Nelegalus darbas ir atsakomybė


Įvadas. Nelegalaus darbo samprata. Kovoje su nelegaliu darbu naudojamos priemonės. Administracinė atsakomybė. Baudžiamoji atsakomybė. Išvados. Literatūra.

Lietuvos Respublikos darbo kodekse nustatyta, kad nelegaliu darbu laikomas darbas, kuris, esant šio Kodekso nustatytiems darbo sutarties požymiams, dirbamas nesudarius darbo sutarties bei dirbamas užsienio valstybių piliečių ir asmenų be pilietybės, nesilaikant jiems norminių teisės aktų nustatytos įsidarbinimo tvarkos. Tai yra „bendro pobūdžio nelegalaus darbo apibrėžimas, kuris apleliuoja į darbo teisės teorijoje naudojamus darbo sutarties atskyrimo nuo kitų civilinių sutarčių kriterijus“.

Pažymėtina, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas vienoje iš nagrinėtų administracinių bylų yra konstatavęs, kad sistemiškai vertinant Darbo kodekso 93 straipsnį, 94 straipsnio pirmąją dalį, 95 ir 98 straipsnius akivaizdu, kad siekiant nustatyti, jog darbas nelegalus, yra būtina konstatuoti, kad darbuotojas sutinka atlikti darbą siekdamas gauti už jį atlygį. Nelegaliu darbu nelaikomi pagalbos (talkos) ir savanoriški darbai.

Šiuo metu Lietuvos Respublikos Baudžiamajame kodekse (toliau tekste – BK) yra įtvirtinta baudžiamoji atsakomybė už kvalifikuotą nelegaliai Lietuvos Respublikoje esančių trečiųjų šalių piliečių nelegalų darbą. Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo, įdarbinęs Lietuvos Respublikoje nelegaliai esančius trečiųjų šalių piliečius, įdarbinęs penkis ar daugiau Lietuvos Respublikoje nelegaliai esančių trečiųjų šalių piliečių, įdarbinęs Lietuvos Respublikoje nelegaliai esantį trečiųjų šalių pilietį ypatingai išnaudojamo darbo sąlygomis arba įdarbinęs Lietuvos Respublikoje nelegaliai esantį trečiųjų šalių nepilnametį pilietį, baudžiamas bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Už numatytas veiklas atsako ir juridinis asmuo.

Įstatymas, įtvirtinantis baudžiamąją atsakomybę už aukščiau minėtą nelegalų darbą, priimtas siekiant gyvendinti 2009 m. birželio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/52/EB (toliau tekste – Direktyva), kuria numatomi sankcijų ir priemonių nelegaliai esančių trečiųjų šalių piliečių darbdaviams būtiniausi standartai nuostatas. Pagal šią Direktyvą visas kvalifikuotas nelegaliai esančių trečiųjų šalių piliečių nelegalus darbas turi būti laikomas nusikaltimu.

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1561 žodžiai)
  • Anastasija
  • Nelegalus darbas ir atsakomybė
    10 - 10 balsai (-ų)
Nelegalus darbas ir atsakomybė. (2015 m. Gruodžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/nelegalus-darbas-ir-atsakomybe.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 17:00
×