Naujųjų laikų filosofija skaidrės


Naujųjų laikų filosofija. R. Dekartas ir B. Spinoza. Įvadas. René Dekartas. René Dekartas. Biografija. Norint pažinti tiesą, turime. Sapnai ir matematika. Cogito ergo sum”. Baruchas Spinozas. Baruchas Spinoza. Biografija. Panteizmas. Pažinimo teorija. Determinizmas. Šalininkai. Šaltiniai.


René Dekartas. Biografija Norint pažinti tiesą turime... 3 sapnai ir matematika ,,cogito ergo sum” Baruchas Spinoza. Biografija Panteizmas Pažinimo teorija Determinizmas.

Naujieji laikai – tai metas, kai išsiplėtojo santykis su savimi, kitu žmogumi, visuomene, kultūra ir gamta. Pagal tradicinį visuomenės socialinės raidos skirstymą apima laikotarpį maždaug nuo XVII a. vid., kai prasidėjo buržuazinės revoliucijos, iki XIX a. pab. – XX a. pr. Naujųjų laikų filosofija skirstoma į : šviečiamąją ir būties žinojimo filosofiją.

R. Dekartas siūlo suabejoti viskuo, kuo įmanoma ir tikru laikyti tik tai, kas protui yra visiškai aišku. Tačiau jisai sako, kad abejojimu nereikia vadovautis savo poelgiuose. Įsivaizduokime paprastą situaciją : man reikia pereiti gatvę. Dar nebaigus jos pereiti užsidega raudona šviesa. Aš pradedu abejoti: man eiti, stovėti vietoj ar grįžti atgal, tuo pačiu dar prisimenu kadaise vaikystėje mokytasis kelių eismo taisykles, o mašinos vietoj nestovi. Žinoma, geriausiu atveju aš paprasčiausiai suskubsiu pereiti gatvę kuo greičiau ir tik vėliau pradėsiu galvoti. Taigi savo poelgiuose mes paprastai pirmiausia padarome, o tik paskui mąstome, nors kartais turėtų būti ir kitaip.

Tik praėjus beveik šimtmečiui po Spinozos mirties, išmušė ,,spinozizimo“ valanda. Spinozos idėjų kultas prasidėjo Prancūzijoje, vėliau Vokietijoje. Jo išmintis apie matematinį griežtumą ypač žavėjo tikslumo problemų neišmanančius romantikus. Spinozos sistema buvo laikoma nepralenkiamu, tobulu proto kūriniu.

  • MS PowerPoint 2814 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (872 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Dovydas
  • Naujųjų laikų filosofija skaidrės
    10 - 1 balsai (-ų)
Naujųjų laikų filosofija skaidrės. (2017 m. Gruodžio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/naujuju-laiku-filosofija-skaidres.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 06 d. 12:40
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!