Naujoji politinė kultūra T.N. Clarko darbuose


Siuolaikine politine kultura. Politine kultura lietuvoje. Politinę kultūrą šiandienos lietuvoje. Politinės kultūra šiandiena. Politinė kultūra ir šiuolaikinė visuomenė lietuvoje. Lietuvos politine kultura. Politinės kultūros situacija lietuvoje.

Įvadas. Naujosios politinės kultūros samprata. Pagrindiniai npk elementai. Pokyčiai ir sąlygos lemenčios npk vystymąsi. Išvados. Literatūra. Darbo tikslas – pristatyti „naująją politinę kultūrą“ aptariamą t. N. Clark‘o darbuose. Temos aktualumas. Šiandien lietuvoje auga susidomėjimas visuomenės politinio elgesio ir jį valdančių taisyklių pažinimu. Sudėtingi, sunkiai apčiuopiami ir atpažįstami pereinamojo laikotarpio procesai apima ne tik ekonominius, politinius ir socialinius pokyčius, bet ir visuomenės sąmonėje vykstančius pasikeitimus, kurie yra labai reikšmingi, nustatant tolimesnę visuomenės vystymosi raidą.

Temos aktualumas. Dabartiniai įvykiai – r. Pakso atstatydinimas bei seimo narių korupcijos skandalas neabejotinai turės įtakos politinės kultūros bei visos politinės sistemos persiformavimui.

Kaip parodė 1994 metais atliktas naumano fondo tyrimas, Lietuvoje buvo būdinga: pavaldinių politinė kultūra (tai yra, gyventojų orientacija į politinius institutus, nejaučiant didesnės atsakomybės); jausmų dominavimas, vertinant politinius reiškinius; mitologinis mąstymas (politiniai mitai atspindi žmonių norus ir padeda organizuoti masių veiklą); ryškus visuomenės gyvenimo ideologizavimas ir politizavimas; nesugebėjimas kolektyviai spręsti problemų. Lietuvos politinė kultūra apibūdinama kaip palanki autoritariniam režimui, išeinant iš visuomenės gyvenimo supaprastinimo, polinkio vertinti pagal skalę gera-bloga . Ir politinės sociologijos specialisto m. Degučio nuomone, Lietuvoje vyraujanti politinė kultūra atitinka autoritarinį režimą, kuris savo piliečius suvokia kaip pavaldinius ir reikalauja iš jų paklusnumo. Politinis pasyvumas sudaro prielaidas neatsakingumui, todėl visuomenei gresia politiškai ir ekonomiškai privilegijuotų žmonių savivalė. Iš valdžios daug tikimasi, bet nedaug daroma, kad kas nors pasikeistų; iš to kyla susvetimėjimas valstybės gyvenimui ir besiplečiantis vertybių chaosas. M. Degučio nuomone, Lietuvoje egzistuoja politinio elito ir piliečių atotrūkis. Tai yra ir politinės kultūros, ir pačios politinės sistemos problema. M. Degučio nuomone, Lietuvoje vyraujanti politinė kultūra atitinka autoritatinį režimą, kuris savo piliečius suvokia kaip pavaldinius ir reikalauja iš jų paklusnumo. Politinis pasyvumas sudaro prielaidas neatsakingumui, todėl visuomenei gresia politiškai ir ekonomiškai privilegijuotų žmonių savivalė. Iš valdžios daug tikimasi, bet nedaug daroma, kad kas nors pasikeistų; iš to kyla susvetimėjimas valstybės gyvenimui ir besiplečiantis vertybių chaopolitinės kultūros tyrinėtojas l. Diamond mano, kad demokratija negalima be šalies piliečiams būdingų vertybių ir orientacijų rinkinio: nuosaikumo, tolerancijos, pilietiškumo, efektyvumo, pažinimo ir dalyvavimo (11, 8). Mokslininkų almondo ir verba, inkeleso ir smitho darbai rodo, jog šalys labai skiriasi pagal politiškai svarbius įsitikinimus, vertybes bei nuostatas ir kad šiuos politinės kultūros elementus šalies viduje įtakoja gyvenimo patirtis, išsilavinimas, socialinė klasė.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2012 m.
  • 10 puslapių (2909 žodžiai)
  • Naujoji politinė kultūra T.N. Clarko darbuose
    10 - 3 balsai (-ų)
Naujoji politinė kultūra T.N. Clarko darbuose. (2011 m. Birželio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/naujoji-politine-kultura-tn-clarko-darbuose.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 07 d. 22:26
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo