Nedarbas ir socialinė atskirtis


Nedarbas ir socialinė atskirtis. Įvadas. Socialinė atskirtis. Kas yra socialinė atskirtis? Socialinės atskirties priežastys. Žmonėms, kuriems s ypatingai gresia socialinė atskirtis:. Nedarbas. Kas yra nedarbas? Nedarbo rūšys. Nedarbo priežastys. Objektyvios priežastys. Subjektyvios priežastys. Bedarbės. Nedarbo pasekmės. Nedarbo įtaka socialinės atskirties formavimuisi. Išvados. Literatūros ir kitų informacijos šaltinių sąrašas.

Nedarbo patirtis gali labai sukrėsti žmones, įpratusius turėti garantuotą darbo vietą. Akivaizdu, kad pirmiausia dėl nedarbo prarandamos pajamos. Nedarbo poveikis įvairiose šalyse skiriasi, nes mokamos labai nevienodos pašalpos. Šalyse, kuriose užtikrina galimybė naudotis sveikatos apsauga ir gauti kitą socialinę paramą, bedarbiai gali patirti didelių finansinių sunkumų, tačiau vis vien lieka saugomi valstybės. Kai kuriose Vakarų šalyse, pavyzdžiai, Jungtinėse Valstijose, bedarbio pašalpa moka trumpiau, taip pat negalima naudotis ir visomis sveikatos apsaugos rūšimis, todėl ekonominiai dalykai dar stipriau prislegia netekusios darbo žmonės.

Tiriant nedarbo sukeltus emocinius padarinius nustatyta, kad darbo neturintys žmonės, derindamiesi prie savo naujosios padėties, išgyvena keletą emocinių stadijų. Kaip žinoma, patirtis yra individualus dalykas, tačiau naujasis bedarbis dažnai patiria tam tikrą šoką, kurį pakeičia optimizmas dėl naujų galimybių. Kaišis optimizmas nepasitvirtina , - o taip dažnai atsitinka, - individus gali apimti depresija ir didelis pesimizmas, kuomet jie nuvertina save ir savo įsidarbinimo perspektyvas. Jei individai ir toliau nesusiranda darbo, jiems iš esmės belieka susitaikyti su tokia padėtimi. (Giddens, A 2005, p.383)

Svarbu pažymėti, kad nedarbo patirtis skiriasi ir pagal socialinę klasę. Žmonės, pagal pajamų skalę užimantys paskutiniais vietas, gali pajusti finansines nedarbo pasekmes skaudžiausiai. Buvo padaryta prielaida, kad vidurinės klasės individams nedarbas atrodo žalingas pirmiausia dėl jų socialinės, o ne finansinės padėties. Atleistas iš darbo keturiasdešimt penkerių metų lektorius gali būti sukaupęs pakankamai lėšų, kad neskausmingai išvengtų pirmąsias nedarbo fazes. Tačiau jis gali kamuotis bandydamas suvokti, ką nedarbas reiškia jo ateities karjerai ir jo kaip specialisto vertei. (Giddens, A 2005, p.384)

Moterys sudaro ypatingą socialinės atskirties grupę, pasižyminčią tam tikra specifika. Ją lemia įsišaknijęs stereotipinis požiūris (ypač darbdavių) į moters ir vyro socialinius vaidmenis šeimoje ir visuomenėje, šeimos pareigos, trukdančios išlaikyti darbo vietą ar ieškoti kito, profesinės kvalifikacijos praradimas bei žemas moterų savo padėties visuomenėje vertinimas.

Socialinė atskirtis turi daug neigiamų socialinių, ekonominių bei psichologinių pasekmių. Nutrūkus profesinei veiklai žmogus praranda kvalifikacija, kuriai vėl įgyti išleidžiamos didelės asmeninės bei valstybės lėšos, sparčiau formuojasi visuomenės sluoksnis, kuriuo nuolat turės rūpintis valstybė, mažėja surenkamų įmokų į valstybės biudžetą. Nedarbas veda prie socialinės izoliacijos, o tai sukelia kartais ir fizinius negalavimus, netikrumo rytojumi jausmą, bendrą nusivylimą.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2016 m.
  • 12 puslapių (2169 žodžiai)
  • Japapa
  • Nedarbas ir socialinė atskirtis
    10 - 3 balsai (-ų)
Nedarbas ir socialinė atskirtis. (2013 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/nedarbas-ir-socialine-atskirtis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 00:39
×