Nedarbas ir jo mažinimo priemonės


Ekonomikos referatas. Įvadas. Nedarbas teoriniu aspektu. Nedarbo atsiradimo priežastys. Nedarbo pasekmės. Nedarbo mažinimo priemonės. Praktinė dalis - Nedarbas Lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Viena iš sudėtingiausių ekonominių problemų Lietuvoje – nedarbas. Nedarbas – žmonių neužimtumo lygis, kuris apibrėžia visuomenės išteklių švaistymą. Nedarbas taip pat daro įtaką makroekonominei Lietuvos aplinkai.

Nedarbas ir darbo jėga – tai tarpusavyje glaudžiai susijusios sąvokos. Darbo jėgą galima apibūdinti kaip, darbingo amžiaus dirbančius žmones ir šalies gyventojus, kurie aktyviai ieško darbo. Taigi, nedirbantieji – darbo neieškantys ir nenorintys dirbti šalies gyventojai – vadinami bedarbiais.

Kalbant apie nedarbą ir jo priežastis, dažniausiai yra kaltinama visuminė paklausa. Visuminė paklausa – prekių bei paslaugų, kurias nori įsigyti tam tikros firmos, valstybė ar pavieniai asmenys,paklausa. Taigi, sumažėjus visuminei paklausai, padidėja nedarbo lygis. Dar viena svarbi nedarbo didėjimo priežastis – augantis technologijų išsivystymo lygis. Technologinė revoliucija stipriai sumažino darbo vietų skaičių Lietuvos darbo rinkoje.

Nedarbui mažinti yra tam tikrų priemonių, kurios yra įvardijamos kaip: didinančios darbo pasiūlą ir didinančios darbo paklausą. Šios priemonės padeda sumažinti nedarbo lygio rodiklius.

Darbo tikslas – išanalizuoti ir apibūdinti vyraujančias nedarbo priežastis ir priemones nedarbui mažinti.

Darbo objektas – nedarbas ir jo mažinimo priemonės.

Darbo uždaviniai:

Išnagrinėti nedarbo sąvokas ;

Pateikti nedarbo rūšis;

Išanalizuoti nedarbo atsiradimo priežastis;

Trumpai aptarti nedarbo pasekmes;

Apibendrinti nedarbo mažinimo priemones;

Apibūdinti nedarbo lygį esantį Lietuvos teritorijoje.

Darbo struktūra – teorinė ir praktinė nedarbo ir jo mažinimo priežasčių apžvalga Lietuvos teritorijoje.

Dažniausia nedarbo atsiradimo priežastimi galima laikyti menką išsimokslinimą. Šiuo metu darbdaviai, ieškantieji tinkamų darbuotojų tam tikrai darbo vietai, reikalauja atitinkamo išsilavinimo. Neturintys reikalaujamo išsilavinimo darbo vietą gali gauti tik turintys daug specialių gebėjimų, arba tiesiog turintys daug žinių apie tam tikrą darbą ir jo atlikimo metodiką. Tam tikras išsimokslinimo lygis ar kvalifikacijos turėjimas yra būtinas norint gauti gerai apmokamą darbo vietą.

Neturėjimas darbo patirties – dar viena priežastis dėl kurios asmuo yra priskiriamas ilgalaikiam nedarbingumui. Tačiau, ką tik baigęs mokslus asmuo negali tūrėti pakankamai darbo patirties jo specialybę atitinkančioje darbo vietoje, nes visą tą laikotarpį žmogus mokėsi ir tobulino savo žinias. Todėl dažniausiai jaunas asmuo sunkiai randa darbą net turėdamas atitinkamą išsilavinimą ir daug žinių, susijusių su jo specialybę, galvoje.

Kalbų mokėjimas – šiuolaikinėje visuomenėje yra didelis pliusas žmogui puikiai išmanančiam užsienio kalbas. Kalbų mokėjimas atveria duris į daugelį darbo vietų su atitinkamu darbo užmokesčiu. Anglų ir rusų kalbų mokėjimas šiuolaikiniame versle yra pats svarbiausias, tačiau vis labiau į mūsų valstybę atkeliauja ir Skandinavijos šalių kalbų mokėjimo ypatumai. Juk yra sakoma, kuo žmogus moka daugiau kalbu – tuo labiau išprusęs jis yra.

Per mažas darbdavio mokamas atlyginimas dažnai atstumia daugybę ieškančiųjų darbo. Todėl, žmonės dažnai patenka į ilgalaikio nedarbingumo lygmenį. Kiekvienas žmogus už tam tikras pareigas nori gauti atitinkamą darbo užmokestį. Jie nori būti vertinami. Dėl šios priežasties daugelis laikosi nuomonės, kad geriau gyventi iš gaunamų pašalpų nei sunkiai dirbti už minimalų atlyginimą. Tačiau yra sakoma: kiekvienas renkasi savo gyvenimo kelią. Bet vis gi, kai atlyginimas yra didinamas darbuotojas jaučiasi labiau įvertintas ir tai jį skatina labiau stengiasi ir gerai atlikti savo pareigas.

 • Ekonomika Referatai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Gabrielė
 • 16 puslapių (3097 žodžiai)
 • Universitetas
 • Ekonomikos referatai
 • Microsoft Word 229 KB
 • Nedarbas ir jo mažinimo priemonės
  10 - 8 balsai (-ų)
Nedarbas ir jo mažinimo priemonės. (2015 m. Lapkričio 06 d.). http://www.mokslobaze.lt/nedarbas-ir-jo-mazinimo-priemones.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 03:43