Naujų laikų vadyba


Įvadas. Kilmė. Viešojo valdymo reformų priežastys. Teoriniai pamatai. Naujosios viešosios vadybos ypatumai. Naujoji viešoji vadyba. Socialiniai ir demografiniai pokyčiai. Politinė sistema. Naujoji viešoji vadyba siūlo plačiau įtraukti personalą į sprendimų priėmimo procesą ir valdymą. Valstybės tarnautojų darbo rezultatus bandoma vertinti taikant vykdymo indikatorius, galinčius nustatyti kiekvieno pareigūno įnašą, kuris metų pabaigoje lyginamas su realiu rezultatu. Naujoji viešoji vadyba remiasi kontraktų sistema. Valstybės tarnyba, dirbanti pagal tikslias sutartis su privačiu sektoriumi, yra visai kitokia valstybės tarnyba. Viešasis pasirinkimas. Menedžerizmas. Pagrindinės nvv ypatybės. Pagrindiniai NVV privalumai. Nvv neigiamos savybes. Naujoji viešoji vadyba lietuvoje. Nvv apraiškos Lietuvoje.

Naujoji viešoji vadyba remiasi kontraktų sistema. Jos tikslas - atskirti valstybės paslaugų pirkėją (klientą), kuris sprendžia, kas turi būti gaminama, ir tiekėjo, kuris teikia būtinas paslaugas. G. Davisas rašo: „Daugelyje šalių sutarčių sudarymas suprantamas plačiau nei ribotų prekių ar paslaugų teikimas. Valstybės vis dažniau pasireiškia kaip akivaizdus globalus sandorininkas. Savo dėmesį jos sutelkia į paraiškų tikslus ir strateginius planus, o ne į kažkokius miglotus visuomenės poreikius, taiko vykdymo rodiklius bet kurioje organizacijos sutartyje. Kontraktų sudarymas gali pakeisti tradicinę biurokratų hierarchiją ir valdymą".

Valstybės tarnyba, dirbanti pagal tikslias sutartis su privačiu sektoriumi, yra visai kitokia valstybės tarnyba. Teikiamų paslaugų turinys, terminai, mokestis už paslaugas, jų teikimo tvarka atsispindi sutartyje. Ją pasirašius, kalbos apie visuomenės interesus tampa beprasmės. Valstybines paslaugas pagal sudarytas sutartis turi teikti tos privačios organizacijos, kurios įgijo šią teisę konkurso būdu. Vadinasi, naujojoje viešojoje vadyboje biurokratinių ir rinkos mechanizmų, vadovavimo ir pasirinkimo skirtumai tampa akivaizdūs.

Būsimų pokyčių kryptis atrodo akivaizdi. Tikimasi, kad valstybės tarnautojai turės tapti antrepreneriais ir tobulinti naujus paslaugų ir prekių pateikimo būdus. Tai privers sumažinti valstybinį sektorių, perduoti šias funkcijas privačiam sektoriui.

  • Vadyba Referatas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2013 m.
  • 11 puslapių (1835 žodžiai)
  • Asta
  • Naujų laikų vadyba
    10 - 2 balsai (-ų)
Naujų laikų vadyba. (2013 m. Sausio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/nauju-laiku-vadyba.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 11:08
×