Nedarbo priežastys


Ekonomikos referatas. Įvadas. Nedarbo sąvoka. Nedarbo priežastys. Nedarbo lygis pagal apskritis, proc. Nedarbo lygis Lietuvoje 2014 m. sausio – rugsėjo mėn. Lietuvos darbo rinka 2014 m. lapkričio mėn. Nedarbo pasekmės. Nedarbo mažinimo priemonės. Išvados. Naudotota literatūra.


Galima išskirti keletą pagrindinių bedarbystės priežasčių. Viena iš jų – tai darbo rinkos nelankstumas, kuris apsunkina darbo pasiūlos ir paklausos suderinamumą. Kiekvienu momentu yra žmonių, kurie ieško darbo ir yra laisvų darbo vietų. Tačiau realiai, tik nedidelė bedarbių dalis randa darbą. Tai reiškia, kad darbo pasiūlos struktūra – darbuotojų profesinės, kvalifikacinės ir kitos charakteristikos neatitinka jos paklausos struktūros.

Dar viena bedarbystės priežastis – ekonominės krizės, šiuo metu jos nėra tokios gilios ir aštrios, tačiau jos nuolat pasikartoja.

Prie visų šitų priežasčių Lietuvoje galima būtų paminėti nelanksčią mokesčių sistemą, trukdančią plėtoti smulkų verslą, kurti naujas darbo vietas.

Dėl minimalaus darbo užmokesčio didinimo įmonės priverstos atleisti žmones. Darbuotojai, gal ir sutiktų gauti mažiau, bet mokėti mažiau draudžiama. Dėl šios priežasties legalios darbo jėgos tampa nelegaliomis, taip didėja neoficialus užimtumas. Ne paslaptis, jog Lietuvoje gana didelė taip vadinamųjų bedarbių dalis iš tikrųjų turi darbus, kurie nėra niekur fiksuojami (šį reiškinį iliustruoja automobilių turgus, dėvėtų drabužių ir baldų parduotuvėlės mažesniuose miestuose).

Dėl aukštų mokesčių taip pat atsiranda neoficialus užimtumas, kai dirbama neįforminus darbo santykių ir nemokant valstybinio socialinio draudimo įmokų. Šios priežastys sąlygoja Valstybinio socialinio draudimo biudžeto deficitą ir tuo pačiu Užimtumo fondo lėšų trūkumą. Esant tokiai situacijai, nukenčia visos darbo rinkos politikos vykdymas, yra stabdomas aktyvių programų realizavimas, nes didžioji dalis lėšų yra skiriama bedarbių pašalpoms išmokėti. Tai savo ruožtu didina nedarbą ir stabdo ekonomikos augimą šalyje.

Pastaruoju metu aukštas nedarbo lygis yra dėl to, kad Lietuva savo laiku nepadarė reikalingų struktūrinių reformų. Vietoj to, kad šalies ūkis būtų greitai pertvarkytas ir būtų pajėgus veikti ne planinėje, o rinkos ekonomikoje, reformos buvo lėtos ir nenuoseklios. Tačiau būtina pažymėti, kad pertvarkant ūkį neįmanoma išvengti nedarbo padidėjimo dėl vykdomų struktūrinių reformų bei modernizacijos. Šis reiškinys yra laikinas – efektyvios pertvarkos dėka, auganti ekonomika kuria naujas darbo vietas, taigi nedarbas ima mažėti.

Dėl didelės mokesčių, biurokratijos ir reguliavimų naštos bei neadekvačių nusižengimams baudų grėsmės, darbdaviai praranda galimybes bei paskatas plėtoti esamus ir kurti naujus verslus (taigi, ir darbo vietas).

  • Ekonomika Referatai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Barsukas95
  • 14 puslapių (2112 žodžių)
  • Ekonomikos referatai
  • Microsoft Word 69 KB
  • Nedarbo priežastys
    10 - 7 balsai (-ų)
Nedarbo priežastys. (2015 m. Lapkričio 17 d.). http://www.mokslobaze.lt/nedarbo-priezastys.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 03:56