Neįgaliųjų integracijos ypatumai referatas


Neįgaliųjų integracijos ypatumai. Neįgalių asmenų integracijos teorinė analizė. Neįgalių asmenų integracijos ypatumai.


Neįgalių žmonių grupė sudaro ypatingą visuomenės dalį. Vieniems pagalba reikalinga nuo gimimo, o kiti neįgaliaisiais tampa vyresniame amžiuje. (Mont, 2007; Jurevičienė, Radzevičienė, 2009)

Integracijos įgyvendinimui buvo kuriami modeliai, kuriais išsakoma nuostata ir pateikiami svarbiausi neįgaliųjų integracijos aspektai. Bartkevičienė D. (2013) nagrinėdama mokslinę literatūrą išsiaiškino, kad egzistuoja du priešingi modeliai – klinikinis korekcinis ir socialinis – interakcinis. Jie remiasi skirtingomis filosofinėmis prielaidomis, integracijos galimybėmis, negalios samprata, skirtingu požiūriu į neįgalaus asmens perspektyvas ateityje.

Pasak Bartkevičienės (2013), klinikinis – korekcinis arba medicininis modelis yra nukreiptas į sutrikimų diagnostiką, tai yra asmens problema, kurią sukelia liga ar kitas sveikatos pokytis, todėl reikia teikti gydomąją specialistų pagalbą. Modelio esmė ta, jog negalia suprantama kaip nepageidaujama skirtybė, nukrypimas nuo normos, dėl kurio asmuo negali patenkinti jam keliamų visuomenės reikalavimų. Norint pašalinti negalią reikalinga medicininė korekcinė pagalba.

Minėta autorė teigia, kad socialinis interakcinis arba socialinis modelis neįgalumą priima kaip socialinę problemą, kuriai išspręsti reikia teisinio pagrindo. Šis modelis teigia, kad neįgalus asmuo pirmiausia yra žmogus, ir tik po to neįgalusis. Skirtingai nei medicininio modelio atžvilgiu, problemai spręsti reikia socialinio veiksmo, kuris pakeistų aplinką taip, kad neįgalūs asmenys galėtų visavertiškai dalyvauti visuomenės gyvenime. Pagal šį modelį integracija yra ne neįgaliųjų, o visuomenės rūpestis. Šio modelio požiūris į neįgaliuosius pagrįstas humanizmo, normalizacijos, gyvenimo kokybės principais bei inkliuzija.

Apibendrinus galima teigti, kad įvairūs autoriai skirtingai traktuoja neįgaliųjų integracijos sąvoką – vieni ją supranta kaip visišką neįgaliųjų įtraukimo į visuomenę procesą, kiti pabrėžia neįgaliųjų skirtumų pripažinimo svarbą. Sparčiai kintančioje visuomenėje neįgaliųjų integracijos sąvoka įgauna vis daugiau reikšmių, todėl tiksliai ją apibrėžti tampa sudėtinga. Lietuvoje kol kas vyrauja medicininis požiūris į neįgaliuosius, kuris akcentuodamas patį neįgalumą, visuomenę bei jos kontrolę, skirdamas per mažai dėmesio pačiam individui, apsunkina neįgalių socialinės integracijos procesą.

2005m. priimta Nacionalinės žmonių su negalia socialinės integracijos 2013 – 2019 metų programa, kuria siekiama lygių galimybių neįgaliems žmonėms planuojant jų socialinės integracijos veiksmus (Dėl Nacionalinės žmonių su negalia socialinės integracijos 2013 – 2019 metų programos patvirtinimo, 2005).

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1937 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jone
  • Neįgaliųjų integracijos ypatumai referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Neįgaliųjų integracijos ypatumai referatas. (2017 m. Gegužės 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/neigaliuju-integracijos-ypatumai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 05:26
×