Neigiamo poveikio aplinkai ribojimas
Neigiamo poveikio aplinkai ribojimo priemonės: aplinkos apsaugos norgamta – neatsiejama kiekvieno gyvo organizmo, žmogaus, visuomenės, netgi valstybės gyvenimo dalis. Dėl antropogeninės veiklos atsiradusių padarinių šiltėjant klimatui, ypatingai svarbu tapo apsaugoti natūralų floros ir faunos vystymąsi, atstatyti žmogaus ir gamtos harmoniją. Aplinkos apsauga tapo ne tik valstybės, bet ir visos tarptautinės bendruomenės reikalu. Pasauliniu lygiu stengiamasi racionaliai organizuoti gamtos išteklių naudojimą, atkurti pažeistą ekologinę pusiausvyrą, gerinti aplinkos būklę. Neigiamas poveikis aplinkai ribojamas įvairiomis priemonėmis: normatyvais, standartais, limitais, kitomis teisinėmis ir ekonominėmis priemonėmis.
Be to, konstitucinis teismas 2006 kovo 14 dienos nutarime pasisako, jog ribojimai, draudimai, kuriais siekiama užtikrinti ypač vertingų vietovių apsaugą - viešąjį interesą, gali ir turi būti nustatomi ne tik valstybei ir savivaldybėms, kaip atitinkamų objektų, esančių ypač vertingose vietovėse, savininkams, bet ir kitiems tokių objektų savininkams bei naudotojams - fiziniams ir juridiniams asmenims. Taigi gali būti nustatyti ir tokie ribojimai, draudimai, kuriais tam tikra apimtimi yra įsiterpiama į visų, taip pat ir į privačių žemės sklypų, miškų, parkų, vandens telkinių, savininkų nuosavybės teises.
Pažymėtina, jog tik garantavus tinkamą teisinį reguliavimą bus gišanalizuoti aplinkos apsaugos standart,,aplinkos apsaugos normatyvas – nustatyta tvarka įteisinta ūkinės ar kitos veiklos poveikio aplinkai leistinumo skaitmeninė ar loginė išraiška
šio įstatymo 26 str. d. Numato, kokie konkretūs aplinkos apsaugos normatyvai nustatomi Lietuvos respublikoje: ,,Lietuvos respublikoje nustatomi cheminių, biologinių, fizikinių teršalų koncentracijų ribinių verčių aplinkoje bei atskiruose aplinkos komponentuose, išmetamų (išleidžiamų, paskleidžiamų) į aplinką teršalų, cheminių ir kitokių aplinkai pavojingų medžiagų naudojimo, gamtos išteklių naudojimo, triukšmo, vibracijos, elektromagnetinių laukų ir kitokio poveikio, radiacinio saugumo, bendrosios antropogeninės apkrovos ir kiti aplinkos apsaugos normatyvai
Visi aplinkos apsaugos normatyvai skirstomi į aplinkos būklės ir antropogeninio poveikio aplinkai normatyvus.
Aplinkos būklės normatyvai – tai aplinkos būklės kriterijai, įtvirtinti teisės aktuose, apibrėžiantys leistiną teršiančių medžiagų koncentraciją aplinkoje, kai nepažeidžiami natūralūs procesai [1 a. Marcijonas, b. Sudavičius. Ekologinė teisė. Vadovėlis. Vilnius. P. ].