Nedarbo lygis


Įvadas. Nedarbas. Nedarbo priežastys. Bedarbių pašalpos. Nelegalus darbas. Minimalus mėnesinis atlyginimas. Ekonomikos struktūros pokyčiai. Nedarbo problemos ir pasekmės. Emigracija. Psichologinės. Socialinės. Ekonominės. Nedarbo mažinimo politika. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.

Temos aktualumas: Nedarbas- yra viena opiausių makroekonominių problemų, kuri, kaip stipri problema kilo pokario laikotarpiu. Žmonės, praradę darbą dažniausiai netenka pagrindinio pajamų šaltinio, smunka jų gyvenimo lygis, patiria psichologinį spaudimą ir finansinį nepakankamumą. Mokslininkų ir ekonomistų požiūris į nedarbą kaip kylančią problemą priklauso nuo jo situacijos darbo rinkoje. Jau XX amžiuje pradėjo formuotis kitoks požiūris į nedarbą- bedarbiais buvo laikomi žmonės, kurie nedirba tik trumpą laiką. Tuo metu žmonės, kurie kurį laiką padirbę vieną darbą, pradėdavo ieškoti kito- pelningesnio, teikiančio daugiau naudos, galimybių, taip pat ką tik baigę mokslus jauni žmonės ir ieškantys darbo pirmą kartą, ekonomistų ir mokslininkų yra taip pat laikomi bedarbiais. Akivaizdu, kad nedarbo problema yra, nes tuo susirūpino ne vien tik atskirų valstybių vyriausybės, bet taip pat ir tokios organizacijos kaip Tarptautinė darbo organizacija ir kitos Europos sąjungos institucijos. Tačiau absoliučiai panaikinti nedarbo lygio visuomenėje neįmanoma, nes rinkoje egzistuoja natūralūs nedarbo rodikliai. Mokslininkai bei ekonomistai, įvertindami tam tikros šalies ekonominį, politinį bei socialinį lygį, stengiasi išnagrinėti nedarbo priežastis ir pasekmes, nustatyti ir įvertinti nedarbo lygį, nes šis reiškinys sukelia daug mikroekonominių bei makroekonominių nuostolių. Svarbu surasti darbo lygio visuomenėje kėlimo būdus ir skatinti užimtumo programas.

Darbo objektas: Nedarbas Lietuvoje.

Nedarbas- tai socialinis reiškinys, kuris yra būdingas rinkos ekonomikos šalims. Nedarbo pagrindinė esmė ta, kad  žmonės, kurie gali ir nori dirbti samdomąjį darbą, neturi darbo. Gyventojai skirstomi į:

Trumpalaikius bedarbius (laikinasis nedarbas)- tai laiko tarpas, kurio metu ieškoma darbo, laikas tarp išėjimo iš darbo ir naujo darbo pradžios. Tai nedarbas, kuris trunka ne ilgiau vienerių metų.

Ilgalaikius bedarbius (struktūrinis nedarbas)- tai ilgą laiką trunkantis nedarbas, kurio metu asmuo ieško darbo, bet praranda viltį jį rasti, savanoriškai nedirba ilgą laiką (dažnai gyvendami iš bedarbio pašalpų) ir kiti. Tai nedarbas, trunkantis metus ir daugiau.

Ryškiausiai ilgalaikis ir trumpalaikis nedarbas skiriasi laiko trukme. Trumpalaikis nedarbas dažnai iki metų, o ilgalaikis gali tęstis metus ir ilgiau.

2. Ekonomiškai neaktyvius asmenis: nedarbingi asmenys– nepilnamečiai, pensijinio amžiaus asmenys, neįgalūs asmenys, ar turintys kitas nedarbingumą įrodančias priežastis.

  • Microsoft Word 547 KB
  • 2015 m.
  • 17 puslapių (2310 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edita
  • Nedarbo lygis
    10 - 5 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Nedarbo lygis. (2015 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/nedarbo-lygis.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 06 d. 13:22
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo