikatos priežiūros dalyvį


Naujas požiūris į pacientą, kaip lygiateisį sveikatos priežiūros dalyvį. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Įvadas. Paternalizmo sąvoka. Paciento autonomija. Pacientas ligiateisis sveikatos priežiūros dalyvis. Paternalizmo, konsiumerizmo ir autonomijos palyginimas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Vienas iš svarbesnių medicinos tikslų visada buvo paciento sveikatos atstatymas ir išsaugojimas. Nuo Hipokrato laikų egzistavo vienintelis konvencinės medicinos būdas – gydyti ligą arba vyravo vienas visuotiniai pripažintas požiūris į problemos sprendimą. Vadovaujantis Hipokrato etikos principais, gydytojais rūpinosi paciento gerove ir jo interesais, tačiau paprastai paciento įtaka buvo minimali ir į jo nuomonę apie gydymą nebuvo atsižvelgiama. Ir tik XX a. požiūris į pacientą pradėjo keistis. Savo darbe norėčiau aptarti šios pasikeitimus.

Iki pat XX a. vidurio medicinos srities atstovai, laikosi nuostatos, kad gydytojas, geriau nei bet kas žino, kas yra jo pacientui geriausia, todėl siekia jo sveikatos pagarėjimo, neatsižvelgdamas į paties paciento valią. Ši nuostata dažnai vadinama paternalizmu. Paternalizmo sąvoka yra kildinama iš tėvo ir jo vaiko tarpusavio bendravimo ypatumų (lot. pater – tėvas). Pacientas būvo tapatinamas su vaiku, kuris nesugėba pasirūpinti savo gyvenimų, o gydytojas su tėvų, kuris rūpinosu jo, bet nesuteikdavo laisvės pačiam priimti sprendimus.

Vodovaujantis savo studijų bei darbo praktikos patirtimi, norėčiau pabrėžti, kad šiuo metu pacientas laikomas ligiateisių sveikatos priežiūros dalyvių. Rašant slaugos planus, bendrosios praktikos slaugitojos visada įvardina pacientą, kaip sveikatos priežiūros komandos dalyvį, ir ne tik pacientą, bet ir jo šeimos narius.

Taigi pacientas gali ir turi teisė savarankiškai priimti sprendimus, dėl savo sveikatos būklės, gydymo, bei tyrimus. Bet tam, kad tai įgyvendinti, pacientas turi gauti pakankamą informaciją. Šiuo metu dirbant ligonineje, pastebejau, kad pacientas tikrai gali pats priimti sprendimus ir net ne viena karta teko girdėti, kaip gydytojas tarėsi su pacientų, dėl pacientui reikalingu procedūrų, bei gydymo.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1282 žodžiai)
  • Kolegija
  • Augustė
  • Naujas požiūris į pacientą, kaip į lygiateisį sveikatos priežiūros dalyvį
    10 - 4 balsai (-ų)
Naujas požiūris į pacientą, kaip į lygiateisį sveikatos priežiūros dalyvį. (2015 m. Spalio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/naujas-poziuris-i-pacienta-kaip-i-lygiateisi-sveikatos-prieziuros-dalyvi.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 01:01
×