Nefronas Šlapimo susidarymas


Nefronas. Šlapimo susidarymas. Kas yra nefronas? Nefrono sandara. Inksto kūnelis. Nefrono kraujotaka. Nefrono vingiuotųjų kanalėlių mikrostruktūra. Šlapimo susidarymas. Filtravimas. Reabsorbcija. Šlapimo susidarymas.

Kas yra nefronas? Nefrono sandara Inksto kūnelis Šlapimo susidarymas Filtracija Reabsorbcija.

Nefronas – mažiausias struktūrinis ir funkcinis inksto vienetas, dalyvaujantis susidarant šlapimui.

Kiekvieną nefroną sudaro inksto kūnelis ir kanalėlių sistema. Kanalėliai yra vingiuotieji ir tiesieji.

Inksto kūnelį sudaro dvisienė kapsulė, vadinama Baumano kapsule, ir jos viduje esantis kapiliarų kamuolėlis – glomerulas. Baumano kapsulėje prasideda inkstų kanalėliai.

Į kapiliarų kamuolėlį įeina įtekančioji ir iš jo išeina ištekančioji kraujagyslės – arteriolės. Įtekančioji šakojasi į daug šakų, sudarydama bendrą kapiliarų kamuolėlį. Kapiliarai susirenka į ištekančiąją arteriolė, pro kurią iš inksto kūnelio išteka kraujas.

Įtekančiosios arteriolės spindis didesnis nei ištekančiosios. Tai lemia kraujo filtraciją inkstų kūnelyje. Ištekančioji arteriolė, išėjusi iš inksto kūnelio, dar kartą šakojasi į arterinius kapiliarus, kurie apraizgo nefrono kanalėlius.

Kapiliarų kamuolėlį supančios Baumano kapsulės epitelinės ląstelės turi kojytes, kurios yra vadinamos podocitais. Podocitai kartu su kapiliarų endoteliu sudaro filtravimo barjerą, pro kurį negali pereiti dideli kraujo baltymai.

Nuo Baumano kapsulės prasideda artimasis (proksimalinis) vingiuotasis kanalėlis. Artimojo vingiuotojo kanalėlio vidinis paviršius yra išklotas epiteliu, turinčiu daug mikrogaurelių, kurie padidina įsiurbimo paviršiaus plotą. Epitelio ląstelėse gausu mitochondrijų, aktyviai veikia natrio ir kalio siurbliai.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1587 KB
  • 2016 m.
  • 26 puslapiai (525 žodžiai)
  • Ieva
  • Nefronas Šlapimo susidarymas
    10 - 3 balsai (-ų)
Nefronas Šlapimo susidarymas. (2015 m. Vasario 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/nefronas-slapimo-susidarymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 22:42
×