Nedarbas Lietuvoje analizė ir sprendimas


Racionalaus problemos sprendimo etapai. Įvadas. Situacijos įvardijimas. Suvokimas, kad reikia priimti sprendimą. Nedarbo priežastys Lietuvoje. Nedarbo lygio pasekmės. Problemos diagnozavimas. Valdymo spendimų įdiegimas. Nedarbo mažinimo priemonės Lietuvoje. Priemonių mažinančių nedarbą optimaliausias įgyvendinimas. Literatūros sąrašas.

Laisva darbo vieta – darbo vieta, į kurią darbdavys ieško tinkamo darbuotojo.

Tinkamas darbuotojas - tam tikros profesijos asmuo atitinkantis nustatytus reikalavimus konkrečiam darbui atlikti.

Visame pasaulyje kyla darbo našumas, kuris sukelia darbuotojų perteklių. Kūrybiškus ir kvalifikuotus darbuotojus pakeičia pažangių valdymo ir kontrolės sistemų įvedimas, naujų technologijų ir medžiagų kūrimas, automatizavimas.

Kuo ilgiau žmonės nesusiranda darbo, tuo labiau praranda patirtį, įgūdžius, kurie reikalingi dirbti tam tikros profesijos darbe. Labiausiai nukenčia nekvalifikuoti ir mažai kvalifikuoti šalies gyventojai. Jiems yra sunkiausia gauti darbą, o kai bedarbystė šalyje yra labai didelė, tai daugiausiai nukenčiantys asmenys yra jie. Esant dideliam nedarbui, žmonės nebepasitiki valstybe ir valstybės institucijomis bei jų vykdoma politika, žmonės savo nepasitenkinimą išreiškia keldami streikus. Taip atsiranda nepagarba valstybei ir aplinkiniams, nusistovėjusioms moralinėms nuostatoms, nepaisoma moralės normų ir taisyklių. Neturintys darbo žmonės visais įmanomais būdais stengiasi gauti pinigų pragyvenimui, todėl atsiranda žmonių, kurie imasi kraštutinių priemonių, tokių kaip vagystės plėšimai, kontrabanda ir panašiai. Nedarbas sukelia ir psichologines problemas, dėl kurių atsiranda alkoholizmas, didėja savižudybių skaičius. Kuo ilgiau žmogus nesusiranda darbo, tuo problemos darosi vis didesnės.

Paveiksle pateikiama informacija apie nedarbo lygį Lietuvoje 2012 – 2013 m. ketvirčiais, pavaizduotas bendras ir jaunimo nuo 15 iki 24 metų nedarbo lygis

Paveiksle palyginamas jaunimo nedarbo lygis Europos sąjungos šalyse 2013-2014 m

Lietuvoje 2014 m. jaunimo nedarbo rodiklis yra 1,8 proc. Punkto mažesnis nei Europos sąjungos vidurkis (22,9 proc.) tarp 28 Europos sąjungos valstybių, šešiolikoje iš jų nedarbo lygio rodiklis yra didesnis nei Lietuvoje, vienuolikoje – mažesnis. Per vienerius metus (2013-2014 m.) jaunimo nedarbas sumažėjo 1,5 proc. punkto.

2013 m. I - mojo ketvirčio duomenimis, šalyje buvo registruota kas devinta šalies darbingo amžiaus moteris (105,8 tūkst.) ir jos sudarė 11,4 proc. šalies darbingo amžiaus moterų. Tą patį ketvirtį 2012 m. nedarbas siekė 12,0 proc. Vyrų nedarbas lieka aukštesnis negu moterų. Neturinčių darbo vyrų buvo registruota 124,5 tūkst. ir jie sudarė 13,5 proc. šalies darbingo amžiaus vyrų arba 0,8 proc. punkto 2013 m. (14,3 proc.).

Kaip jau buvo minėta, kad vyrų nedarbas yra aukštesnis už moterų, taip yra ir 2014 metų pradžioje, situacija nepasikeitė. Sausio mėnesį bedarbių vyrų ir moterų skirtumas buvo 88 tūkst., vasarį – 13 tūkst., kovą – 10 tūkst., balandį – 6 tūkst. Kiekvieną mėnesį šis skirtumas ir bendras bedarbių skaičius vis mažėjo, tačiau bedarbystės problema Lietuvai išliko aktuali.

Norint sumažinti nedarbą, pirmiausiai reikia priimti konkrečias priemones, kurios padėtų tai realizuoti. Žemiau pateikti 10 sprendimo būdų, kuriais būtų galima vadovautis, kovojant su nedarbu Lietuvoje.

Tobulinant darbo rinkos paslaugas būtina atsižvelgti į informavimo paslaugas. Jas teikiant siekiama padėti darbo ieškantiems asmenims susirasti darbą ar įgyti paklausią darbo rinkoje kvalifikaciją ar kompetencijas, reikalingas įsidarbinti, o darbdaviams – susirasti tinkamų darbuotojų. Konsultavimo paslaugos taip pat prisideda prie asmenų, norinčių įsidarbinti, švietimo. Ši paslauga suteikia žmonėms daugiau žinių apie esamą šalies darbo rinkos padėtį. Sekanti teikiama paslauga yra tarpininkavimas, juo siekiama padėti darbo ieškantiems asmenims susirasti tinkamą darbą, o darbdaviams – tinkamų darbuotojų.

  • Vadyba Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 429 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3378 žodžiai)
  • Akvilė
  • Nedarbas Lietuvoje analizė ir sprendimas
    10 - 6 balsai (-ų)
Nedarbas Lietuvoje analizė ir sprendimas. (2015 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/nedarbas-lietuvoje-analize-ir-sprendimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 05:34
×