Nedarbas, darbuotojų kaita ir jos valdymas


Įvadas. Nedarbas. Nedarbo klasifikacijos. Nedarbo priežastys. Nedarbo mažinimo priemonės. Darbuotojų kaitos valdymas. Personalo kaita. Būdai aukštos kvalifikacijos darbuotojams išlaikyti. AB ,,Snaigė“ darbuotojų kaita. Darbuotojų mokymas ir tobulinimas AB „Snaigė“. Atlyginimų sistema ir skatinimas AB „Snaigė“. Darbuotojų kaita AB „Snaigė“. Išvados. Šaltiniai.


Vienas iš svarbiausių makroekonominių rodiklių yra nedarbas. Nedarbas – viena iš didžiausių ekonominių ir socialinių XXI amžiaus pradžios problemų beveik visose pasaulio valstybėse, todėl ekonomika neatsiejama žmonių kasdieninio gyvenimo dalis. Nedarbo kaitai didelę įtaką taip pat turi ir darbuotojų kaita įmonėse. Darbo keitimas arba noras jį keisti yra vertinamas kaip darbuotojo nelojalumo išraiška. Siekiant valdyti personalo kaitą būtina apibrėžti darbuotojų poreikius ir lūkesčius bei organizacijos galimybes. Organizacijos sugebėjimas valdyti personalo kaitą suteikia naujų galimybių ir apsaugo nuo galimų grėsmių. Tikėtina, kad esant stagnacijai mažės darbo efektyvumas, o nauji darbuotojai gali nešti gerų naujų minčių bei iniciatyvos. Kita vertus, didelė darbuotojų kaita daro neigiamą įtaką organizacijai. Todėl gebėjimas balansuoti tarp šių reiškinių gali atnešti papildomos naudos.

Darbo tikslas: išnagrinėti nedarbo sąvoką bei jo priežastys, išsiaiškinti kas yra darbuotojų kaita ir kodėl ji vyksta bei išnagrinėti darbuotojų kaitą AB ,,Snaigė‘‘ įmonėje.

Taip pat apart šių trijų nedarbo klasifikacijų pagal priežastis, galime išskirti: sezoninį nedarbą, konjunktūrinį, kaštų sukeltą nedarbą bei paslėptą nedarbą.

Nedarbo didėjimą gali sukelti verslo ciklo svyravimai, tiksliau- ekonominės krizės fazė.

Didelę įtaka nedarbo lygiui daro monopolinė profesinių sąjungų veikla darbo rinkoje. Šalyse, turinčiose ypač didelį darbo jėgos kiekį jungiančias profesines sąjungas, darbo jėgos pasiūla ir paklausa mažai lemia darbo užmokesčio dydį.

Nedarbo didėjimo priežastis gali tapti ir greitai didėjančios žaliavų kainos, joms padidėjus daugelis įmonių priverstos riboti prabrangusių žaliavų vartojimą.

Sumažinti nedarba iki natūralaus jo lygio yra vienas iš svarbiausių makroekonominės politikos tikslų, nes pasiekus priartėjama prie gamybos galimybių ribos, sukuriamas potencialusis BVP, leidžiantis užtikrinti pakankamai aukštus šalies gyventojų gerovės rodiklius. Nedarbo likvidavimo priemones, užimtumo programas turi parengti ir įgyvendinti vyriausybė, tačiau mokslininkai jas vertina labia skirtingai, o tai apsunkina vyriausybės galimybes rasti optimalų nedarbo problemos sprendimo variantą. Užimtumo politiką formuojančios ir kontroliuojančios šalies institucijos turi visą arsenalą užimtumo politikos priemonių. Prie jų galima priskirti:

Darbo rinkos paslaugų tobulinimą, geresnį gyventojų informavimą apie laisvas darbo vietas, įsidarbinimo galimybes;

Kai yra didelis ciklinis nedarbas, norėdamos sušvelninti situaciją šalių vyriasybės naudoja ir kitas nedarbo mažinimo priemones, kurias reikėtų vertinti gana kontraversiškai. Tokios priemonės tai: įstatymai, mažinantys vidutinę laiko trukmę; viršvalandinio ir pamaininio darbo apribojimas ar draudimas. Mažas valstybės fiksuojamų vietų skaičius verčia studentus ieškoti papildomų pajamų ir jau studijų metu pradėti darbo veiklą, didėja nelegalus darbas.

Savanoriškai kaita dar gali būti klasifikuojama į neišvengiamą ir išvengiamą. Neišvengiama kaita priklauso nuo gyvenimo sprendimų, kurie yra svarbesni už darbdavio valią, pavyzdžiui, sprendimas persikelti į naują vietą dėl sutuoktinio. Harvardo universiteto tyrimas parodė, jog beveik 80 proc. kaitos įvyksta dėl įdarbinimo klaidų.

  • Microsoft Word 201 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3603 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolina
  • Nedarbas, darbuotojų kaita ir jos valdymas
    10 - 3 balsai (-ų)
Nedarbas, darbuotojų kaita ir jos valdymas. (2018 m. Spalio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/nedarbas-darbuotoju-kaita-ir-jos-valdymas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 07 d. 12:08
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo