Neįgaliųjų informacinio aprūpinimo galimybės Lietuvoje


Įvadas. Lygių galimybių užtikrinimas besikuriančioje informacinėje visuomenėje. Ekstensyvios paslaugos. Informacijos aprūpinimo būdai, neįgaliesiems prieinama forma. Knygos Brailio raštu, įgarsinamos knygos akliesiems ir padidintu šriftu silpnaregiams. Gestų kalba kurčnebyliams. Informacinės technologijos neįgaliesiems.


Be įstatyminės galios, neįgaliųjų interesus remia ir gina įvairios organizacijos, draugijos; informacines paslaugas teikia bibliotekos.

Negalės žmonėms, informacijos perdavimas yra sudėtingesnis negu sveikiems. Jiems reikalinga speciali informacinė prieiga: prieinamo formato dokumentai – Brailio raštu, padidintu šriftu, garsiniai dokumentai, vaizdajuostės su subtitrais ir gestų kalba; vaizdo įrašai, tinklalapio svetainės gestų kalba. Informacijos prieigos techniniai sprendimai: teksto perdavimo telefonai, telefoniniai stiprintuvai, šrifto didinimo įrenginiai, prieinami katalogai, alternatyvūs informacijos įvedimo įrenginiai, teksto skaitymo įranga, kompiuterinė ir programinė įranga su įvesties Brailio raštu galimybėmis ir tekstų Brailio raštu vertimo programinė įranga, tinklalapiai, atitinkantys pasaulinio žiniatinklio prieigos standartus, įrenginiai, kurie leidžia apčiuopti virtualius objektus, akiniai, neatpažįstamai keičiantys standartiniame kompiuterio vaizduoklyje vartotojo matomą vaizdą. Į specifinį informacijos aprūpinimą įeina specialus transportas - bibliobusas; knygnešystė; aptarnavimas institucijose – ligoninėse; specialios įrangos ir lektūros parūpinimas žmonėms, turintiems klausos ir regos sutrikimų; elektroninė komunikacija.

Darbo objektas. Šio darbo objektas yra neįgaliųjų informacinio aprūpinimo galimybės. Atsižvelgiant į socialines, politines, ekonomines aplinkybes, stengiamasi apibrėžti negalės žmonių informacinius poreikius ir aprūpinimo būdus.

Darbo tikslas. Šio darbo tikslas yra išsiaiškinti neįgaliųjų informacinio aprūpinimo galimybes.

Aptarti neįgaliųjų lygias galimybes šiuolaikinėje informacinėje visuomenėje, įsigilinant į sąvokos sampratą bei požiūrio problemą.

Darbo naujumas ir aktualumas. Gyvename informacijos amžiuje, kuris tapo neatsiejama gyvenimo dalimi. Tačiau iškyla švietimo prieinamumo problema negalės žmonėms. Koks žmogus bebūtų ligotas, vis tiek turi visas lygias teises į švietimąsi ir informaciją. Tokiems žmonėms reikalingos specialios programinės įrangos, išskirtiniai leidiniai, specifinės paslaugos. Šių paslaugų ir įrangos reikėjo jau daugelį metų, tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad tik pastaraisiais dešimtmečiais pradėta rūpintis neįgaliųjų gerove. Tuolab gyvename demokratinėje valstybėje, kuri skelbia lygybės, laisvės, solidorumo principus, todėl būtina kreipti didelį dėmesį į neįgaliųjų poreikius. juk negalia - mūsų visų rūpestis.

Visų pirma, žvelgiant į patį skyriaus apibrėžimą reikėtų jį išnagrinėti ir nuosekliai paaiškinti, kad tolimesnė literatūros apžvalga ir analizė būtų išties produktyvi.

Akivaizdu, kad visas dėmesys šiame darbe skiriamas neįgaliems žmonėms, jų švietimo, informacijos aprūpinimo poreikiams bei jų analizei. Siekiama įvertinti negalės žmogaus prisitaikymą, galimybes informacinėje visuomenėje.

Neįgalieji žmonės – tai žmonės, kuriems dėl fizinių ar jutiminių sutrikimų, negebėjimo spausdinti arba mokymosi sunkumų sudėtinga naudotis tomis paslaugomis, kuriomis naudojasi įprasta visuomenė. Tai ir žmonės, turintys laikiną negalią dėl nelaimingų atsitikimų ar ligos, ir žmonės, kurie turi ilgalaikę negalią dėl tokių ligų kaip artritas, taip pat turintieji negalią dėl amžiaus ir negebantieji mokytis.

Visi šie apibrėžimai reiškia, kad neįgalieji – gyvenimo nuskriausti žmonės, kurie dėl fizinio ar protinio atsilikimo nepajėgia verstis savarankiškai. Tokiems, specialių poreikių žmonėms, reikalinga socialinė pagalba, viešosios fizinės aplinkos pritaikymo, specialių poreikių vaikų ugdymo, visuomenės švietimo ir informavimo, o svarbiausia – visuomenės supratimo.

Visuomenė dažnai nėra pasirengusi priimti tokius žmones į savo ratą. Sveikas žmogus nemokama objektyviai žvelgti į neįgalųjį. Pati Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė 2008 metų gruodžio 9 dieną sakyta kalba Lietuvos Respublikos Seime teigia: ,,Manau, būtina atsižvelgti ir į tai, kad Lietuvoje – kaip ir kitose pokomunistinėse valstybėse – per daugelį dešimtmečių susiformavo nepalankus visuomenės požiūris į neįgaliuosius, todėl čia netrūksta iškreiptų ir nehumaniškų aspektų, žeminančių neįgaliuosius, trukdančių jiems integruotis į prasmingo gyvenimo erdvę“. Įvardijama, kad neįgalusis susiduria su sistemine ir netiesiogine diskriminacija, todėl nepasitiki savo jėgomis, tampa labai įžeidžiamu, užsisklendi savyje, t.y. izoliuojasi. Tokiu atveju, pagrindinis tikslas yra negalės žmonių integracija į visuomenę, kurią apibrėžia Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymas. Integracija savaime reikalauja žvelgti į žmones su negalia teikiant pirmenybę jų sugebėjimams, o ne iškeliant jų negalią.

  • Microsoft Word 53 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (6325 žodžiai)
  • Universitetas
  • Inesa
  • Neįgaliųjų informacinio aprūpinimo galimybės Lietuvoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Neįgaliųjų informacinio aprūpinimo galimybės Lietuvoje. (2016 m. Lapkričio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/neigaliuju-informacinio-aprupinimo-galimybes-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 19 d. 12:04
×
26 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo