Neigiamos būtybės lietuvių sakmėse ir padavimuose


Senoves pasakojimai apie butybes. Padavimai apie pasaulio kilmę. Isos slenis mitines būtybes. Senoves zmoniu pasakojimai sakmes padavimai-apie pasaulio kilme. Velniai sakmese. Blogosios lietuviu mitines butybes. Verybes lietuviu mitologinese sakmese. Referatas undines.

Įvadas. ĮVAIRIŲ BŪTYBIŲ BRUOŽAI. Undinės. Aitvarai. Laumės. Raganos. Kaukai. Velnias. Išvados. Naudota literatūra.

Žmonės visais laikais bijojo to, ko nesuprato. Jiems kėlė baimę griaustinis (Dievulis pyksta), stichinės nelaimės (esą savo nedarbu ir tinginyste užsitraukė), maras, karai ir daugelis kitų sunkiai suvokiamų nelaimių. Jie, kad būtų lengviau suprasti juos supančia aplinką, sukūrė sakmes, padavimus, kurie paaiškina užgriuvusias negandas ar pasaulio kilmę. Žmonės visada troško kažko aukščiau, kuo galėtų tikėti, juk daug lengviau gyventi, kai esi apsuptas iliuzijų, jog viskas už tave yra jau nulemta, o tu esi tiesiog įrankis, likimui įgyvendinti. Laumės, raganos, dievai, aitvarai, velniai ir visi kiti veikėjai mitologijoje yra lyg žmonių hiperbolizuoti atvaizdai, kurie gąsdina vaikus ir diktuoja visuomenės elgesio normas bei vertybes.

Nelaimingi atsitikimai, visuomeninės problemos būdavo sprendžiami ir įvertinami per mitologijos prizmę, kur dažniausiai mėginta apkaltinti antiherojus. Raganos galėdavo užkeikti gyvulius, laumės vokdavo vaikus, kaukai keršydavo, velniai sukčiaudavo, undinės suviliodavo, tačiau, mano nuomone, tai – tik tų pačių gyventojų, sakmių kūrėjų perfrazuotos kažkada girdėtos ar patirtos istorijos, kurias perteikę, kad būtų maloniau klausytis, ir pridėję savų akcentų, perpasakodavo kitiems, kad šie, pabijoję užsitraukti dievų ir piktųjų dvasių nemalonę, drebėtų, bijodami pažvelgti į tamsą, elgtųsi dorai vien tam, kad jiems nebūtų skaudžiai atkeršyta jųjų... Mitologijos pagalba, mes galime analizuoti senovės lietuvių vertybes ir tuometinių normų raidą.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 321 KB
  • 2013 m.
  • 8 puslapiai (868 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Sandra
  • Neigiamos būtybės lietuvių sakmėse ir padavimuose
    10 - 4 balsai (-ų)
Neigiamos būtybės lietuvių sakmėse ir padavimuose. (2013 m. Rugpjūčio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/neigiamos-butybes-lietuviu-sakmese-ir-padavimuose.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 23:54
×