Nekilnojamo daikto pirkimo - pardavimo sutarties ypatumai ir reglamentavimas


Įvadas. Dėstomoji dalis. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikos analizė. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.


Darbo tikslas: Išsamiai išanalizuoti nekilnojamo daikto pirkimo-pardavimo sutarties ypatumus ir jos reglamentavimą.

Darbo pritaikomumas: Darbe pristatoma nekilnojamo daikto pirkimo-pardavimo sutartis, jos samprata, sandara ir reikšmė. Šis darbas gali būti naudingas teisės studijų studentams pasirinkusiems nagrinėti šią temą.

sutartis išreiškia jos šalių valią, o norminis aktas - jį išleidusios valstybės institucijos.

Šiandien nekilnojamo turto sandoriai sudaro didelę civilinės apyvartos dalį ir yra reikšmingi fizinių ir juridinių asamenų veiklai. Pagrindinis nekilnojamo daikto įgijimo būdas – pirkimo pardavimo sutartis. Nekilnojamo daikto pirkimo – pardavimo sustartis turi tam tikrų ypatumų kaip, didesnis reikšmingumas bei didesnė vertė, palyginant su kitais civilinės apyvartos objektais, todėl yra atskirai reglamentuojama LR CK šeštosios knygos („Prievolių teisė“) IV dalies („Atskiros sutarčių rūšys“) XXIII skyriaus („Pirkimas–pardavimas“) aštuntajame skirsnyje („Nekilnojamojo daikto pirkimo–pardavimo sutartys“).

Civilinė byla – Nr. e3K-3-226-695/2017, šalys - ieškovė J. K ir atsakovas A. D., dėl preliminariosios nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sutarties pripažinimo nutraukta ir skolos priteisimo. Ginčo esmė ir faktinės aplinkybės - Ieškovė prašė teismo pripažinti, kad jos ir atsakovo 2015 m. gegužės 13 d. sudaryta preliminarioji nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo nuo 2015 m. gegužės 26 d. yra ieškovės vienašališkai nutraukta. Ieškovė nurodė, kad atsakovas nei prieš sudarydamas Preliminariąją sutartį, nei vėliau ieškovei neatskleidė parduodamo turto trūkumų. Nagrinėjamoje byloje ieškovė pateikė 2015 m. gegužės 26 d. buto apžiūros aktą, kuriame įvardyti buto trūkumai. Pirmos instancijos teismas ieškinį tenkino ir pripažino, kad ieškovė vienašališkai nutraukė šalių sudarytą Preliminariąją sutartį, ir priteisė iš atsakovo ieškovei 4675 Eur skolą, o apeliacinis teismas atsakovo apeliacinį skundą tenkino, panaikino pirmos instancijos teismo nutartį ir priemė naują sprendimą – ieškinį atmesti, konstatuodami, kad šalys Preliminariojoje sutartyje detaliai neaptarė specialių buto įrengimo kokybės sąlygų.

Kasaciniu skundu ieškovas prašo panaikinti apeliacinio teismo sprendimą ir palikti galioti Vilniaus apygardos teismo sprendimą. Kasaciniame teisme, kolegija konstatuoja, kad kliūčių priimti ieškovo pareikštą kasacinio skundo atsisakymą nėra ir nutaria priimti ieškovo J. K. kasacinio skundo dėl Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2018 m. kovo 12 d. sprendimo peržiūrėjimo atsisakymą ir kasacinį procesą nutraukti.

Taigi, iš pateiktos analizės galime matyti kad, pirkimo – pradavimo sutartis yra nepaprastai svarbi tiek pavieniam asmeniui, tiek visai visuomenei. Sutartis yra visos visuomenės ir valstybės egzistavimo ir funkcionavimo pagrindas, ji yra kaip teisinė civilinė apyvartos išraiška. Be jos būtų neįmanoma egzistuoti rinkoje, vykdyti prekių ir paslaugų mainų tarp fizinių ir juridinių asmenų. Sutartis svarbi ne tik ekonominiu, bet ir socialiniu atžvilgiu. Ji padeda sumažinti įtampą tarp socialinių grupių, derinti skirtingus įvairių asmenų interesus. Siekiant užtikrinti sklandų abiejų šalių nekilnojamo daikto pirkimo-pardavimo sutarties teises ir pareigas, pirkėjui rekomenduotina turto įsigijimo procese būti aktyviam, nuodugniai apžiūrėti įsigyjamą turtą, įsitikinti ar nėra trūkumų, atidžiai peržiūrėti su turtu susijusius dokumentus ir duomenis.

  • Microsoft Word 95 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2843 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dovydas
  • Nekilnojamo daikto pirkimo - pardavimo sutarties ypatumai ir reglamentavimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Nekilnojamo daikto pirkimo - pardavimo sutarties ypatumai ir reglamentavimas. (2020 m. Sausio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/nekilnojamo-daikto-pirkimo-pardavimo-sutarties-ypatumai-ir-reglamentavimas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 22 d. 08:47
×