Nedarbo lygio kitimo Lietuvoje priežąstys


Įvadas. Gyventojų užimtumas ir nedarbas. Nedarbas. Nedarbo rūšys. Nedarbo priežąstys. Darbo jėgos analizė. Lietuvos gyventojai. Miesto ir kaimo gyventojai. Gyventojų gimstamumas ir mirtingumas. Gyventojų išsilavinimas. Ekonominių rodiklių analizė. Darbo užmokestis. Gyvenimo lygis. Išvados. Literatūros sąrašas.

Nedarbas – viena svarbiausių makroekonominių problemų. Daugelis žmonių praradę darbą netenka pajamų šaltinio, patiria gyvenimo lygio smukimą. Taip pat daugelį tai veikia psichologiškai. Todėl nedarbo problema yra viena aktualiausių žmogui.

Ekonomistai tyrinėja nedarbą norėdami nustatyti koks jo lygis ir kokios pagrindinės priežąstys. Norint išsiaiškinti nedarbo lygio kitimo priežąstis reikia pateikti ne tik statistinius duomenis, bet ir apžvelgti nedarbo aplinką: nedarbo sąvoką, jo rūšis ir kitus teorinius aspektus, kurie gali padėti giliau susipažinti su nedarbu Lietuvoje.

Šiuo metu nedarbo problema yra labai aktuali ir ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Vienaip ar kitaip kiekvienas susiduria su nedarbu, todėl mes ir pasirinkome tokią temą.

Iš peteiktų duomenų matyti, kad Lietuvos gyventojų užimtumas 2001 – 2007 metais didėjo.. Lietuvą ir visą pasaulį užklupusi ekonominė krizė 2008 – 2009 metais sąlygojo užimtumo mažėjimą. Nors ir krizės metu, tačiau 2009 metų užimtumas 64,2 tūkstančiais, tai sudaro beveik 3 (, didesnis nei 2001 metais.

Didėjant užimtų gyventojų skaičiui didėja ir užimtumo lygis .Bendras gyventojų užimtumas kiekvienais metais sudarė daugiau nei 57 ( ir kasmet vis didėjo. Užimtumas pagal lytį skirtingas - vyrų užimtumas visais metais buvo didesnis nei moterų. Tuo tarpu jaunimo užimtumas Lietuvoje 2001 – 2008 metais buvo gerokai mažesnis nei vyresnio amžiaus žmonių.

Didžiausias užimtumo lygis buvo 2007 metais, o mažiausias 2001 metais.

Iš pateiktų duomenų matyti, kad bedarbių skaičius Lietuvoje 2001 – 2007 metais vis mažėjo. Tai sąlygojo didesnis žmonių užimtumas. Tačiau 2008 metais bedarbių skaičius išaugo 25,3 tūkstančiais, na, o 2009 bedarbių skaičius šoktelėjo net iki 224,9 tūkstančių. Tokį staigų nedarbą sukėlė prasidėjusi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje ekonominė krizė.

Bendras nedarbo lygis per 2001 – 2007 metus nukrito nuo 17,4( iki 4,3(, tačiau 2008 metais vėl pakilo iki 5,8(, o 2009 metais net iki 13,7(. Vyrų nedarbo lygis didesnis nei moterų, tačiau priešingai nei užimtumas čia skirtumas tarp vyrų ir moterų yra daug mažesnis. 2004 – 2005 metais moterų nedarbo lygis pralenkė vyrų nedarbo lygį. Jaunimo tarpe nedarbo lygis apie 2 kartus didesnis nei bendras, tačiau per 2001 – 2007 metų laikotarpį jis sumažėjo 22,9(.

Didžiausias nedarbo lygis buvo 2001 metais, o mažiausias 2007 metais.

Norint išsiaiškinti pagrindines nedarbo priežąstis svarbu žinoti, kokios yra nedarbo rūšys. Ekonomistai išskiria 3 nedarbo rūšis:laikinasis arba frikcinis, struktūrinis ir ciklinis nedarbas.

Taip pat dar galima sutikti tokias nedarbo formas: prislėgtasis nedarbas, paslėptasis nedarbas ir šešėlinis nedarbas.

Prislėgtasis nedarbas. Žmogus aktyviai ieško darbo, tačiau veltui. Tada jis jaučiasi prislėgtas, nusiminęs, nusivilia darbo paieška ir ją nutraukia. Jo atsakymas į klausimą ar ieško darbo būtų ne. Toks žmogus, kaip bedarbis neįregistruotas darbo biržoje ir nelaikomas darbo jėga. Ši nedarbo forma neįtraukiama į oficialią statistiką ir mažina nedarbo lygį apie 0,1 – 0,5( darbo jėgos.

Paslėptasis nedarbas taip pat nėra įtraukiamas į oficialą statistiką. Tai bet koks darbas. Tai gali būti padienis, ne visos darbo dienos ar savaitės, žemesnės kvalifikacijos darbas. Ši nedarbo forma nedarbo lygį sumažina apie 6 - 9(.

Šiame darbe išskyrėme keletą pagrindinių nedarbo lygio kitimo Lietuvoje priežąsčių.

Šiuo metu aktualiausia ir viena iš svarbiausių tai ekonominė krizė. Jos metu sumažėja gamyba ir nedarbas padidėja. Kai ekonomika yra nusmukusi, kyla nedarbo lygis. Tuo tarpu, kai ekonomika yra pakilusi, vyksta priešingas procesas. Plečiasi gamyba, auga įmonių produkcijos paklausa, todėl yra priimama daugiau darbuotojų. Kuo ilgesnis ekonomikos pakylimo laikotarpis, tuo labiau mažėja nedarbo lygis.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 44 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3787 žodžiai)
  • Laima
  • Nedarbo lygio kitimo Lietuvoje priežąstys
    10 - 3 balsai (-ų)
Nedarbo lygio kitimo Lietuvoje priežąstys. (2015 m. Birželio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/nedarbo-lygio-kitimo-lietuvoje-priezastys.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 17:51
×