Naujieji laikai konspektas


Teno replika. I teno replika.

Švietimo epocha ir jos idėjų inspiruoti politiniai pokyčiai Apšviestasis absoliutizmas. Atstovų rūmai. Daugiapolė galių pusiausvyra. Įstatymų leidžiamoji valdžia. Įstatymų vykdomoji valdžia. Kontinentinė blokada. Partizaninis karas. Valdžios padalijimo principas. Teisminė valdžia. Aleksandras Napoleonas Bonapartas. Jekaterina Liudvikas xvi. Fon Meternichas. Petras Objektai žemėlapyje. Svarbiausi šaltiniai. JAV Nepriklausomybės deklaracija. JAV Konstitucija. JAV Teisių bilis. Žmogaus ir piliečių teisių deklaracija. Civilinis kodeksas. Monteskjė Apie įstatymų dvasią ". Švietimo amžius ir apšviestasis absoliutizmas. A iš monteskjė apie įstatymų dvasią. Įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžia priklauso vienam asmeniui. C.Ruso apie žmonių lygybę ir įstatymų leidybą. D iš imanuelio kanto straipsnio kas yra švietimas. <. >, <. >, tačiau ji niekuomet neįvykdys tikros mąstysenos reformos nauji prietarai , kaip ir senieji , bus vadelės nemąstančiai miniai. G xix. Prancūzų filosofo ir literatūros kritiko. Teno replika. Barok // as. Pramonės perversmas. Švietimo epocha. Žmogaus ir piliečio teisių deklaracija ". Kontinentinė blokada ,. Tautinė savimonė. Pilietinis karas. Tautų pavasaris. Pramonės revoliucija ,. Politinė doktrina.

Giljotina - galvų kirtimo mašina, sukurta Didžiosios prancūzų revoliucijos metais.

Įstatymų vykdomoji valdžia - valstybinė institucija, turinti įstatymų vykdomąją valdžią.

Aleksandras I - Rusijos imperatorius, valdęs šalį Napoleono epochos metu. XIX a. pr.

T. Džefersonas - JAV Nepriklausomybės akto sudarytojas, švietėjas. XVIII a.

I. Kantas - vokiečių švietėjas, racionalizmo krypties filosofijos pradininkas. XVIII a.

Ž. Ž. Ruso -prancūzų švietėjas, smerkęs socialinę nelygybę, išaukštinęs respubliką kaip geriausią valdymo formą XVIIIa.

D. Vatas - švietėjas, technikas, išradėjas, pasiūlęs garo variklį naudoti gamyboje. XVIII a.

Europiečių kolonijos Šiaurės Amerikoje; JAV teritorija XVIII a.; Vašingtonas; Prūsija; Berlynas; Rusija; Sankt Peterburgas; Prancūzija revoliucijos metu; Napoleono žygis į Egiptą; Napoleono epochos pokyčiai žemėlapyje; Napoleono karų kryptys, naujai sukurtos valstybės ir žymiausių mūšių vietos; Elbos, Šv. Elenos salos; Europos valstybės ir jų teritoriniai pokyčiai po Vienos kongreso.

Kol įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžia priklauso vienam asmeniui ar vienai institucijai, laisvės nebus, nes galima baimintis, kad arba monarchas, arba senatas ims leisti tironiškus įstatymus ir taip pat tironiškai juos vykdyti.

O dėl lygybės - tai nereikia manyti, kad visi turi turėti vienodai valdžios ir turtų; bet valdžia turi būti tokia, kad ji negalėtų virsti jokia prievarta, ir visada turi būti įgyvendinama pagal padėtį visuomenėje ir įstatymus; o turto tai nė vienas pilietis neturi tiek daug turėti, kad nupirktų kitą, ir nė vienas neturi būti toks neturtingas, kad būtų priverstas parsiduoti.

Didieji geografiniai atradimai, - XVa.galo-XVIa.pradžios svarbiausi geografiniai įvykiai: 1) Amerikos žemyno atradimas 1492m.(K.Colombo), 2) Jūros kelio iš Europos į Indiją atradimas 1498m. (Vasko da Gama), 3) Pirmoji kelionė aplink pasaulį 1519-1522m.(F.Magallanes).

POSTILĖ (lot. Post illa verba-po tų žodžių), - Biblijos temų išsidėstymas atskirais klausimais, reformacijos laikot, pamokslų rinkinys Biblijos temomis. Pirmoji postilė lietuvių kalba pasirodė 1591m. Jos autorius-Jonas Bretkūnas(1536-1602). Didžiojoje Lietuvoje 1599m. postilę išleido Mikalojus Daukša(~1527-1613m.) į lietuvių kalbą išvertęs J.Vujeko mažąją postile.

 BAROKAS (it. barocco-keistas, įmantrus), - XVII - XVIIIa. I pusės meno kryptis; būdinga didingumas, dinamika, abstrakčios simbolikos ir natūralistinių elementų derinys. Pradėjo formuotis Italijoje XVIa. pab. Barokinės naujovės pasireiškia Vilniaus Sv. Kazimiero bažnyčios architektūroje. Sedevrai-Sv. Petro ir Povilo, Domininkonų, Pažaislio vienuolyno bažnyč.

Panašios sąlygos buvo Indijoje, Kinijoje, Olandijoje, šiaurės Italijoje, bet šiose šalyse neįvyko pramonės perversmas, nes Didžiojoje Britanijoje buvo ir kitų prielaidų.

•  Pramonės revoliucija turėjo poveikį pramonės, prekybos, transporto vystymuisi. XIX a. susiformavo ekonominė sistema - kapitalizmas: fabrikai, gamyklos, žemė atiteko privatiems žmonėms.

•  samdomieji darbininkai, kurie, tapę kvalifikuoti, užėmė privilegijuotą padėtį tarp darbininkų, kiti tapo darbo jėga; žemės ūkyje dirbo samdomieji padieniai darbininkai;

•  vidurinysis sluoksnis - tarnautojai, gydytojai, smulkūs prekiautojai, teisininkai, menininkai - gyveno iš savo darbo.

•  Pramonės revoliucija sudarė sąlygas augti miestams. Atsirado daugiaaukščių pastatų, požeminis geležinkelis, Paryžiuje - kanalizacija ir vandentiekis. Namuose įvesta elektra. Daugėjo miesto gyventojų.

•  Pramoninėse valstybėse iškilo visuomenės prieštaravimų. XIX a. prasidėjo darbininkų demonstracijos ir streikai. Pirmasis darbininkų sukilimas įvyko Lione (Prancūzija). XIX a. pirmojoje pusėje kūrėsi pirmosios profesinės sąjungos. Vokietijoje įstatymu įteisintos invalidumo ir senatvės pensijos, Didžiojoje Britanijoje įvesta 8 valandų darbo diena.

  • Microsoft Word 59 KB
  • 2016 m.
  • 17 puslapių (6594 žodžiai)
  • Inesa
  • Naujieji laikai konspektas
    10 - 4 balsai (-ų)
Naujieji laikai konspektas. (2014 m. Spalio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/naujieji-laikai-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 19 d. 12:58
×